Postele z masívu - manželské, poschodové či jednolôžkové?

Manželská posteľ z masívu
zdroj: gettyimages.com

Masívne postele sú okrem samotnej kvality známkou luxusu a atraktívneho dizajnu. Drevo je materiálom, ktorý svojou odolnosťou, ale tiež estetickosťou vyniká spomedzi ďalších materiálov pri výbere postelí. Aj textúra a tvrdosť samotného masívu sa pohybuje na stupnici kvality. Odolnosť určitého druhu dreva totiž ovplyvní nielen stabilitu postele, ale tiež odolnosť voči nárazu a znehodnoteniu iným predmetom.

...

Odolnosť dreva súvisí taktiež s úchytmi a „zošróbovaním“ jednotlivých častí postele, pričom pri mäkšom dreve sa môže stať, že sa skrutka skôr povolí a posteľ začne vŕzgať. Čím tvrdšie drevo, tým mizivejšia šanca pre tento nepríjemný zvuk. Tvrdosť dreva sa posudzuje na Brinellovej stupnici tvrdosti.

Tzv. Brinellova metóda tvrdosti triedi jednotlivé druhy do kategórií, pričom jednotka na stupnici predstavuje najmäkšie drevo a naopak, číslo desať patrí najtvrdšiemu druhu masívu. Samozrejme, venujeme sa iba niektorým druhom, u nás najbežnejšie používaným.

Manželské postele z masívu

Predstavujú dominantu spálne. Drevené čelo postele ju dokáže nepochybne vytvoriť. Ak sa obávate, že tento typ postele nenájdete vo vhodnom farebnom vyhotovení k zvyšku zariadenia v miestnosti, mýlite sa. Jednak je k dispozícii široká škála materiálov, jednak ten vami zvolený môžete namoriť do požadovaného odtieňa. Okrem farebného prevedenia sa na povrchovú úpravu používa tiež bezfarebný lak, ktorý je k dispozícii v matnom alebo lesklom prevedení.

Jednolôžkové, poschodové či s úložným priestorom?

Masív nie je ideálnym materiálom iba pre manželské postele. Jeho kvality ocenia aj deti, študenti alebo návšteva na prístelku. Navyše, v prípade nedostatku miesta na odkladanie vecí, si môžete dopriať taktiež posteľ s úložnými priestormi. S masívom nešliapnete vedľa, pretože aj po ich každodennom používaní sa kvalita neznižuje. Práve naopak. Je vhodným materiálom aj do detských izieb, pretože znáša odolnosť voči iným predmetom či nárazom lepšie, ako ktorékoľvek iné materiály.

Drevené postele – aký typ dreva vybrať?

V tomto prípade platí rovnica – kvalita materiálu rovná sa kvalita postele. Keďže masívna posteľ je vystavovaná každodennému „opotrebovávaniu“, vhodnejšie bude investovať do tvrdších druhov dreva. Ideálnym materiálom sú v tomto prípade postele z bukového alebo dubového masívu. Aj keď tento variant nebude lacný, cena odzrkadľuje dlhú životnosť a luxus.

Postele z borovice

Typickou vlastnosťou tohto materiálu je mäkkosť. Charakterizuje ho výrazná kresba a smotanovo-oranžová farba dreva, ktorá postupom času „omodrieva“ a chytá šedastý nádych. Niekomu môže vyhovovať práve spomínaný odtieň, ktorý lichotí najmä rustikálnym masívnym posteliam.

Materiál borovice je ťažko moriteľný, čo patrí medzi jeho nevýhody. Výhodou však zostáva nižšia cena spomedzi jednotlivých druhov masívu. Menej tiež zaplatíte za smrekové drevo, avšak tento druh znáša vlhkosť, v porovnaní s borovicou, horšie.

Dub alebo buk?

Oba materiály patria medzi jedny z najkvalitnejších a najtvrdších, čo sa masívu týka. Bukové drevo má oproti dubu jemnejšiu textúru a ružovkastý nádych. Napriek menej výraznej štruktúre sa výborne morí do požadovaných odtieňov. Široká škála povrchových úprav dubu či buku, spolu s ich tuhosťou a stabilitou spôsobujú stály dopyt nielen po manželských posteliach z masívu.

Obľube sa tešia taktiež jednolôžkové detské či študentské postele, ale aj masívne postele poschodové, rozkladacie s prístelkou či úložným priestorom. Aj napriek vyššej cene po nich siaha stále viac zákazníkov.

Prečo áno masívu?

  • kvalita
  • stabilná konštrukcia
  • dlhá životnosť
  • estetickosť, možnosť výberu vzhľadu štruktúry dreva
  • interiér spálne (detskej, študentskej izby) nesie prívlastok luxusný
  • prírodný pôvod celého kusu materiálu (žiadne lepené drevo)
  • zdravotná nezávadnosť

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: