Prelomový trik, ako uložiť hrnčeky do políc. Ušetríte priestor a očaríte každú návštevu

šialky v kuchynskej linke
šialky v kuchynskej linke Foto: František Stacho

Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorých kuchyňa praská vo švíkoch od množstva riadu a iných kuchynských pomôcok, určite viete, aké nepríjemné je, keď už neostane ani kúsok voľného priestoru. Kde potom uložiť ďalšie hrnčeky, tanieriky či podšálky? V takýchto situáciách môže skvelo pomôcť svetoznáma japonská metóda organizácie domácnosti od Marie Kondo, známa aj ako KonMari. Táto metóda vám môže ušetriť nielen veľa miesta, ale aj zminimalizovať chaos, ktorý sa v kuchyni často hromadí.

Prečo je kuchyňa najchaotickejšie miesto v domácnosti?

Kuchyňa je srdcom mnohých domovov. Okrem varenia v nej konzumujeme jedlo, rozprávame sa s blízkymi a niekedy tu dokonca aj pracujeme či stretávame priateľov. Niet divu, že sa v nej občas nahromadí neskutočné množstvo nádob a rôznych drobností:

  • Riady a príbory sa často len tak ledabolo uložia do skriniek alebo police.
  • Hrnčeky a šálky sa objavia vari na každom voľnom kúsku linky či na poličke.
  • V chladničke môžeme nájsť potraviny po záruke a zašité zvyšky jedál, ktoré už nikto neje.
  • Elektronika a spotrebiče sa rýchlo zaprášia a zaberajú priestor.

Všetko toto dokáže narobiť poriadny neporiadok. Zbaviť sa chaosu však nemusí znamenať vyhadzovanie vecí, ktoré máte radi. Metóda KonMari vám ukáže, ako si nechať len to, čo naozaj využívate a čo vám robí radosť, a pritom získať priestor navyše.

Metóda KonMari: Krátke predstavenie

Marie Kondo je japonská poradkyňa, ktorá sa preslávila práve navrhovaním systémov na upratovanie a organizáciu domácnosti. Jej metóda KonMari vznikla s cieľom vytvoriť domov plný harmónie, kde sa neporiadok nemá šancu hromadiť.

Podstatou metódy je trojica dôležitých fáz:

  1. Rozhodovanie – sem patrí aj záväzok začať, dotiahnuť organizáciu do konca a pokračovať v novom systéme aj v budúcnosti.
  2. Triedenie – vyberiete a necháte si len predmety, ktoré skutočne používate alebo vás tešia.
  3. Samotné upratovanie – organizujete a ukladáte veci tak, aby ste ušetrili maximum miesta a zároveň vedeli okamžite nájsť to, čo hľadáte.

V praxi to znamená, že vo svojej kuchyni najprv zvážite, ktoré hrnčeky naozaj používate alebo k nim máte silný vzťah. Zvyšné môžete posunúť ďalej, darovať známym alebo uložiť bokom, ak ich nepotrebujete mať denne poruke. Takto sa vám v kuchyni uvoľní značné množstvo miesta.

Nájdenie miesta pre hrnčeky

Azda najčastejšie prekáža v kuchyni práve množstvo hrnčekov. Nech sú akokoľvek pekné alebo nostalgické, zaberajú priestor v skrinkách aj na policiach a často nevieme, ako ich systematicky ukladať. Keď sa však inšpirujete KonMari metódou, rýchlo nájdete vhodný spôsob, ktorý je:

  • Priestorovo efektívny: Hrnčeky sa dokážu naukladať tak, aby naozaj využili maximum dostupnej plochy.
  • Estetický: Uložené v peknom systéme navyše vyzerajú takmer ako dizajnový kúsok.
  • Praktický: K hrnčekom sa dostanete rýchlo a ľahko, nič nemusíte prehadzovať ani presúvať.

Ako poukladať hrnčeky do kruhu

Najznámejší trik od Marie Kondo spočíva v tom, že hrnčeky vkladáte do seba v kruhovom usporiadaní:

  1. Podšálky naukladajte na seba do jednej kompaktnej kôpky.
  2. Na vrch tejto kôpky položte prvý hrnček nabok tak, aby ste mali uško (rukoväť) otočené k sebe.
  3. Vedľa tohto hrnčeka položte druhý, pričom jeho uško jemne vložíte do otvoru v prvom hrnčeku.
  4. Takto pokračujte s ďalšími hrnčekmi, až kým nevytvoríte pomyselný kruh.

Toto usporiadanie je obľúbené nielen v Japonsku. Stalo sa doslova internetovým hitom, pretože spája praktickosť a pôvabný vzhľad. Výsledkom je, že aj väčšie množstvo hrnčekov leží kompaktne na jednom mieste.

Vplyv upratovania na pohodu v domácnosti

Marie Kondo zdôrazňuje, že základom je rozhodnutie zbaviť sa chaosu. Akonáhle sa pustíte do triedenia a dôkladne premyslíte, ktoré veci naozaj využijete, zistíte, že mnoho predmetov v kuchyni (vrátane množstva nepotrebných hrnčekov) zaberá miesto úplne zbytočne. Keď sa dokážete rozlúčiť s tým, čo vás už neteší alebo nevyužijete, vytvoríte si priestor nielen v policiach, ale aj v hlave. Harmonická kuchyňa totiž pôsobí upokojujúco a motivuje k príprave chutných a zdravých jedál.

Zaujímavosti z kuchýň: Jedlo, ktoré letí až do vesmíru

Možno vás prekvapí, že niektoré tradičné jedlá sú vo svete také obľúbené a uznávané, že si ich dokonca berú astronauti do vesmíru. Táto lahôdka z českej kuchyne je považovaná za jedno z najzdravších jedál na svete a NASA ju údajne ponúka aj astronautom. Zaujímavosťou tiež je, že existuje najzdravšia polievka na svete, ktorú však niektorí Česi považujú za obyčajné „jedlo chudobných“ a často nad ňou ohŕňajú nos – čo je veľká škoda, pretože má priaznivé účinky na organizmus.

Tieto pikantné zaujímavosti sú dobrým príkladom, že kuchyňa nie je iba priestor na rýchle varenie a jedenie, ale často aj kultúrny fenomén spojený s dlhoročnými tradíciami. Aj preto sa oplatí udržiavať ju usporiadanú a čistú. Prehľadná kuchyňa vám umožní naplno si vychutnať varenie, objavovať nové recepty a pripravovať originálne pokrmy, ktoré môžu dokonca ostať v rodine ako milá tradícia.

Zhrnutie

  • Kuchyňa je často najpreplnenejšou časťou domácnosti, kde sa hromadí riad, prázdne šálky, staré potraviny aj elektrospotrebiče.
  • Metóda KonMari od Marie Kondo sa zameriava na rozhodovanie, triedenie a následné efektívne ukladanie predmetov tak, aby sme si nechali len to, čo naozaj využívame alebo máme radi.
  • Hrnčeky často zaberajú priveľa miesta, no dá sa to riešiť špeciálnym spôsobom uloženia do „kruhu“, kde sa hrnčeky do seba vkladajú uškami a ukladajú na seba.
  • Uprataná a zorganizovaná kuchyňa vám prinesie pocit pokoja, uľahčí prípravu jedál a dodá chuť objavovať nové recepty.
  • Zaujímavosťou je, že tradičné jedlá z našich končín sú niekedy tak zdravé a výživné, že ich do svojho jedálnička zaraďujú dokonca aj astronauti.

Ak budete pri organizovaní vašej kuchyne postupovať rozumne a s chuťou, odmenou vám bude harmonický priestor, ktorý vám každý deň zjednoduší život. Vyskúšajte preto metódu KonMari a nenechajte už viac svoje obľúbené hrnčeky povaľovať sa po celej kuchyni. Uvidíte, že pri pohľade na usporiadanú policu s úhľadne naukladanými šálkami sa budete cítiť omnoho lepšie a pripravení naplno využiť potenciál vašej kuchyne.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať