Mnohí skúsení záhradkári sa zhodujú v jednom – ak chcete v záhrade výbornú úrodu, nemusíte siahať po drahých prípravkoch z obchodov. Najúčinnejšie riešenia sa totiž často ukrývajú priamo v prírode a sú navyše úplne zadarmo. Presne to platí aj v prípade hnojenia jahôd, zeleniny a ďalších rastlín na záhrade.
Domáce hnojivo, ktoré rozžiari každú záhradu
Viete, aké hnojivo dokáže oživiť vaše jahodové záhony, paradajky či dokonca okrasné kríky a kvety? Tajomstvo, ktoré využívajú generácie záhradkárov, je žihľavový výluh. Na jeho výrobu nepotrebujete nič zvláštne, iba obyčajnú vodu a žihľavu, ktoré v prírode rastú takmer všade – pri plotoch, v záhradách, na lúkach a dokonca aj na krajoch ciest.
Toto jednoduché, ale veľmi efektívne hnojivo je nabité živinami, ktoré rastliny milujú, najmä dusíkom, ale obsahuje aj minerálne látky ako železo, draslík a rôzne stopové prvky. Takáto prírodná živinová bomba podporí intenzívny rast, zelenanie listov a v prípade jahôd aj výrazne lepšiu úrodu.
Je možné pripraviť výluh aj z iných rastlín?
Áno, žihľavy sú síce najobľúbenejšie, no skúsiť môžete aj iné rastliny, napríklad púpavu, prasličku alebo dokonca skorocel. Každá z týchto rastlín obsahuje cenné živiny, avšak práve žihľavy sú na výluhy ideálne – rastú všade a ich výživová hodnota je naozaj vynikajúca.
Nevýhody, o ktorých by ste mali vedieť
Ako všetko v živote, aj tento malý záhradnícky zázrak má svoje mínusy. Prvou nevýhodou je čas, ktorý musíte počkať, kým bude výluh pripravený. Žihľavy musia totiž vo vode prejsť procesom fermentácie (kvasenia), ktorý trvá minimálne týždeň, častejšie však aj dva alebo viac týždňov. Rýchlosť celého procesu závisí hlavne od okolitej teploty – čím je vonku teplejšie, tým rýchlejšie fermentácia prebieha.
Druhým a asi najväčším mínusom je zápach. Pri fermentácii sa zmes začne výrazne rozkladať a vznikajú plyny, ktoré majú nepríjemný, ostrý pach. Ten je cítiť aj vtedy, keď zmes následne zriedite vodou a použijete na záhrade. Preto je dobré nádobu na výrobu tohto hnojiva umiestniť niekam ďalej od domu, ideálne na odľahlejšie miesto záhrady.
Prečo sa oplatí zápach vydržať?
Aj napriek silnému zápachu, ktorý nie každému vyhovuje, má žihľavový výluh veľa výhod. Ako už bolo spomenuté, obsahuje veľké množstvo dusíka, ale tiež minerály ako železo a draslík. Preto je výborný na podporu intenzívneho rastu rastlín, hlavne na jar a začiatkom leta.
Avšak pozor! Ak chcete rastliny povzbudiť ku kvitnutiu a produkcii plodov (napríklad v neskoršej fáze vývoja jahôd), odporúča sa tento výluh striedať s inými hnojivami bohatými na fosfor a draslík, ktoré sú vhodnejšie na kvitnúce a plodiace rastliny.
Ako si doma pripraviť dokonalý žihľavový výluh?
Postup je veľmi jednoduchý:
- Výber nádoby – Použite väčšiu plastovú alebo inú nekovovú nádobu. Kovové nádoby by mohli reagovať s látkami vznikajúcimi pri fermentácii.
- Príprava žihľavy – Čerstvé žihľavy nahrubo nasekajte alebo natrhajte rukami (ideálne s rukavicami) a nádobu nimi dobre naplňte. Zalejte vodou tak, aby boli žihľavy celkom ponorené.
- Umiestnenie nádoby – Kvôli zápachu nádobu presuňte na vzdialenejšie miesto v záhrade. Prikryte ju čiastočne vekom, aby do nej nepršalo, no zároveň nechajte medzeru, aby výluh mohol voľne dýchať.
- Fermentácia – Zmes pravidelne, každé dva dni, premiešajte, aby sa lepšie rozložila. V prvých dňoch sa na povrchu objaví pena a kal. Tie neskôr zmiznú a výluh získa tmavú farbu a typický silný zápach.
- Hotový výluh – Žihľavový výluh je pripravený, keď je tekutina tmavozelená až hnedá a rastlinná hmota takmer úplne rozložená. Často zostanú len pevnejšie časti stoniek.
Ako správne výluh použiť na záhrade?
Hotový žihľavový výluh je veľmi koncentrovaný, preto ho vždy pred použitím dôkladne narieďte vodou – odporúčaný pomer je približne 1 diel výluhu na 10 dielov vody. Zriedeným roztokom zalievajte výlučne ku koreňom rastlín. Nikdy nelejte výluh priamo na listy, pretože by ich mohol popáliť.
Zalievanie touto zmesou opakujte každých 7 až 14 dní. Na jednu rastlinu postačí približne pol litra tohto zriedeného výluhu – viac nie je potrebné, aby ste rastliny nepreťažili.
Ak dodržíte tento jednoduchý postup, vaše jahody, paradajky či iné rastliny sa vám odvďačia nádhernou, zdravou a bohatou úrodou, ktorú vám budú susedia závidieť!