Pestovanie cesnaku

Pestovanie cesnaku
zdroj: gettyimages.com

Počuli ste už o prírodnom antibiotiku? Možno budete prekvapení ak vám prezradíme, že ho máte dokonca vo vlastnej záhrade. Ide totiž o cesnak. Poďte sa s nami inšpirovať, ako túto zázračnú plodinu pestovať a na čo nezabudnúť.

Viete, kto je naším prírodným lekárom? Ak tipujete cesnak, hovoríte správne. Je liečivý, ale aj veľmi chutný. Poďme si povedať niečo bližšie o jeho pestovaní.

...

Prírodný lekár

V prvom rade by sme mali poznať odrody cesnaku. Sadiť môžete jarný alebo jesenný cesnak. Jarné odrody sú vhodnejšie na skladovanie, jesenné zasa odolné voči mrazom. Základné členenie odrôd cesnaku je na nepaličiaky a paličiaky, ktorých charakteristickým znakom je vysoká stonka, zakončená typickou guľou. Cesnaku pripravte kyprú a na živiny bohatú pôdu, niekde na slnkom zaliatom stanovišti. Ideálne je zapracovanie kompostu alebo humusu. Jarný cesnak vysádzame po odznení mrazov, jesenný zasa pred ich príchodom.

Záhon na sadenie pripravte asi týždeň vopred. Dôležité je, aby pôda trochu poľahla. Cesnak nesadíme po zemiakoch, paradajkách, iných cibuľovinách, ani hrachu. Vyhnite sa hnojeniu maštaľným hnojom, dajte prednosť liadku amónnemu. Pred výsadbou odporúčame cesnak namoriť proti háďatku cesnakovému. Semienka cesnaku si zakúpte alebo rozoberte cesnakové hlavičky z vlastnej úrody. Vyhĺbte jemný riadok a ukladajte jednotlivé strúčiky korienkami do pôdy. Robte primerané rozostupy. Po zasadení prejdite valcom a v prípade potreby aj polejte. Nezabudnite na pravidelné kyprenie a odstraňovanie buriny.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

S odrodou súvisí aj čas zberu a následné uskladnenie. Odrody jarného cesnaku zbierame spravidla v auguste. Zrelosť cesnaku spoznáte podľa spadnutej vňate. Tento druh je vhodnejší na dlhšie skladovanie. Jesenný cesnak dozrieva na prelome júna a júla. Je určený na rýchlu konzumáciu. Iná situácia nastáva pri paličiakoch, ktoré vytvárajú charakteristickú dlhú stonku s kvetom. Aby ste si zabezpečili bohatšiu úrodu, prvé stonky odstráňte. Niekoľko jedincov však ponechajte aj s kvetmi. Budú indikátorom zrelosti. Keď stonka s kvetom ožltnú, môžeme zbierať. Zbierame pomocou rýľa. Hlavičky nechajte nejaký čas na hriadke, obschnú a odpadne z nich blato. Cesnak nechajte poriadne preschnúť a uskladnite na suchom a vzdušnom mieste.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať