Prekvapivý tip, s ktorým znížite spotrebu elektriny až štvornásobne a ušetríte poriadnu sumu peňazí

sklokeramika
sklokeramika Foto: František Stacho

Kuchyňa je v drvivej väčšine domácností priestorom, kde sa spotrebuje značné množstvo energie. Najmä v rodinách, ktoré varia každý deň, môže účty za elektrinu či plyn navýšiť práve pravidelné varenie a pečenie. Samozrejme, príprava jedla doma býva spravidla lacnejšia než návštevy reštaurácií alebo kupovanie hotových polotovarov, no ani varenie vo vlastnej réžii nie je v čase vysokých cien energií také nenáročné na peňaženku, ako bývalo kedysi.

Skryté straty v kuchyni

Ešte pred niekoľkými mesiacmi by ste si možno ani nevšimli, či pri varení míňate o niečo viac elektriny alebo plynu. Dnes už však efektívne využívanie všetkých spotrebičov a premyslené postupy predstavujú kľúč k úspore, ktorá môže aspoň sčasti zmierniť neúprosný nárast nákladov.

Pri energiách využívaných na varenie alebo ohrievanie platí, že teoretické prepočty fungujú len v dokonalých podmienkach – realita je iná. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že pri bežnom varení robí drobné chyby, ktoré zbytočne navyšujú spotrebu. V súčasnosti, keď ceny elektriny a plynu prudko stúpajú, môžu takéto neefektívne postupy zvýšiť náklady na prípravu jedla aj o niekoľko eur mesačne.

Ako príklad možno spomenúť elektrickú rúru. Tá dokáže napríklad veľmi dobre a rovnomerne upiecť kuracie mäso, no koľkokrát pri pečení otvoríte dvierka, aby ste mäso otočili či poliali výpekom? Každé otvorenie spôsobí výrazný únik tepla, ktorý rúra musí opäť dobiehať. Okrem toho je bežnou chybou aj zle zvolený rozmer hrnca na elektrickej platni či varenie v materiáloch, ktoré sa veľmi dlho nahrievajú (napríklad obľúbená, no energeticky náročná keramika).

Pozor na správny výber riadu a prikrývanie pokrievkou

Pravdepodobne aj vy varíte rôzne cestoviny, zemiaky či ryžu. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, v akom type hrnca ich pripravujete a koľko vody reálne potrebujete? Rozhoduje dokonca aj to, ako dlho nechávate hrniec či panvicu odokrytú. Mnohí ľudia stále varia úplne bez pokrievky, čím nechávajú unikať nielen horúcu paru, ale aj peniaze.

Ak totiž nádobu prikryjete, potravina sa varí v kratšom čase a na nižšom stupni ohrevu. Takáto úprava sa môže postarať o citeľnú úsporu – rozdiel oproti neúspornému spôsobu varenia dokáže byť až štvornásobný. Navyše, ak necháte vriacu vodu zbytočne „tvrdo“ bublať, hrozí pretečenie a najmä energetické plytvanie, ktoré v konečnom dôsledku pocítite vo svojej peňaženke.

Ohrievanie vody: malé detaily, veľký rozdiel

Ohrievanie vody je v kuchyni veľmi časté, či už ide o prípravu čaju, kávy, cestovín alebo iných jedál. Je až prekvapujúce, aký rozdiel v spotrebe energie môže nastať pri rôznych spôsoboch ohrevu. V dokonalých laboratórnych podmienkach by bolo možné ohriať jeden liter studenej vody s príkonom 0,11 kWh, no reálne výsledky sú, prirodzene, vyššie.

V praxi vedie v rýchlosti aj spotrebe rýchlovarná kanvica, ktorá na ohrev litra vody potrebuje okolo 0,14 kWh. Ďaleko za ňou nezaostáva indukčná varná doska s približne 0,16 kWh. Sklokeramická doska už spotrebuje 0,2 kWh a tradičná elektrická platňa až 0,32 kWh.

Jednoduché kroky k veľkým úsporám

  • Vždy používajte pokrievku: Poklop nielen urýchli var, ale aj zabráni únikom tepla, a tým šetrí energiu.
  • Správne prispôsobte veľkosť hrnca: Ideálne je, aby dno hrnca nepresahovalo platňu. Pri varení na indukcii zas sledujte vhodnosť hrnca s magnetickým dnom.
  • Používajte najefektívnejší spôsob ohrevu vody: Rýchlovarná kanvica alebo indukcia sú podstatne úspornejšie ako elektrická platňa či sklokeramika.
  • Pozor na neustále otváranie rúry: Ak pečiete mäso či koláče, snažte sa dvierka rúry otvárať čo najmenej, pretože každé otvorenie značne zníži vnútornú teplotu.

Aj keď sú vyššie spomenuté tipy jednoduché a nenáročné na zavedenie do praxe, môžu v konečnom dôsledku priniesť výrazný rozdiel v účtoch za elektrinu či plyn. Pri dnešnom tempe rastu cien energií je rozumné robiť všetko pre to, aby sme šetrili aj počas bežných domácich aktivít. Práve v kuchyni totiž máme veľa príležitostí, kde môžeme plytvanie zredukovať na minimum a z varenia si spraviť nielen príjemnú, ale aj ekonomickejšiu záležitosť.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať