Prečo skúsení záhradkári zbierajú plastové fľaše? Ich tajomstvo vás prekvapí

pet fľaše
pet fľaše Foto: www.shutterstock.com

Ak ste niekedy navštívili záhradu skúseného pestovateľa, možno ste sa čudovali, prečo sú v nej tak často vidieť obyčajné plastové fľaše. Niekto by si myslel, že je to len z núdze cnosť alebo obyčajná šetrnosť. Pravdou však je, že tí najskúsenejší záhradkári poznajú množstvo praktických a dômyselných spôsobov, ako PET fľaše využiť na maximum. Prečo teda míňať peniaze na drahé záhradnícke potreby, keď si ich môžete jednoducho vyrobiť sami?

Jednoduché a efektívne zavlažovače

Najčastejším spôsobom, ako plastové fľaše využiť, je výroba samozavlažovacích kvetináčov či zavlažovačov. Postup je veľmi jednoduchý. Stačí odrezať hornú časť fľaše, prípadne ju skrátiť na požadovanú veľkosť. Do spodnej časti fľaše vyvŕtajte malé otvory, aby voda mohla pomaly presakovať do pôdy. Pri menších fľašiach (napríklad pol litra) postačia dva otvory, väčšie fľaše si vyžadujú tri až štyri.

Po úprave stačí naplniť približne tretinu fľaše substrátom, vložiť rastlinku alebo semienka, zasypať ďalšou zeminou až po okraj a dôkladne zaliať. Tento spôsob pestovania je mimoriadne vhodný napríklad pri množení rôznych izbových či záhradných rastlín. Navyše, ak do vrchnej časti vyvŕtate ešte niekoľko otvorov, môžete hotový kvetináč zavesiť na háčik či šnúrku. Získate tak nielen praktickú, ale aj estetickú záhradnú dekoráciu, ktorá vám ušetrí množstvo priestoru na malej záhradke či balkóne.

Miniatúrny skleník za pár minút

Ak potrebujete zabezpečiť mladým alebo citlivejším rastlinkám viac tepla a vlhkosti, nemusíte hneď kupovať drahý skleník. Stačí vám opäť len obyčajná PET fľaša. Odrežte dno fľaše a odstráňte vrchnák. Získate tým priehľadnú kupolu, ktorá dokáže spoľahlivo udržať ideálne prostredie pre rastlinky.

Prikryte touto kupolou rastlinu a zatlačte okraje fľaše mierne do zeme, čím ju bezpečne zaistíte proti vetru. Dôležité je zeminu v okolí ešte trochu utlačiť, aby sa váš „skleník“ neprevrátil pri prvom závane vetra. Vďaka otvorenému vrchu budú mať rastliny dostatok čerstvého vzduchu, čo zabráni vzniku plesní. Táto jednoduchá metóda sa výborne hodí aj na balkóny v panelákoch či bytoch, kde je priestor na pestovanie značne obmedzený.

Zábavné kŕmidlá pre vtáky, ktoré potešia aj deti

Zima je obdobím, keď vtáky potrebujú našu pomoc viac než kedykoľvek predtým. Plastové fľaše sú aj v tomto prípade skvelým riešením, ktoré vám ušetrí peniaze a zároveň zabaví deti počas dlhých zimných dní.

Najjednoduchší typ kŕmidla si vyrobíte z menšej fľaše, ktorú necháte stáť zvislo. Do jej boku vyrežte väčší otvor, cez ktorý sa vtáky dostanú k semienkam. Tesne pod otvorom vyvŕtajte malé dierky, cez ktoré prevlečiete tenkú paličku či drôt, čím vznikne praktické bidielko. Stačí nasypať semienka na dno a kŕmidlo zavesiť na strom či zábradlie balkóna.

Pokiaľ chcete byť kreatívnejší, skúste vyrobiť automatický zásobník. Naplňte väčšiu fľašu semenami, otočte ju dnom hore a pevne prichyťte k drevenej konštrukcii. Pod fľašu umiestnite misku alebo tanierik, tiež pevne uchytený. Semienka sa budú postupne samy dopĺňať podľa toho, ako ich vtáky budú vyzobávať. Výsledkom bude pohodlný a dlhodobý prísun potravy pre vtáky vo vašej záhrade.

Tieto jednoduché triky ukazujú, prečo skúsení záhradkári nikdy nevyhodia plastové fľaše bez premýšľania. Nielenže šetria životné prostredie a peňaženku, ale prinášajú tiež množstvo zábavy a kreatívnych možností pre celú rodinu.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať