Pred vyprážaním kuracieho mäsa spravte túto jednu vec. Väčšina Slovákov o tom netuší

vyprážanie ,mäsa
vyprážanie ,mäsa Foto: depositphotos.com

Kuracie mäso sa radí medzi najčastejšie pripravované pokrmy v slovenských domácnostiach. Jeho popularita spočíva nielen v dostupnosti a priaznivej cene, ale aj v tom, že je ľahko stráviteľné a vhodné pre rôzne druhy diét. Napriek tomu, že ide o vďačný surový materiál, má tendenciu pri nesprávnej príprave stratiť šťavnatosť a zbytočne stvrdnúť. Dobrou správou je, že existuje jednoduchý spôsob, ako tomu zabrániť a premeniť obyčajné kuracie prsia na jemnú, lahodnú delikatesu. Ak ste ešte nepočuli o  tejto technike, teraz je ten správny čas ju vyskúšať. Jeho tajomstvom je tatárska omáčka.

Tatárska omáčka – nečakaný zlepšovák na šťavnaté kurča

Možno vám tatárska omáčka doteraz slúžila len ako príloha k hranolkám alebo vyprážanému syru. Skúste ju však použiť priamo na prípravu mäsa a budete prekvapení výsledkom. Stačí, ak kuracie prsia pokrájate na tenšie plátky a dôkladne ich ochutíte soľou a mletým čiernym korením. Následne ich ponorte do misky s tatárskou omáčkou tak, aby boli všetky kúsky rovnomerne obalené. Nechajte ich v tejto netradičnej marináde odležať aspoň jednu hodinu, avšak ak vám to čas dovolí, pokojne ich tam nechajte aj cez noc. Po marinovaní každý kúsok obaľte v hladkej múke a vypražte na rozohriatom oleji. Výsledkom bude šťavnaté mäso s chrumkavou, zlatistou kôrkou, ktoré si vaša rodina zamiluje.

Jogurt a kefír – alternatívy na jemné mäso bez tuku

Ak tatárska omáčka nie je vaša šálka kávy, nezúfajte. Existujú aj iné metódy, ako zabezpečiť, že kuracie mäso bude mäkké a šťavnaté. Osvedčeným trikom je marinovanie v bielom jogurte alebo kefíre. Tieto mliečne výrobky obsahujú kyseliny, ktoré narušia štruktúru mäsa a spravia ho podstatne jemnejším. Ideálne je, ak kuracie kúsky naložíte do jogurtu alebo kefíru večer a necháte ich odpočívať v chladničke až do druhého dňa. Pre tých, ktorí radi experimentujú, je vhodné použiť ochutené verzie – napríklad citrónový alebo kokosový jogurt. Tieto príchute dodajú mäsu nový, exotický rozmer. Kefír naopak nemení chuť mäsa, len ho výrazne zmäkčí, čo ocenia milovníci klasických chutí.

Marinujte s rozvahou a trpezlivosťou

Jedným z kľúčových faktorov pri marinovaní je čas. Aj keď sa môže zdať, že hodina stačí, s dlhšou dobou marinovania dosiahnete lepšie výsledky. Ideálne je nechať mäso v marináde minimálne 6 hodín. Ak plánujete večeru, začnite s prípravou už ráno. Dbajte na to, aby boli kúsky mäsa úplne ponorené do marinády a skladujte ich v uzatvorenej nádobe v chladničke. Pred samotným varením alebo vyprážaním mäso opláchnite, aby ste odstránili prebytočný jogurt či kefír, no nechajte na povrchu tenkú vrstvu, ktorá počas tepelnej úpravy vytvorí lahodnú kôrku.

Vyhýbajte sa prevareniu – kurča si zachová šťavnatosť

Častou chybou pri varení kurčaťa je jeho prevarenie, čo spôsobuje, že mäso stráca štruktúru a zbytočne stvrdne. Ak pripravujete kuracie na varenie, skúste namiesto tradičného spôsobu použiť pomalý hrniec. Pomalé varenie umožní mäsu postupne zmäknúť a zostane šťavnaté aj po dlhšej tepelnej úprave. Táto metóda je vhodná najmä pri príprave celého kurčaťa alebo väčších kúskov, ako sú stehná či krídla.

Nechajte mäso odpočívať – rozdiel pocítite pri prvom súste

Jedným z najčastejšie prehliadaných krokov pri príprave mäsa je jeho odležanie po tepelnom spracovaní. Akonáhle kuracie mäso dovaríte alebo upečiete, nechajte ho odpočívať približne 10 až 15 minút. Najlepšie je zakryť ho alobalom, aby sa šťava nevytiekla. Tento jednoduchý trik zaručí, že všetka šťava zostane vo vnútri mäsa a vy sa môžete tešiť na každé sústo. Okrem toho bude mierne vychladnuté mäso jednoduchšie na krájanie a manipuláciu.

Dodržaním týchto jednoduchých rád sa z obyčajného kurčaťa môže stať výnimočná pochúťka, ktorá si nájde miesto na vašom stole častejšie, než ste čakali.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať