Pestovanie póru

Pór - zelenina
zdroj: gettyimages.com
...

Poznáte porekadlo, že všetko, čo je doma sa počíta? V tomto prípade myslíme na zelenou, ktorú si pozberáte z vlastných záhonov. Zasadiť si môžete napr. aj pór. Keď raz ochutnáte plody vašej práce, v obchodoch ho už viac nebudete ani hľadať.

Cibuľa trochu inak

Pór má niekoľko odrôd. Odlišujú sa chuťou, intervalom dozrievania, ale aj ročným obdobím, v rámci ktorého ho môžete zberať. Na letnom póre si pochutíte už v lete. Kým však prídu prvé, hoci aj mierne, mrazy, budete ho musieť uskladniť. Nasleduje jesenný a zimný pór. Posledná odroda dozrieva najdlhšie, avšak jej výhodou je, že na záhone pokojne prečká aj zimu, pričom nedôjde k znehodnoteniu plodov.

Spôsob sadenia
Pór je možné sadiť viacerými spôsobmi. Už v priebehu zimy si môžete predpestovať priesady v kvetináčoch. Väčšie rastlinky sadíme neskôr do skleníkov či fóliovníkov a následne, začiatkom jari, priamo na záhony. Alebo celý tento proces obídete a počkáte na pekné počasie, pri ktorom vysadíte zakúpené priesady priamo do záhonu. V závislosti od odrody je potrebné dodržať rozostupy medzi jednotlivými rastlinami. Letný pór je tenší a medzery môžu byť menšie. Naopak pri zimnom póre dodržujte rozostup aspoň 30 cm.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Zásady úspešného pestovania

  • pravidelné prihŕňanie podporí rast bielej časti
  • ako ochrana pred škodcami pomôže aj biela netkaná textília
  • dostatok vody na začiatku rastu rovná sa bohatá úroda
  • pór zasaďte po uhorkách alebo zemiakoch

Z póru konzumujeme najmä jeho bielu časť, ktorá sa vyznačuje jemnou a lahodnou chuťou. Aj vy zbožňujete maslový chlebík s jemne nakrájaným pórom? Využiť však môžete aj krásne zelené listy, ak nie sú nejakým spôsobom znehodnotené. Skvelú chuť vyčarujú napr. v kuracom vývare.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: