Praktický tip pre zdravé ovocné stromy: Rozlúčte sa s červivými plodmi a užívajte si bohatú úrodu

ovocné stromy v záhrade
ovocné stromy v záhrade Foto: www.shutterstock.com

Jar je tu a väčšina záhradkárov sa teší z teplých slnečných dní, ktoré konečne umožňujú pustiť sa do aktívnej práce v záhrade. Starostlivosť o ovocné stromy je pritom jednou z prvých vecí, na ktoré by sme sa na jar mali zamerať, aby sme sa mohli neskôr tešiť z bohatej úrody. Ak vás trápi červivosť plodov alebo rôzni škodcovia, ktorí dokážu nenápadne, no neúprosne poškodiť vaše stromy, existuje jeden jednoduchý a ekologický postup, ako týmto problémom predchádzať. Čo je na tom najlepšie, zvládne to každý, kto má k dispozícii iba obyčajnú vlnitú lepenku a kúsok špagátu.

Prečo je ochrana stromov na jar kľúčová?

Jar je pre ovocné stromy časom aktívneho rastu, keď sa začínajú tvoriť prvé listy a kvetné puky. Práve v tomto období sú stromy obzvlášť náchylné na napadnutie škodcami, ktorí sa po zimnom období prebúdzajú k životu. Červivé jablká, hrušky, slivky či iné plody dokážu poriadne pokaziť radosť z pestovania, a preto je vhodné zasiahnuť hneď, kým máme situáciu plne pod kontrolou. Vyhneme sa tak komplikovanému a často nákladnému riešeniu následných škôd.

Ochrana stromov by mala byť udržateľná a zároveň efektívna – ideálne taká, ktorá nezaťaží prírodu chemickými prostriedkami ani vašu peňaženku príliš vysokými sumami. Aj preto je tento jednoduchý tip s vlnitou lepenkou stále populárnejší, o čom svedčia aj skúsenosti mnohých pestovateľov. Kto ho raz vyskúša, často pri ňom zostáva aj v ďalších sezónach.

Ak hľadáte podrobný návod alebo ďalšiu inšpiráciu, môžete si pozrieť aj video na túto tému, kde je postup pekne ukázaný:
Video s ukážkou postupu

Vlnitá lepenka ako účinná bariéra

Možno by ste nečakali, že práve obyčajná vlnitá lepenka dokáže vo vašej záhrade urobiť taký rozdiel, ale opak je pravdou. Stačí ju omotať okolo kmeňa stromu v dostatočnej výške nad zemou (aspoň 40 cm, pokojne aj vyššie, približne do 1 metra) a upevniť ju napríklad jutovým špagátom. Tým vytvoríte bariéru, ktorá odradí alebo aspoň výrazne obmedzí pohyb hmyzu a lariev smerujúcich k čerstvej kôre či k plodom.

Jednoduchý návod na aplikáciu:

  1. Príprava lepenky
    Základom je vlnitá lepenka, ktorú bežne dostať v papiernictvach, obchodoch s domácimi potrebami alebo záhradníckych centrách. Ak ju máte aj zo starších balíkov, pokojne ju využite – ide o lacný a zároveň udržateľný materiál.

  2. Omotanie kmeňa
    Vystrihnite alebo odtrhnite si pruh, ktorý bude dostatočne dlhý na to, aby obsiahol obvod stromu. Okolo kmeňa ho pevne oviňte a dbajte, aby lepenka priliehala k povrchu kmeňa. Samozrejme, nemala by byť príliš utiahnutá, aby nepoškodzovala strom.

  3. Upevnenie
    Použite jutový špagát, prírodný povraz alebo iný materiál, ktorý po čase sám zhnije a nezaťaží životné prostredie. Vyhnite sa lepiacej páske alebo plastovým úchytkám, ktoré by mohli sťažiť dýchanie kôry alebo by sa v prírode nerozložili.

  4. Kruh na zem
    Ak chcete zvýšiť účinok, môžete vytvoriť aj menší kruh z lepenky a umiestniť ho priamo k pňu na zem. Táto vrstva síce nebráni priamo pohybu škodcov do výšky, no pomáha potláčať rast buriny pri kmeni a zároveň udržiava lepšiu vlhkosť v pôde. Stromu tak zabezpečíte optimálnejšie podmienky pre rast, najmä počas čoraz teplejších jarných a letných dní.

Proti akým škodcom to pomáha?

Táto metóda býva účinná najmä proti rôznym larvám hmyzu, plodomorkám a ďalším škodcom, ktorí sa radi usadia v kôre, listoch a následne v plodoch. Lepenka vytvára prekážku, cez ktorú sa im nechce ďalej liezť, alebo v nej neraz uviaznu, pretože sa nevedia dostať von z vlnitej štruktúry. Takto znížite šancu, že sa škodcovia dostanú do citlivých oblastí stromu a napáchajú škodu.

Ochrana pred kolísaním teplôt

Nielen škodcovia môžu stromom uškodiť – na jar sa často stretávame s nevyspytateľným počasím a rýchlymi zmenami teplôt. Keď v noci klesnú teploty k mrazu a cez deň prudko stúpnu, kôra stromu môže popraskať alebo sa inak poškodiť. Vlnitá lepenka pritom poslúži aj ako izolačná vrstva, ktorá zmierňuje teplotné výkyvy a chráni najmä mladé stromy so slabšou a tenšou kôrou.

Koľko to stojí a kde to zohnať?

Jednou z najväčších výhod tejto techniky je jej nízka cena. Vlnitá lepenka sa predáva už od niekoľkých desiatok centov za meter štvorcový, v závislosti od regiónu a kvality. Na strom so stredne hrubým kmeňom vám bohato postačí pruh, ktorý vás vyjde iba na pár drobných. Dokonca môžete využiť aj starú lepenku z krabíc, ktoré už doma nepotrebujete. Keď ju skombinujete s prírodným špagátom, výsledná investícia je minimálna v porovnaní s inými, často drahými prípravkami na ochranu stromov.

Likvidácia? Žiadny problém

Po sezóne lepenka už neslúži ako na začiatku a vtedy vás možno napadne, čo s ňou spraviť. Odpoveď je veľmi jednoduchá: vlnitá lepenka je plne kompostovateľná. Stačí ju nastrihať na menšie kúsky a vložiť do kompostu, kde sa po čase rozloží. Prípadne ju môžete zakopať rovno do pôdy pri strome alebo na inom mieste v záhrade. Rozložená lepenka zlepšuje štruktúru pôdy a poskytuje cennú organickú hmotu, ktorú rastliny ocenia.

Ďalšie tipy na jarnú starostlivosť o ovocné stromy

  • Mulčovanie: Využite rôzny organický materiál (kôru, slamu či štiepku) a vytvorte okolo kmeňa mulčovaciu vrstvu. Tá zabraňuje vysychaniu pôdy, pomáha udržiavať rovnomernú vlhkosť a bráni nadmernému rastu buriny.

  • Bielenie kmeňov: Bielenie stromov vápenným mliekom alebo iným bieliacim prípravkom nie je iba estetická záležitosť. Chráni kmeň pred prudkými zmenami teplôt, najmä keď slnko vystrieda mrazivá noc.

  • Rez stromov: Pravidelným rezom odstránite choré, suché alebo nevhodne rastúce konáre. Nezabúdajte ani na dezinfekciu záhradníckeho náradia, aby ste nešírili plesne či iné choroby z jedného stromu na druhý.

  • Hnojenie a zavlažovanie: V jarných mesiacoch je tiež dôležité dopriať stromom dostatok živín a vody, aby sa mohli plne rozvinúť a pripraviť na bohatú úrodu.

Záver

Keď už jar naozaj dorazila, je načase zamerať sa na prevenciu a zaistiť, aby naše ovocné stromy prežili túto sezónu v čo najlepšej kondícii. Omotanie kmeňa vlnitou lepenkou patrí k tým najlacnejším, no prekvapivo efektívnym spôsobom, ako obmedziť výskyt škodcov a súčasne chrániť kôru pred nepriaznivými výkyvmi počasia. Navyše je táto metóda úplne prírodná a nezaťaží ani záhradkársky rozpočet, ani životné prostredie.

Ak vám už niekedy červivé plody skazili radosť z letnej či jesennej úrody, neváhajte a vyskúšajte tento jednoduchý trik. Z výsledku budete mať radosť nielen vy, ale aj vaše stromy, ktoré vám pri dobrej starostlivosti odplatia chutnými a zdravými plodmi. Jar je ideálne obdobie na to, aby ste novú sezónu odštartovali s dobrým pocitom a stromy mali tie najlepšie podmienky na rast. Stačí k tomu tak málo: kúsok vlnitej lepenky, špagát a váš čas strávený v záhrade. Spravte prvý krok už teraz a užívajte si plody svojej práce v plnej paráde.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať