Poznáte ten nádherný pohľad, ktorý sa nám väčšinou naskytne iba v drahých reštauráciách, honosných sídlach či kedysi dávno aj v domácnostiach našich babičiek – dokonale naleštený príbor, ktorý sa priam blyští ako zrkadlo. Bežne sa s takýmto leskom príborov nestretávame, veď komu by sa chcelo denne venovať takú starostlivosť niečomu, čo hneď opäť ušpiníme. No ak sa blíži sviatočný obed, rodinná oslava alebo máte vzácnu návštevu, stojí za to vytiahnuť „slávnostnú sadu“ príborov zo skrine a dopriať jej ozajstnú starostlivosť. Prinášame vám tipy na domáce zmesi, ktoré vrátia vášmu príboru stratený lesk a eleganciu.
Klenoty ukryté v starých skriniach
Aj u vás doma sa možno niekde na povale, v komore či v pivnici skrýva zabudnutá, ale kedysi mimoriadne cenená súprava príborov v drevenej kazete s farebnou látkovou výstelkou. Kedysi bola neoddeliteľnou súčasťou každej významnej príležitosti – osláv, vianočných sviatkov alebo návštev. Možno si dodnes pamätáte, že ako deti ste s týmito príborom mohli jesť iba výnimočne a s opatrnosťou.
Čas však zanechal na príboroch svoje stopy v podobe fľakov, jemnej korózie a nevzhľadného matného povrchu. Nie je ale dôvod na paniku – existuje niekoľko overených spôsobov, ako ich opäť dostať do pôvodného, reprezentatívneho stavu. A pritom nemusíte použiť žiadne drahé chemikálie, postačia vám jednoduché ingrediencie, ktoré určite máte doma.
Zázračná sila bieleho octu
Biely ocot je prírodný čistič, ktorý má okrem silných čistiacich účinkov aj dezinfekčné vlastnosti a navyše je ekologický a bezpečný. Práve preto sa výborne hodí aj na čistenie príborov, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s jedlom.
Ako na to?
Vezmite si väčšiu misu, do ktorej nalejete horúcu vodu a pridáte asi dve šálky bieleho octu. Do tejto pripravené zmesi ponorte príbor a nechajte pôsobiť celú noc. Ocot rozpustí usadeniny, mastnotu a aj jemnú koróziu. Ráno už len príbor opláchnite pod čistou vodou a následne každý kus dôkladne osušte mäkkou handričkou. Výsledok vás príjemne prekvapí – príbor bude žiariť ako nový.
Osvedčená klasika: jedlá sóda
Jedlú sódu by sme pokojne mohli označiť za univerzálny zázrak domácnosti, ktorý dokáže vyčistiť snáď úplne všetko. Vďaka jemným abrazívnym účinkom si hravo poradí aj s výraznejšími škvrnami či zašlými miestami na príboroch.
Existujú dva spôsoby čistenia príborov sódou:
Čistiaca pasta: Zmiešajte jedlú sódu s trochou vody, až kým vám nevznikne hustá pasta. Tú potom naneste na mäkkú handričku a príbor dôkladne vyčistite. Po vyčistení už len opláchnite pod čistou vodou a osušte mäkkou utierkou.
Sódový kúpeľ: Ak vaše príbory nie sú príliš znečistené, postačí vám horúca voda, do ktorej pridáte tri lyžice jedlej sódy. Príbory nechajte v kúpeli pôsobiť asi hodinu a potom ich dôkladne opláchnite a osušte.
Obe metódy sú efektívne a príbor bude ako z katalógu.
Citrón pre sviežosť a lesk
Ďalším mimoriadne účinným pomocníkom z vašej kuchyne je citrón. Jeho šťava v sebe kombinuje čistiacu a dezinfekčnú silu s príjemnou, osviežujúcou vôňou. Tá navyše pomôže odstrániť mastnotu a dodá príborom oslnivý lesk.
Postup je jednoduchý:
Vymačkajte čerstvú citrónovú šťavu priamo na špongiu alebo jemnú kefku (napríklad starú zubnú kefku) a opatrne ňou príbor očistite. Na záver opláchnite čistou vodou a osušte handričkou. Výsledkom budú nielen krásne čisté príbory, ale aj príjemná citrónová vôňa, ktorá oživí celý váš jedálenský stôl.
Kombinujte triky pre dokonalosť
Ak chcete skutočne dokonalý výsledok, môžete tieto metódy aj skombinovať – napríklad najprv príbor dôkladne očistite octovým kúpeľom a potom ho ešte prejdite pastou zo sódy a citrónovej šťavy. Výsledkom bude oslnivý, takmer zrkadlový lesk, ktorý pripomenie luxusné stolovanie v tých najlepších reštauráciách.