Psy, ktoré nedokážu byť samy: Šesť plemien so silnou citovou naviazanosťou na ľudí

Pes s rodinou
Pes s rodinou Foto: depositphotos.com

Psy už celé stáročia považujeme za verných druhov, ktorí nám dokážu nezištne prinášať radosť, uvoľniť napätie a zároveň jemne reagovať na naše nálady. Keď sa zamyslíme nad tým, akú silnú emočnú väzbu vedia vytvoriť s človekom, je pochopiteľné, že niektorým plemenám môže dlhšia samota spôsobovať vážne ťažkosti. Ďalej si predstavíme šesť psích plemien, ktoré potrebujú častejší kontakt s majiteľom a v jeho neprítomnosti môžu prežívať nepríjemnú separačnú úzkosť.

Prečo majú niektoré psy taký silný vzťah k majiteľovi?

Väčšina milovníkov psov sa zhodne, že šteňa či dospelý pes často presne vycíti náladu, v akej sa jeho človek nachádza. Táto schopnosť citlivo reagovať na emočnú atmosféru je daná dlhou históriou spoločnej existencie psov a ľudí, kde psy slúžili ako pomocníci, ochrancovia či spoločníci. To, že sa dokážu prispôsobovať našim emóciám, však znamená aj väčšiu zraniteľnosť vo chvíľach, keď s nami nemôžu byť.

  • Citlivosť na odlúčenie: Niektoré psy sa dokážu pri dlhšej samote natoľko vystresovať, že začnú kňučať, štekať alebo ničiť zariadenie.

  • Hĺbka emočného puta: Plemená s výrazným putom k rodine vnímajú odlúčenie ako signál, že „svorka“ nie je pokope, čo zvyšuje ich neistotu.

Dedičnosť a pôvod: prečo niektoré plemená ťažko zvládajú samotu?

Viaceré plemená vznikli špecifickým krížením zameraným na úzko definovanú funkciu – či už išlo o pasenie, stráženie, lov alebo spoločenskú úlohu (tzv. psy do koča i do voza). V praxi to znamená, že:

  • Pastierske plemená boli zvyknuté na nepretržitú prítomnosť svojho pána pri ovciach či inom dobytku.

  • Rodinní spoločníci (napr. rôzne retrievery) žili neustále v tesnom kontakte s ľuďmi, a preto prejavujú silnú túžbu byť vo vnútri rodinného kruhu.

Práve vďaka tomuto genetickému dedičstvu a dlhodobému spolunažívaniu s človekom môžu takéto psy vnímať dlhé odlúčenie ako neželaný stav, ktorý narúša ich duševnú stabilitu. Pokiaľ si vyberiete citlivé plemeno, určite zvážte, či mu budete vedieť poskytnúť dostatok pozornosti a priestoru pre fyzické aj psychické vyžitie.

retriever
retriever Foto: www.shutterstock.com

1. Labrador retriever: večný optimista a nadšenec každej aktivity

Charakter a povaha
Labrador retrievery sa vyznačujú priateľskosťou, nesmiernou energiou a ochotou zapojiť sa do všetkých rodinných akcií. Vďaka ich milému a otvorenému prístupu si rýchlo získajú srdcia nielen rodinných príslušníkov, ale aj návštev či iných zvierat.

Stres pri odlúčení
Táto výrazná spoločenskosť spôsobuje, že samota pre labradora môže byť veľmi náročná. Dlhšia neprítomnosť majiteľa vedie k nude a možnému rozvoju separačnej úzkosti. Vtedy dochádza k deštruktívnemu okusovaniu nábytku, topánok a niekedy aj k hľadaniu cestičiek, ako utiecť z uzavretého priestoru.

Tipy na predchádzanie problémom

  • Dostatok pohybu: Pravidelné prechádzky, behanie, plávanie či aportovanie.

  • Mentálna stimulácia: Rozličné hry na hľadanie pamlskov, základný výcvik, interaktívne hračky, ktoré zamestnajú hlavičku.

  • Pocit bezpečia: Ak musíte odísť na dlhší čas, nechajte labradorovi niečo, čo mu pripomína vašu prítomnosť (napr. tričko s vašou vôňou).

Zlatý retriever
Zlatý retriever Foto: www.depositphotos.com

2. Zlatý retriever: láskyplný empatický spoločník

Dobrosrdečný rodinný pes
Zlatý retriever je synonymom prítulnej a empatickej povahy. V spoločnosti ľudí rozkvitá – cíti, keď ste veselí, a rovnako vníma, keď ste skleslí. Jeho reakcie na nálady majiteľa sú často obdivuhodné – ak ste v strese, vie sa ticho pritúliť; ak ste veselí, dodá vám ešte viac radosti a zapojí sa do každej spontánnej hry.

Čo mu spôsobuje problémy?
Kombinácia prítulnosti a citlivého vnímania sveta znamená, že zlatý retriever túži byť takmer neustále so svojimi ľuďmi. Pri opakovanom odlúčení sa môže prejaviť kňučaním, škrabaním po dverách či rozbíjaním vecí, ktoré mu prišli do cesty.

Ako mu zachovať vnútornú rovnováhu

  • Pravidelné prechádzky a plávanie: Voda je jeho druhý domov, preto si spoločné kúpanie užije.

  • Hry, ktoré posilňujú vzťah: Aportovanie, frisbee, prípadne prekonávanie prekážok na cvičisku.

  • Jemný, ale dôsledný prístup vo výchove: Zlatý retriever je inteligentný, rád sa učí, avšak na hrubý a neempatický prístup reaguje nešťastím či submisívnym správaním.

Nemecký ovčiak
Nemecký ovčiak Foto: www.depositphotos.com

3. Nemecký ovčiak: oddaný génius s obrovskou pracovitosťou

Charakteristika a pracovné využitie
Nemecký ovčiak sa zaraďuje medzi najinteligentnejšie a najuniverzálnejšie plemená. Vďaka svojej lojalite, vysokému prahu učenlivosti a schopnosti okamžite reagovať na povely býva využívaný v polícii, armáde či záchranárskych zložkách.

Silné puto k rodine
Tento pes cíti, že jeho rodina je jeho „svorka“, a preto ju chce chrániť a byť s ňou v nepretržitom kontakte. Dlhšia samota v ňom môže vyvolať pocit ohrozenia či neistoty, čo často vedie k nadmernému štekaniu pri akomkoľvek zvuku, neustálemu kontrolovaniu okolia alebo ku deštruktívnemu správaniu.

Ako uspokojiť jeho potreby

  • Intenzívny pohyb a tréning: Nemecký ovčiak miluje úlohy a prácu. Doprajte mu preto dostatok možností na behanie, sledovanie pachových stôp či rôzne cviky poslušnosti.

  • Výcvik formou hry: Môže ísť o agility, dog dancing alebo inú formu spoločnej aktivity, ktorá mu posilní sebavedomie a vzťah s vami.

  • Jasné pravidlá: Potrebuje vedieť, kto je v rodine vodcom. Ak to nie je zreteľné, môže prevziať úlohu „rozhodcu“ on a to vedie k nedorozumeniam.

Border kólia
Border kólia Foto: www.shutterstock.com

4. Border kólia a dlhosrstá kólia: jemné duše s neutíchajúcou energiou

Neúnavné pastierske plemená
Border kólie sú často označované za najinteligentnejšie psy vôbec. Ich korene siahajú k paseniu oviec, kde museli promptne reagovať na každý pohyb stáda aj na povely pastiera. Dlhosrsté kólie (známe napríklad z príbehu o Lassie) sú síce o niečo pokojnejšie, no i tak sú to psy mimoriadne inteligentné a citlivé.

Prečo im samota nerobí dobre
Tieto plemená potrebujú cítiť, že sú užitočné a zapojené do rodinného života. Keď trávia príliš veľa času samy, môžu prepadať nude, hľadať si „náhradné“ zamestnanie v podobe pasenia detí v byte či vyhrabávania záhradných záhonov. Pri dlhodobej izolácii sa objavuje nervozita, hlasné štekanie či dokonca úzkostné poruchy.

Spôsoby, ako ich udržať v dobrej psychickej kondícii

  • Aktívne športy: Frisbee, canicross alebo akékoľvek hry na rýchlosť a obratnosť.

  • Mentálna stimulácia: Rôzne hlavolamy, precvičovanie trikových povelov, dog dancing.

  • Citlivý prístup: Tieto psy sú veľmi vnímavé na tón hlasu, rešpekt a láskavosť. Príliš tvrdá výchova môže spôsobiť plachosť alebo iné problémy s dôverou.

Veľký pyrenejský pes
Veľký pyrenejský pes Foto: www.shutterstock.com

5. Veľký pyrenejský pes a slovenský čuvač: majestátni ochrancovia s jemným srdcom

Z roly strážcu stád k rodinnému miláčikovi
Veľké pyrenejské psy a slovenskí čuvači boli pôvodne chované na ochranu stád pred predátormi v horských oblastiach. Ich snehobiela srsť a hrdé vystupovanie môžu navodzovať dojem odmeraného a samostatného psa, no v skutočnosti sú to citliví „rodinní parťáci“, ktorí potrebujú blízkosť ľudí.

Dvojtvárnosť v správaní
Hoci dokážu pôsobiť nezlomne a sú odhodlaní strážiť či chrániť, vnútri sú často mäkkučkí obri, ktorí si chcú s vami vytvoriť silné puto. Ak ich necháte dlhšie osamote, môžu začať trpieť pocitom zanedbania, prípadne reagovať smútkom či letargiou.

Ako sa o nich starať

  • Priestor a pohyb: Majú radi dostatok miesta na dvore a dlhé prechádzky, ktoré im umožnia vybiť energiu.

  • Kontakt s rodinou: Nemali by byť od nej izolovaní. Radi sa zúčastnia rodinných aktivít a ocenia, keď môžu občas ležať v interiéri.

  • Dôsledná, ale trpezlivá výchova: Sú to psy, ktoré chcú vedieť, čo sa od nich očakáva, ale nepotrebujú tvrdý dril. Rešpekt a láskavosť vedú k harmonickej spolupráci.

Rotvajler
Rotvajler Foto: www.shutterstock.com

Bonus: Rotvajler – silný ochranca, ktorý potrebuje blízky vzťah

Nedorozumenia ohľadom povahy
Rotvajlera si mnohí mylne spájajú predovšetkým s agresivitou. V skutočnosti však tento mohutný pes dokáže byť jemný, lojálny a prítulný, pokiaľ prejde správnou socializáciou a výcvikom. Vo „svojej“ rodine miluje jasnú hierarchiu a cíti sa v bezpečí, keď vie, že jeho ľudia sú v poriadku.

Vplyv samoty na rotvajlera
Ak sa rotvajler cíti prehliadaný či vytesnený na okraj, môže stratiť istotu a začať si ju vynucovať deštruktívnym správaním alebo nadmerným štekaním. Sklony k separačnej úzkosti u neho nie sú výnimočné, najmä ak ho majiteľ necháva dlhé hodiny bez programu.

Čo potrebuje na vyrovnaný život

  • Dôslednú, férovú výchovu: Rotvajler vyžaduje jasné mantinely aj odmeny za žiaduce správanie.

  • Pravidelný tréning: Zapojte ho do hier s aportom, ťahania, prípadne výcviku poslušnosti.

  • Pevné rodinné puto: Dôležité je, aby cítil, že má vo svojom „stáde“ stabilné miesto a že ho rodina vníma ako dôležitého člena.

Záverečné zhrnutie: Láska, trpezlivosť a čas ako kľúč k šťastnému psovi

Psy, ktoré si vytvárajú mimoriadne silné puto k človeku, potrebujú nielen fyzickú aktivitu, ale najmä úzku emocionálnu väzbu so svojím majiteľom. Plemená, ako je labrador retriever, zlatý retriever, nemecký ovčiak, border kólia, dlhosrstá kólia, veľký pyrenejský pes, slovenský čuvač či rotvajler, môžu vnímať osamelosť obzvlášť intenzívne.

Predtým, než si niektoré z týchto plemien zaobstaráte, je dôležité porozmýšľať, či dokážete psíkovi zabezpečiť dostatok času, energie a pochopenia. Ak do neho investujete lásku, trpezlivosť a pozornosť, získate priateľa, ktorý sa stane neoddeliteľnou súčasťou vášho života. Jeho odmena? Bezhraničná oddanosť, vrtiaci chvost vždy, keď otvoríte dvere, a schopnosť stať sa vaším nenahraditeľným spoločníkom. V tom spočíva pravé kúzlo vzťahu medzi psom a človekom – v nezištnej podpore, dôvere a spoločnej radosti zo života.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať