Rosenie okien patrí k bežným zimným nepríjemnostiam. Vyskúšajte domáci pohlcovač vlhkosti podľa našich starých materí

rosenie okien
rosenie okien Foto: www.shutterstock.com

Zahmlené okná v zimnom období nie sú len estetickým problémom, ale môžu spôsobiť aj vážne škody v interiéri. Poznáte to – kvapky vody stekajúce po skle a deti kresliace prstami srdiečka na zahmlený povrch. Hoci je to pre nich zábava, pre dospelých ide o znak, že niečo v domácnosti nie je v poriadku. Vlhkosť v interiéri sa môže nepozorovane hromadiť a viesť k vzniku plesní, ktoré majú negatívny dopad na zdravie aj majetok. Ako teda predchádzať tomuto nepríjemnému javu a zaistiť, že vaše okná zostanú suché a čisté?

Prečo sa okná zahmlievajú?

Rosenie okien je prírodný dôsledok fyzikálnych procesov. Keď sa teplý vzduch nasýtený vlhkosťou stretne s chladným povrchom skla, prebytočná vlhkosť kondenzuje a mení sa na drobné kvapky vody. Tento jav je obzvlášť častý v zime, keď sa interiér vyhrieva a vonku panujú nízke teploty. Teplý vzduch udrží viac vodnej pary, no keď narazí na chladný povrch okna, vlhkosť sa vyzráža. Ak je vzduch v miestnosti príliš vlhký, okná sa rosia intenzívnejšie.

Aké problémy môže rosenie spôsobiť?

Ignorovanie zahmlených okien môže viesť k vážnym škodám na zariadení domácnosti. Voda, ktorá steká po sklách, postupne narušuje okenné rámy, parapety a dokonca aj omietku. Nadmerná vlhkosť vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní, ktoré sa časom rozširujú na steny, tapety či dokonca nábytok. Prítomnosť plesní v interiéri je nebezpečná najmä pre zdravie, keďže môže spôsobiť alergie, astmatické záchvaty a iné dýchacie problémy. Okrem zdravotných komplikácií môže pleseň postupne zničiť aj hodnotné vybavenie bytu.

Jednoduché spôsoby, ako predchádzať rosenie okien

Najzákladnejším opatrením je pravidelné a správne vetranie. Nestačí iba otvoriť okná na ventilačku, pretože táto metóda nedokáže dostatočne vymeniť vzduch v miestnosti. Okná by ste mali otvárať dokorán aspoň trikrát denne na 10-15 minút. Ak to možno na chvíľu spraviť prievan, ešte lepšie. Ráno a večer pred spaním je vetranie obzvlášť dôležité.

Osvedčený trik na pohlcovanie vlhkosti

Ak hľadáte jednoduché a lacné riešenie na znižovanie vlhkosti v miestnosti, siahnite po kuchynskej soli. Naše staré mamy už dobre vedeli, že obyčajná soľ dokáže efektívne absorbovať vlhkosť. Nasypte ju do malých misiek a rozmiestnite na parapety pod každé okno. Soľ absorbuje vodu zo vzduchu a pomáha predchádzať vzniku kondenzátu na skle.

Alternatívne možno použiť aj iné materiály, ako je stelivo pre mačky, silika gél, suchá ryža alebo dokonca rozdrvená krieda. Všetky tieto suroviny pohlcujú vlhkosť a môžu prispieť k redukcii rosenia.

Čistiace prostriedky na prevenciu rosenia

Okrem pohlcovačov vlhkosti sa osvedčila aj zmes glycerínu a liehu v pomere 1:10. Tento roztok stačí naniesť na okná pomocou jemnej handričky a vyleštiť do sucha. Tento jednoduchý trik pomáha vytvoriť ochrannú vrstvu na skle, ktorá zabraňuje oroseniu.

Zaujímavým riešením je aj použitie zubnej pasty. Naneste tenkú vrstvu na sklo a vyleštite ju do čista. Tento postup zaberie viac času, ale okná zostanú priehľadné a menej náchylné na zahmlievanie.

Týmito jednoduchými krokmi dokážete minimalizovať riziko rosenia okien a udržať svoju domácnosť v suchu a zdraví. Vlhkosť má tendenciu spôsobiť vážne problémy, preto sa oplatí konať skôr, než vás zaskočia plesne alebo iné komplikácie.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať