Pomáhajú farby proti plesni?

Pleseň na stene
zdroj: gettyimages.com

Na strope či stenách ste spozorovali tmavé škvrny. V chladných miestnostiach cítiť zatuchnutý pach. V byte je pleseň. Čo robiť? Plesne sú mikroskopické organizmy. Bežne sa vyskytujú vo vode, v pôde aj v ovzduší. Je nebezpečné, keď sa vo väčšej koncentrácii ocitnú aj v byte. Podľa prieskumu u našich západných susedov je každý tretí byt v Čechách napadnutý plesňami. Až tretina obyvateľstva je alergická na plesne. Problém alergií z plesní sa však týka aj nás. Aké fary sú najlepšie a čo hovoria recenzie na tie so striebrom?

Účinný boj proti plesniam

Vývojové štádiá plesní

Spóra je akési semienko, ktoré naklíči a vytvorí hubové vlákno (hýfu). Hýfa sa zložito rozvetvuje v podhubí (mycéliu). Z rozmnožovacích orgánov, ktoré z mycélia vyrastajú, sa uvoľňujú nové výtrusy (spóry). Spóry sú ľahké, preto sa veľmi ľahko uvoľňujú a kontaminujú ďalšie predmety a priestory. Plesne sa šíria aj rozrastaním hýf a ich úlomkov. Niektoré plesne poškodzujú ľudské zdravie. Spóry vyvolávajú u vnímavých ľudí alergiu, ktorá sa prejavuje najčastejšie podráždením slizníc, zápalom priedušiek, chronickým kašľom, prieduškovou astmou alebo alergickou nádchou, prípadne kožnou alergiou – napr. pleseň alternaria alternata zapríčiňuje alergiu a astmu u detí.

Negatívny vplyv na človeka závisí od množstva spór, ale aj od náchylnosti na alergiu. Konzumácia splesnených potravín môže spôsobiť otravu plesňovými jedmi (mykotoxínmi). Plesniam vyhovujú podmienky so zvýšenou vlhkosťou a zníženým prúdením vzduchu a naopak, nevyhovuje im vetranie a prievan. Na rast plesní pozitívne vplýva zvýšená vlhkosť prostredia, teplota 10 až 30 °C a výživné prostredie (podklad s organickými látkami, napr. potraviny, niektoré maľovky, drevo, prach zo vzduchu a pod.).

Chémiou proti plesni

Proti plesni je lepšie použiť nie len fungicídny prípravok (ktorý ničí huby), ale najmä prípravok označený na etikete ako prostriedok proti plesniam. Väčšina dezinfekčných prostriedkov je síce vysoko účinná, ale len na krátky čas. To má na jednej strane priaznivý vplyv na zdravie užívateľov bytu, ktorí tak nie sú dlhodobo vystavení pôsobeniu účinných látok, negatívom však je, že za niekoľko dní sa aktívne látky, napr. na báze chlórnanu, rozložia a steny alebo iné stavebné konštrukcie sa môžu opäť stať podkladom pre plesne.

Udržiavať steny týmito prostriedkami by znamenalo robiť očistu prakticky raz za týždeň. Preto výrobcovia ponúkajú aj preventívne pôsobiace chemické látky. Protiplesňový účinok prípravkov zabezpečuje napr. aktívny chlór, aldehyhy a ich deriváty, alkoholy, kvartérne amóniové zlúčeniny, organické kyseliny alebo peroxizlúčeniny.

Najprv musíme zničiť plesne a potom mechanicky očistiť povrchy či podklady od zvyškov plesní. Plesne najčastejšie odstraňujeme utieraním napadnutého miesta textíliou namočenou v dezinfekčnom prípravku. Aj postrek robíme cez tkaninu namočenú v tomto prípravku (bráni šíreniu spór pri postreku). Menšie predmety namáčame do dezinfekčného roztoku, ktorý necháme pôsobiť niekoľko hodín. Plesne, resp. ich zvyšky neodstraňujme za sucha. Mechanické odstránenie podhubia robíme vždy za mokra, aby sme nerozširovali, resp. nevdychovali spóry a časti plesní.

Po skončení práce miestnosť dobre vyvetráme. Suché ošetrené povrchy spravidla napustíme preventívne pôsobiacim protiplesňovým prípravkom alebo natrieme špeciálnou farbou s dlhodobým protiplesňovým účinkom. Neplatí to však pre vydezinfikované a mechanicky očistené povrchy, ktoré prichádzajú do styku s potravinami. Tie musíme len opláchnuť pitnou vodou. Na práce veľkého rozsahu radšej privolajte špecializovanú firmu. Keďže pracujeme s agresívnymi chemickými látkami a zvyškami plesní, dbajme na vlastnú bezpečnosť používaním ochranných gumových rukavíc a rúška či respirátora. Upozorňujeme, že dezinfekcia znamená len dočasné a jednorazové odstránenie plesní. Ich trvalé odstránenie dosiahneme až po zlikvidovaní primárnej príčiny vzniku plesní.

Pozrite si farby proti plesniam v týchto e-shopoch:

Ako chrániť proti plesni konkrétne materiály

Drevo

Najviac ohrozené plesňami je drevo, ktoré je zabudované v nevetranom vlhkom priestore (napr. nepriznané trámy obývaného podkrovia). Ak ho ošetríme prípravkami na preventívnu ochranu, ostane dlho zdravé. Na ochranu dreva proti plesniam sa predáva mnoho prostriedkov. Pri akútnom napadnutí najprv odstránime zhnité časti dreva a spálime ich. Potom použijeme niektorý z bežných prostriedkov proti plesniam, napr. na báze chlóru: na postihnuté miesto aplikujeme prípravok postrekom zo vzdialenosti 5 až 10 cm, po 20 minútach ošetrené miesto umyjeme vodou alebo necháme zaschnúť.

Pred aplikáciou pleseň neodstraňujeme! Pri silnom napadnutí postup zopakujeme. Potom drevo ošetríme vhodným prípravkom na preventívnu ochranu. Existuje viacero farebných variantov impregnačných prípravkov, ktoré pomáhajú odlíšiť ošetrenú časť dreva od ešte neošetrenej.

V súčasnosti je rozšírená impregnácia. Prípravky používané na tlakovo-vákuovú impregnáciu sa vyrábajú na báze medi, ktorá spôsobuje zafarbenie do zelena a neskôr zosivie. Pri správnom postupe predĺži impregnácia životnosť dreva až o desiatky rokov. Existujú aj prostriedky na ošetrenie dreva určeného do interiéru. Impregnované drevo však nepoužívajme tam, kde by mohlo prísť do kontaktu s jedlom, krmivom alebo pitnou vodou. Neimpregnujeme ani drevo na výrobu detského nábytku a hračiek. Nezabudnite, že impregnované drevo sa spravidla nesmie používať ako palivo, ale má sa odovzdať na likvidáciu.

Murivo

Postupujeme podobne ako pri ošetrení dreva. Najprv použijeme prípravok na akútne ošetrenie, po odstránení zvyškov plesne ošetríme murivo prípravkom na zaistenie preventívnej ochrany pred opätovným napadnutím. Je to dôležité z toho dôvodu, že opakovaným použitím prípravkov na báze chlóru (chlórnana sodného) sa v stene zvyšuje množstvo chloridov – solí (napr. kuchynskej soli).

Sú hygroskopické, teda prijímajú vodu, čím sa zvyšuje vlhkosť muriva a riziko vzniku plesní. Okrem toho by sa po čase objavili soľné výkvety a pravdepodobne by sme museli omietku odstrániť. Ako protiplesňová preventívna ochrana sa predávajú aj náterové systémy na bežné použitie (rodinné domy, pivnice, sklady a pod.) alebo do extrémne namáhaných priestorov (kuchyne, kúpeľňové zariadenia a hygienicky náročné priestory.).

Pred aplikáciou náterového systému nemusíme plesnivé plochy vždy mechanicky čistiť. Zabránime nežiaducemu rozptýleniu živých mikroorganizmov. Ak chceme plochy aj očistiť, najskôr použijeme sanačný prostriedok, ktorý necháme pôsobiť aspoň 24 hodín. Napadne aj hlbšie uložené podhubie.

Na mechanicky upravený podklad nanášame vo viacerých vrstvách protiplesňový náter, ktorých je na trhu veľké množstvo. Účinok proti plesniam spravidla zabezpečujú dlhodobo pôsobiace chemické látky. Starý známy dezinfekčný prostriedok je aj vápno, resp. vápenný náter stien. Moderné nanotechnológie v spojení s mnohoročnými skúsenosťami umožňujú zefektívniť výrobu maliarskych a náterových látok na báze striebra.

Základom moderného náteru sú veľmi malé čiastočky (nanočastice) striebra rozptýlené napr. v akrylátovej náterovej hmote. Farba sa na pohľad ničím neodlišuje od bežných farieb. Strieborné čiastočky narúšajú látkovú výmenu mikroorganizov, čím ich usmrcujú. Nevytvárajú sa škodlivé výpary. Keďže striebro je trvanlivý kov, náter pôsobí proti plesni, kým je na stene. Tým sa líši od bežných protiplesňových či fungicídnych farieb, z ktorých sa účinné chemické látky po čase odparia.

Potrubia

Na potrubiach s chladnými médiami (studená voda, klimatizácia) a v ich okolí sa môžu tvoriť plesne. Z plastového potrubia pleseň najľahšie odstránime utieraním protiplesňovým prípravkom. Na preventívne zabránenie vzniku plesní treba zaizolovať potrubie tepelnou izoláciou z penového polyetylénu s uzavretou štruktúrou. Izoluje tepelne aj proti vode. Materiál možno kúpiť v predajni so stavebninami.

Biologické „zbrane“ – múdre huby

Málo známe, ale účinné sú aj tzv. múdre huby, ktoré sa živia plesňami v omietke. Zvyčajne sa zamieša prípravok do maliarskej farby, s ktorou sa vymaľuje miestnosť s napadnutými stenami. Dvojzložkové prípravky sa aplikujú vo forme vodného roztoku a stena sa potom môže premaľovať. Prípravok účinkuje dlhodobo, aj v mokrej omietke. Po odstránení plesní sa múdra huba v pasívnej forme usadí na niekoľko rokov v omietke a pri výskyte plesní sa opäť aktivizuje. Použitie nemá negatívne účinky na steny, zdravie obyvateľov (ľudí alebo zvierat) ani rastliny.

Ošetrené priestory sú hneď obývateľné, bez zápachu z vyparujúcich sa chemikálií. Keďže ide o biologický prípravok, pred aplikáciou ani po aplikácii neošetrujte steny dlhodobo pôsobiacimi chemickými prípravkami. Iný rad biologických prípravkov obsahuje prírodné enzýmy. Pôsobia na akomkoľvek povrchu, napr. na stenách, betónoch, textíliách, dreve, umelých povrchoch, obkladoch atď. Nezapáchajú, nezanechávajú škvrny, sú netoxické, neškodia ľuďom, zvieratám, rastlinám a neničia životné prostredie. Plesni nedovoľujú ďalej rásť.

Enzymatické prípravky neobsahujú nijaké zdraviu škodlivé chemické látky (napr. formaldehyd). Sú vhodné napr. na zariadenie aj murivo v obytných miestnostiach, na použitie v chladničkách a mrazničkách. Na miesto zasiahnuté plesňou rozprášime prípravok. O 24 hodín miesto vykefujeme. Maľovať možno najskôr o 30 dní, avšak len na suché steny.

Prevádzkový režim a ako vplýva na plesne teplota

K vzniku plesní dochádza na vlhkých, chladných a málo vetraných stenách. Kondenzuje na nich vodná para. V boji s plesňami treba zabezpečiť relatívnu vlhkosť vzduchu maximálne do 50 až 60 % a vlhkosť podkladu najviac s 10 % vody. Pritom pomáha pravidelné vetranie v suchom počasí a účinné vykurovanie. Dôležitá je aj teplota stien (najmenej 18 °C) a vzduchu (20 °C). V novom byte vykúrenom na 18 °C a s obvodovými stenami, ktorých tepelnoizolačná schopnosť vyhovuje dnešným platným normám, by za normálnych okolností nemalo dochádzať ku kondenzácii.

Ak sa v novostavbe objavila pleseň, je pravdepodobne zodpovedný dodávateľ stavby a problém by mal vyriešiť na svoje náklady v rámci reklamácie. V budovách, ktoré sú ohrozené výskytom plesne, alebo v budovách, kde sa už pleseň vyskytla, je dôležité pravidelne upratovať s použitím vhodných čistiacich prostriedkov. Nábytok umiestnime aspoň 10 cm od steny. Plesnivé potraviny ihneď odstráňme z budovy, iné predmety napadnuté plesňou ošetrime proti plesni alebo ich vyhoďme do smetných nádob.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať