Pri sadení paradajok stavte na tento typ pôdy. Vaša úroda bude dvakrát bohatšia

sadenie rajčín
sadenie rajčín Foto: www.shutterstock.com

Pestovanie paradajok patrí k jednej z najobľúbenejších záhradkárskych činností, pretože ich sladké plody milujú dospelí aj deti. Ak však túžite po naozaj bohatej a zdravej úrode, mali by ste sa zamerať na jednu zásadnú vec – správny výber zeminy. Práve ten totiž dokáže premeniť vašu záhradu na raj plný šťavnatých a zdravých paradajok, aké vám budú všetci závidieť.

Prečo vôbec paradajky pestovať (a hlavne konzumovať)?

Okrem skvelej chuti majú paradajky mnoho zdravotných výhod, o ktorých ste možno ani nevedeli. Sú dokonalými pomocníkmi pri chudnutí, pretože až 95 % ich obsahu tvorí voda, čím vás zasýtia bez nadbytočných kalórií. Obsahujú tiež vlákninu, ktorá priaznivo ovplyvňuje trávenie a napomáha pri správnom fungovaní čriev.

Medzi ďalšie cenné látky v paradajkách patria najmä vitamíny C a K, kyselina listová, draslík a významný antioxidant lykopén, ktorý okrem toho, že dáva paradajkám ich sýtu červenú farbu, chráni naše bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tie sa vyskytujú všade okolo nás a sú zodpovedné za predčasné starnutie organizmu.

Skryté benefity paradajok pre zdravie

Vedeli ste, že pravidelná konzumácia paradajok môže znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi? Paradajky tiež účinne chránia srdce a cievy, posilňujú imunitný systém a dokonca pomáhajú znižovať riziko niektorých druhov rakoviny. Ak chcete z paradajok vyťažiť maximum, odporúča sa ich tepelne spracovať, pretože práve vtedy naše telo dokáže lepšie vstrebávať lykopén.

Náročné rastliny, ktoré vám však úsilie bohato vrátia

Ak ste sa rozhodli zasadiť paradajky, mali by ste vedieť, že ide o pomerne náročnú plodinu. Hoci dokážu vyrásť skoro kdekoľvek, len v správnej pôde sa odvďačia mimoriadnou úrodou. Akú zeminu teda paradajky potrebujú?

Aká je tá správna pôda pre dokonalé paradajky?

Paradajky najlepšie prosperujú v hlinitopiesočnatej pôde, ktorá je dostatočne priepustná, vzdušná a zároveň schopná udržať správne množstvo vlahy. Táto pôda by mala mať mierne kyslé prostredie, ideálne s hodnotou pH okolo 6. V takýchto podmienkach dokážu korene paradajok optimálne čerpať všetky živiny potrebné pre rýchly a zdravý rast.

Dostatok priestoru je základ úspechu

Pôdu na výsadbu paradajok si ideálne pripravte už v jeseni. Práve v tomto období je vhodné do záhonov zapraviť kompost alebo dobre vyzretý maštaľný hnoj. Takto obohatená pôda cez zimu získa potrebnú štruktúru a živiny, ktoré rastlinky paradajok na jar ocenia.

Krátko pred výsadbou v jarných mesiacoch pôdu ešte dôkladne prekyprite. Týmto spôsobom zabezpečíte koreňom ľahší prístup k potrebným živinám a vode. Rastlina nebude plytvať energiou na prerážanie cez tvrdé zhluky pôdy, čo znamená, že bude môcť rýchlejšie rásť a tvoriť kvety a plody.

Aké prídavky do pôdy zvýšia vašu úrodu?

Aby ste si boli istí, že paradajky na vašom pozemku budú spokojné a dajú vám množstvo sladkých plodov, použite jednoduchý trik – na každý meter štvorcový pridajte hrsť rozdrvených vaječných škrupín. Tie dodajú pôde vápnik, ktorý podporuje silný rast rastlín. Vynikajúcou alternatívou je aj drevný popol, ktorý je bohatým zdrojom draslíka, potrebného pre zdravý vývoj plodov.

Pozor na dusík – môže byť vaším nepriateľom

Aj keď vápnik a draslík paradajkám výrazne pomáhajú, s dusíkom buďte veľmi opatrní. Nadbytok dusíka podporuje najmä rast zelenej hmoty, teda listov, na úkor samotných plodov. Ak chcete úrodu paradajok maximalizovať, mali by ste sa vyhnúť pestovaniu paradajok na miestach, kde predtým rástli strukoviny (fazuľa, hrach), pretože tie pôdu o dusík prirodzene obohacujú.

Zhrnutie na záver – čo s bohatou úrodou?

Teraz už máte všetky potrebné informácie, aby ste tento rok získali rekordnú úrodu paradajok. Stačí použiť uvedené tipy a postarať sa o správne pôdne podmienky. A čo potom urobíte s množstvom paradajok, ktoré sa vám podarí vypestovať? Môžete pripraviť lahodné domáce omáčky, kečupy, lečo či dokonca paradajkové džemy – fantázii sa medze nekladú. Jedno je však isté – na také množstvo úrody budete potrebovať poriadne veľký košík!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať