Pozrite sa, aké sú ceny pre zimné záhrady

Zimná záhrada
zdroj: gettyimages.com

Radi si posedíte v záhrade pri pohári dobrého vína či šálke chutného čaju? Nechcete si tento pôžitok odoprieť ani počas studených zimných mesiacov? Dokonalým riešením bude zimná záhrada. Ako postupovať pri stavbe a na čo všetko je potrebné myslieť vám prezradíme v nasledujúcom článku. 

...

Doprajte si leňošenie v záhrade po celý rok

Prvoradé by malo byť premyslenie účelu využívania, s ktorým sa chystáte stavbu zimnej záhrady realizovať. Táto celoročne zelená oáza môže plniť viacero funkcií. Premyslite si či bude pričlenená k domu alebo bude stáť samostatne, prípadne ako často v nej plánujete tráviť čas a aký typ zelene v nej budete pestovať. Účelu budete musieť prispôsobiť aj umiestnenie zimnej záhrady. Môže byť riešená dvomi spôsobmi. Najideálnejšie je spojenie s domom. To je však možné len v prípade stavby nového domu, kde si viete všetko vopred naplánovať. Častejším prípadom je situácia, že na pozemku sa stavia zimná záhrada dodatočne. Nepredstavuje to žiadny problém, pokiaľ sa rozhodnete vopred, aké rastliny budete v záhrade pestovať. Nesmierne dôležitá je totiž aj orientácia v rámci svetových strán. 

Nasleduje voľba materiálu konštrukcie. K dispozícii máte oceľ, plast, hliník, prípadne drevo. Najťažšia konštrukcia bude z ocele. Prečo to hovoríme? Zimnej záhrade budete musieť pripraviť základy. Čím ťažšia konštrukcia, tým pevnejší podklad, to je asi logické. Ideálne je, ak je pozemok rovný. Svah a rôzne prevýšeniny vás potrápia aj finančne. Príprava základov zimnej záhrady bude spojená aj s vyrovnaním pozemku, výkopovými a stavebnými prácami. Bude zimná záhrada akoby vašou obývačkou? Potom nezabudnite ani na zaizolovanie a vymaľovanie stien, spojených s obytným priestorom. 

Stavbu vám neodporúčame realizovať v zime. Stavebné či murárske práce vám v mraze a pri nadmernej vlhkosti nikto neurobí a vy tak zbytočne stratíte drahocenný čas. Myslite na všetky potrebné „detaily“ V rámci celoročne využívaných zimných záhrad oceníte kúrenie. Radiátor je pomerne lacnou alternatívou, podlahové kúrenie zasa drahým luxusom. Žalúzie či iná forma tienenia zabránia prenikaniu tepla a ochránia vás aj pred intenzívnymi slnečnými lúčmi. Výber rastlín podriaďte vlastným preferenciám, avšak poraďte sa aj s odborníkmi. Ešte pohodlný a štýlový záhradný nábytok a ničím nerušená pohoda sa môže začať. 

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: