Varenie v pare patrí medzi najzdravšie spôsoby prípravy jedál, pretože suroviny si uchovajú svoje dôležité živiny a vitamíny. Ak ste priaznivcom ľahkej stravy, chystáte sa na diétu alebo jednoducho preferujete varenie bez tuku, párová metóda je tá pravá. Čo však robiť, ak nemáte doma parný hrniec? Odpoveď je prekvapivo jednoduchá – vytvorte si vlastný parný hrniec pomocou troch malých guľôčok z alobalu! Tento šikovný trik má mnohé výhody a je hotový v priebehu niekoľko minút.
Ako vlastne funguje klasické varenie v pare?
Parný hrniec sa zakladá na jednoduchom a efektívnom princípe. V spodnej časti hrnca sa zohreje voda na bod varu – teda na 100 °C. Vzniknutá para postupne stúpa nahor a rovnomerne ohrieva jedlá umiestnené v dierkovaných nádobách, ktoré sú na sebe poskladané. Jednoduchým riešením môžete byť aj starý známy paráčik, ktorý sa používa na prípravu tradičných parených knedlíkov.
Prečo variť v pare? Zdravie na prvom mieste!
Pri bežných spôsoboch varenia sa živiny, vitamíny a minerály strácajú vo vode, ktorú často vylejete. Výsledkom je jedlo, ktoré má menej nutričnej hodnoty. Naopak, párové varenie zachováva tieto dôležité látky priamo v potravinách. Zároveň jedlá nestratia svoju farbu, tvar ani prirodzenú chuť. Naparovanie je navyše ideálne pre tých, ktorí sa boja, že by mohli svoje jedlo prevariť alebo pripáliť.
Varenie v pare bez drahého príslušenstva? Stačí panvica a alobal!
Nemusíte investovať do drahého parného hrnca alebo iného zariadenia. Postup je jednoduchý, účinný a nevyžaduje žiadne zložité nástroje:
- Pripravte si alobal. Z hliníkovej fólie si vyformujte tri rovnako veľké guľôčky, každú s priemerom približne 2 až 3 centimetre.
- Zahrejte panvicu. Položte do nej guľôčky z alobalu.
- Pripravte jedlo. Jedlo, ktoré chcete naparovať, umiestnite na odolný tanier (ideálne kameninový alebo sklenený).
- Umiestnite tanier na guľôčky. Tanier s jedlom opatrne položte na pripravené guľôčky.
- Pridajte vodu. Nalejte do panvice vodu tak, aby siahala približne do polovice guľôčok.
- Zakryte panvicu. Použite vhodnú pokrievku, ktorá dobre tesní.
- Zapnite sporák. Sporák zapnite na mierny ohrev a sledujte, ako sa za niekoľko minút začne tvoriť para.
- Kontrolujte stav jedla .Pomocou vidličky skúste jedlo priebežne testovať, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu.
Touto metódou môžete pripraviť zeleninu, ryby, kuracie prsia, ale aj jemnejšie druhy mäsa. Proces naparovania je rýchly, účinný a zanechá jedlá šťavnaté.
Ako vylepšiť chuť jedál pripravených v pare?
Hoci je naparovanie ideálnym riešením pre zdravú stravu, niektorým môže chýbať plnšia chuť, ktorú bežne zabezpečuje tuk. Tento problém môžete jednoducho vyriešiť.
- Po dokončení varenia pridajte na povrch jedál kvapku olivového oleja alebo malý kúsok čerstvého masla.
- Do vody určenej na naparovanie vložte obľúbené bylinky – bazalka, rozmarín alebo tymián pridajú potravinám vôňu a jemnú arómu.
- Ryby a morské plody získajú lahodný šmrnc vďaka citrónovej šťave.
Jednoduché, účinné a zdravé riešenie pre každého
Tento trik je dôkazom, že pre zdravé varenie nepotrebujete žiadne komplikované spotrebiče alebo drahé vybavenie. Stačí vám kúsok alobalu, panvica a trocha vody. Výsledkom budú zdravšie, farebnejšie a chuťovo vyvážené jedlá, ktoré potešia nielen vaše chuťové bunky, ale aj zdravie. Skúste tento trik už dnes a presvedčte sa sami!