Ruský vlkodav, známy aj ako barzoj, je plemeno, ktoré si získalo srdcia mnohých historických osobností a kultúrnych ikon. Bol obľúbený medzi vládcami ako Ivan Hrozný, Peter Veľký či Mikuláš II., a takisto medzi spisovateľmi, akými boli Alexander Sergejevič Puškin a Ivan Sergejevič Turgenev. Jeho vznešený vzhľad a správanie mu dodávajú auru elegancie, ktorú si zachoval dodnes.
Národná hrdosť s historickými koreňmi
História tohto plemena siaha až do 11. storočia, kedy sa jeho vyobrazenie objavilo na freskách v katedrále svätej Sofie v Kyjeve. Barzoj patrí medzi najstaršie plemená Ruska a je považovaný za národný poklad. Šľachta ho využívala pri love na zajace, jelene, líšky, a dokonca aj vlkov. Táto schopnosť mu vyslúžila meno „ruský vlkodav“. Psy tohto plemena boli také cenné, že ich nebolo možné predávať – iba darovať ako znak úcty.
Títo psi lovili v skupinách, čím si osvojili schopnosť spolupracovať a prijímať samostatné rozhodnutia. Tieto kvality sú pre plemeno charakteristické aj v súčasnosti. Oficiálny medzinárodný štandard plemena bol prijatý v roku 1923. Na Slovensku si barzojovia nachádzajú uplatnenie nielen ako domáci spoločníci, ale aj ako športové psy na dostihy a coursing.
Citlivá povaha a inteligencia
O barzojoch a chrtoch vo všeobecnosti sa často traduje, že nie sú inteligentní, čo je však mylný názor. Barzoj nie je typ psa, ktorý by bezmyšlienkovito poslúchal príkazy. Jeho inteligencia sa prejavuje v schopnosti premýšľať a analyzovať situácie. Pred vykonaním povelu potrebuje pochopiť jeho význam. Táto vlastnosť z neho robí premýšľajúceho a nezávislého spoločníka.
Barzojovia potrebujú od svojho majiteľa empatický prístup a spravodlivé zaobchádzanie. Ak sa s nimi zaobchádza drsne, dokážu si to dlho pamätať a ich dôvera sa získava len ťažko. Pri správnom vedení sú však schopní zvládnuť základný výcvik, a niektoré jedince dokonca excelujú v disciplínach ako poslušnosť alebo dogdancing. Dôležité však je, aby sa výcvik zakladal na pozitívnej motivácii, pretože agresívne metódy či dril vedú k odporu a pasivite.
Láska k pohybu, ale aj k pohodliu
Napriek svojej fyzickej zdatnosti barzoj nie je pes, ktorý vyžaduje neustálu aktivitu. Miluje behanie na rozľahlých lúkach, kde môže uvoľniť svoju energiu, ale rovnako si užíva chvíle odpočinku na pohodlnom mieste. Jeho ideálnym dňom je kombinácia aktívneho pohybu a pokojného relaxu. Ak mu poskytnete dostatok priestoru a podnetov, bude šťastný tak pri hre, ako aj pri leňošení.
Výrazná komunikácia a lovecký inštinkt
Barzoj má jedinečný spôsob komunikácie. Jeho pohľad dokáže vyjadriť široké spektrum emócií a ľahko si získa srdce svojho majiteľa. Povahovo je pokojný a nekonfliktný, čo ho predurčuje na úlohu rodinného spoločníka. Pri správnej socializácii dobre vychádza s inými psami a zvieratami v domácnosti. Vonku však treba dávať pozor na jeho silný lovecký inštinkt. Ak zacíti stopu, môže byť ťažké ho odvolať, preto je nevyhnutné mať ho vždy pod kontrolou.
Jednoduchá starostlivosť o srsť
Barzojova srsť je nielen krásna, ale aj nenáročná na údržbu. Raz týždenne ju stačí prečesať, aby sa zabránilo tvorbe uzlov. Táto samočistiaca srsť rýchlo zbavuje psa nečistôt, čo ocení každý majiteľ. Vzhľadom na jeho úzky krk sa odporúča používať širšie obojky, ktoré sú pohodlnejšie a bezpečnejšie ako úzke či stahovacie varianty.
Správna výživa počas rastu
Obdobie rastu je pre barzoja mimoriadne citlivé. Kvalitná a vyvážená strava je nevyhnutná pre jeho zdravý vývoj. Či už sa rozhodnete pre granule alebo BARF stravu, dbajte na správny pomer bielkovín, vápnika a fosforu. Obsah bielkovín by mal byť v rozmedzí 28–32 %. Nesprávny pomer minerálov môže spôsobiť problémy s kostrou, ako sú deformácie labiek alebo zápästí.
Počas rýchleho rastu sa môžu vyskytnúť aj bolesti kĺbov. V takých prípadoch je vhodné konzultovať stav s veterinárom, ktorý odporučí vhodné doplnky na podporu kĺbov. Aby ste predišli preťaženiu mladého psa, vyhýbajte sa dlhým prechádzkam, častému behaniu po schodoch a klzkej podlahe.
Športové aktivity pre barzoja
Barzoj je prirodzený športovec, ktorý vyniká v disciplínach ako coursing či dostihy. Tieto aktivity mu umožňujú plne využiť jeho potenciál a uspokojiť lovecký inštinkt. Iné športy, ako agility alebo dogdancing, nie sú preňho tak lákavé, ale niektorí jedinci ich zvládajú pre radosť svojho majiteľa. Barzojovia sa môžu zapojiť aj do canisterapie, kde ich pokojná a citlivá povaha prináša úžitok mnohým ľuďom.
Záver: Pre koho je barzoj vhodný
Barzoj je plemeno plné kontrastov – spája eleganciu, nezávislosť a jemnosť. Hoci jeho výchova nie je náročná, vyžaduje si trpezlivého a empatického majiteľa, ktorý rešpektuje jeho individualitu. Ak však nájdete spoločnú reč, tento pes vám prinesie roky radosti a oddanosti, aké dokáže len skutočne jedinečné plemeno.