Ak ste sa už niekedy prechádzali po záhradách skúsených pestovateľov, možno vás prekvapilo, že medzi lahodnými červenými jahodami objavíte aj čosi celkom nečakané – aromatické cesnakové výhonky či zelené stebielka kôpru. Na prvý pohľad sa môže zdať, že kombinácia ovocia s týmito výrazne voňajúcimi rastlinami nedáva zmysel. V skutočnosti však ide o premyslenú pestovateľskú stratégiu, ktorá sa nazýva doplnková (sprievodná) výsadba, prípadne sa môžete stretnúť aj s označením companion planting.
Čo je doplnková (sprievodná) výsadba?
Doplnková výsadba predstavuje prístup, v ktorom sa cielene kombinujú rozličné druhy rastlín na jednom záhone alebo v tesnej blízkosti. Cieľom je využiť pozitívne účinky týchto rastlín na seba navzájom. Každý druh totiž dokáže určitým spôsobom chrániť, podporovať či obohacovať druhý.
- Niektoré rastliny odpudzujú škodcov svojou arómou či látkami, ktoré uvoľňujú do pôdy.
- Iné zasa dokážu prilákať opeľujúci hmyz.
- Ďalšie slúžia ako prirodzená ochrana pred prílišným slnkom alebo prudkým vetrom, prípadne môžu spevniť pôdu a zlepšiť jej štruktúru.
To všetko sa nakoniec odráža v lepšom zdraví pestovaných plodín a v ich vyššej úrode. Na druhej strane, niektoré typy rastlín sa k sebe nehodia – môžu mať napríklad rovnakých škodcov či hubové ochorenia, alebo si navzájom konkurujú v čerpaní živín a vody.
Ako vznikla myšlienka doplnkovej výsadby?
Hoci sa to môže javiť ako „nový“ záhradnícky trend, v skutočnosti má doplnková výsadba korene hlboko v histórii. Vznikla pozorovaním prírodných procesov a pestovateľských skúseností z rôznych kútov sveta.
Často sa spomína príklad pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorí spoločne pestovali kukuricu, tekvicu a fazuľu. Tento spôsob nazývali „tri sestry“ – každá rastlina sa tu uplatnila iným spôsobom. Kým kukurica vytvárala oporu pre popínavú fazuľu, táto strukovina obohacovala pôdu o dôležitý dusík. Tekvica zasa svojimi veľkými listami tienila pôdu, vďaka čomu v nej udržiavala potrebnú vlahu a bránila rastu buriny.
Podobné princípy sa stáročia využívajú aj v Číne pri pestovaní ryže, kedy sa k nej prisádzajú rastliny zlepšujúce pôdu či lákajúce opeľujúci hmyz.
Čo prináša cesnak a kôpor jahodám?
Možno vás napadne, prečo vysádzať k jahodám práve kôpor (kopor) a cesnak, keď by ste možno preferovali voňavé bylinky alebo kvety. Odpoveď je však jednoduchá – obidve tieto rastliny majú výraznú arómu, ktorá funguje ako prirodzený repelent proti viacerým škodcom.
Cesnak
- Je známy svojimi antiseptickými vlastnosťami a prírodnými fungicídnymi účinkami. V pôde dokáže prispieť k obmedzeniu niektorých typov plesňových ochorení, ktoré často sužujú jahody (napríklad plesne napádajúce listy a plody).
- Škodcovia ako vošky alebo slimáky sa radšej vyhnú miestu s prenikavou cesnakovou vôňou, čo znižuje riziko napadnutia jahôd.
Kôpor
- Podobne ako cesnak, aj kôpor vylučuje intenzívnu arómu, ktorú väčšina drobných škodcov neznáša. Voľne rastúci kôpor môže teda čiastočne odradiť rôzny hmyz, ktorý by sa inak usadil na jahodových listoch.
- Zároveň má pozitívny vplyv na pôdu. Jeho korene zlepšujú jej štruktúru, a tak prispievajú k optimálnemu hospodáreniu s vlahou a živinami.
- Je lákadlom pre opeľujúci hmyz, najmä včely a motýle, ktoré potom môžu efektívnejšie opeľovať aj kvety jahôd.
- Vďaka týmto dvom „spojencom“ získajú jahody zdravšiu mikroklímu na záhone, majú menšiu šancu ochorieť na plesňové infekcie a ťažia zo zvýšeného opelenia, čo sa prejaví na hojnejšej úrode.
Ďalšie vhodné rastliny k jahodníkom
Ak chcete svoje záhony s jahodami ešte viac ozvláštniť, k cesnaku a kôpru môžete pridať aj iné druhy rastlín. Všeobecne sa odporúčajú tie, ktoré:
- Nemajú s jahodami rovnakých škodcov.
- Neoberajú ich o dôležité živiny či vlahu.
- Prípadne samy pomáhajú pri odpudzovaní škodcov alebo zlepšujú kvalitu pôdy.
Takýmito rastlinami sú napríklad:
- Špenát – rýchlo rastie, má plytký koreňový systém, a tak neoberá jahodníky o živiny.
- Šalvia, bazalka, tymian či oregáno – aromatické bylinky, ktoré môžu pomáhať odpudzovať niektorý hmyz, a zároveň vám poskytnú voňavú úrodu do kuchyne.
- Reďkovky – nenáročné na priestor, rýchlo dozrievajú a nijako výrazne nekolidujú s jahodníkom.
- Borák lekársky – priťahuje užitočný hmyz, zlepšuje pôdu a využijete ho aj v kuchyni.
- Špargľa (chřest) – môže pôsobiť na jahody priaznivo, pokiaľ ide o ochranu pred burinou, keďže jahody potrebujú iné živiny ako špargľa.
- Afrikány (aksamitníky) – známe svojou schopnosťou odpudzovať škodcov a do záhona vnesú pekné farebné kvety.
Je dôležité myslieť na to, aby tieto rastliny neboli vysadené príliš nahusto. Vždy je potrebné zabezpečiť dostatočný priestor, svetlo a vzdušnosť pre každú jednotlivú plodinu, aby sa rastliny navzájom „neudusili“ alebo sa u nich nerozšírili plesne v dôsledku príliš vysokej vlhkosti.
Praktické tipy a odporúčania
- Rozmiestnenie rastlín
– Pri zakladaní záhona vyberte miesta pre cesnak a kôpor tak, aby neclonili jahody, teda aby sa k nim dostalo dostatok slnka. Dôležitá je aj vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami, aby korene nemali prílišnú konkurenciu. - Doprajte im správnu pôdu
– Jahody vyžadujú humóznu a priepustnú pôdu s dostatkom živín. Kôpor vo všeobecnosti neznáša príliš vlhkú zem, kde by korene mohli zahnívať, takže záhon by mal byť dobre odvodnený. Cesnak zvyčajne nie je náročný, no ocení primeranú závlahu a pôdu s dostatkom organických látok. - Výživa a pravidelná starostlivosť
– Ak chcete, aby všetky rastliny prosperovali, starajte sa o pôdu – vhodné je prekopávanie, mulčovanie a občasné prihnojenie (organickým hnojivom alebo kompostom). - Pravidelná kontrola škodcov
– Hoci cesnak aj kôpor môžu škodcov odrádzať, neznamená to, že sa všetci vyhnú vašim záhonom oblúkom. Je dôležité záhony pravidelne prezerať a prípadné napadnutie riešiť včas.
Zhrnutie
Vysádzanie cesnaku a kôpru k jahodám je jednou z mnohých možností, ako naplno využiť výhody doplnkovej výsadby. Vďaka aromatickým zložkám dokážu tieto rastliny pôsobiť ako prírodná bariéra proti hmyzu a slimákom, zlepšujú štruktúru pôdy, poskytujú väčšiu šancu na kvalitné opelenie kvetov a môžu dokonca obmedziť výskyt plesní.
Okrem toho, že si takto pomôžete pri pestovaní jahôd, obohatíte aj svoju kuchyňu – cesnak je bežnou súčasťou mnohých receptov a kôpor sa hodí do polievok, omáčok či čerstvých letných šalátov. Ak k jahodám pridáte aj iné bylinky, kvety či zeleninu, získate rozmanitejší záhon, v ktorom sa rastliny budú navzájom podporovať a zároveň budete mať esteticky atraktívnu a zdravo pôsobiacu záhradu.
Doplnková výsadba je dlhodobý proces, ktorý vyžaduje istú mieru pozorovania a prispôsobovania sa podmienkam vášho konkrétneho prostredia. Napriek tomu sa vďaka nej môžete tešiť na bohatšiu úrodu, chutnejšie plody a väčšiu pestrosť vo svojej záhrade. A práve preto sa mnohí skúsení záhradkári k tomuto osvedčenému postupu radi vracajú.