Sadenie orechov

Sadenie orechov
zdroj: gettyimages.com
...

Ak máte doma v záhrade vysoký starý orech, veľmi dobre viete, aký luxusný tieň a chládok poskytuje počas sparných letných dní. Jeho najväčším bohatstvom sú však plody plné vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ako postupovať pri sadení orecha a to vrátane sadenia z plodov.

Škrupinkové zdravie

Sadenie orechov nie je nejako extra náročné. Dôležitejšie sú však kroky, ktoré vykonáte ešte pred samotnou výsadbou. Zvoľte odrodu primeranú našim klimatickým podmienkam. Uprednostnite druhy, ktoré charakterizuje neskoršie kvitnutie. Orech tak bude prirodzene chránený pred jarnými mrazmi a vy sa môžete tešiť z bohatej úrody. Myslite na to, že o niekoľko rokov sa stane orech dominantou vašej záhrady. Výberu stanovišťa preto venujte zvýšenú pozornosť. Orech potrebuje pri raste dostatok miesta. Pestovanie je možné dvomi spôsobmi – zo semena alebo sadenice.

Ak kupujete sadenice, dajte pozor na to, aby boli kvalitné a zdravé. Pestovanie zo semienka je dlhšou aj náročnejšou cestou. Pomerne dlhý čas trvá, kým semeno vyklíči a vytvorí základný podpník. Až vtedy ho môžete presadiť do záhrady. Pri semienkach neviete predpovedať, či bude vaše pestovanie úspešné, akú veľkú úrodu orech prinesie a do akej miery bude odolný voči chorobám a škodcom. Vo všeobecnosti orechy veľmi chorľavé nie sú, avšak pri výsadbe zo semien je riziko napadnutia škodcami omnoho vyššie, než pri sadeniciach.

Druhy orechov, ktoré sa dajú pestovať

V rámci pestovania orechov existuje množstvo rôznych druhov, ktoré ponúkajú širokú škálu chutí a využití. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na rôzne druhy orechov, ktoré sa dajú úspešne pestovať a dozviete sa viac o ich charakteristikách, obľúbenosti a využití.

Vlašské orechy

Vlašské orechy, či už ich nazývame vlašskými orechmi alebo jednoducho vlašákmi, patria medzi najpopulárnejšie orechy na svete. Sú známe svojou charakteristickou horko-sladkou chuťou a tvrdou škrupinou, ktorá sa musí otvoriť. Tieto orechy sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, antioxidantov a vitamínu E. Využívajú sa v rôznych kuchyniach na prípravu pokrmov.

Lieskovce

Lieskovce sú malé orechy, ktoré sú obľúbené pre svoju jemnú a sladkú chuť. Majú hladkú škrupinu a sú veľmi populárne v cukrárskom a pekárskom odvetví. Okrem toho sú lieskovce výborným zdrojom bielkovín, vlákniny, vitamínu E a ďalších dôležitých živín pre organizmus. Sadenie lieskových orechov je síce u nás menej populárne, ako vlašských, no majú široké použitie.

Para orechy

Para orechy, známe aj ako pekanové orechy, pochádzajú zo Severnej Ameriky. Tieto orechy majú výraznú sladko-ostrú chuť a jemnú textúru. Sú významným zdrojom zdravých tukov, bielkovín a rovnako tak aj vlákniny. V kuchyni sa často používajú na prípravu tradičných dezertov, ako sú napríklad pekanové koláče, ale aj v iných pokrmoch a taktiež šalátoch.

Mandle

Mandle sú orechy pôvodom z blízkeho východu a Stredomoria. Majú jemnú sladkú chuť a sú známe svojimi výživnými vlastnosťami. Okrem toho, že sú bohaté na vitamín E a vápnik, sú tiež výborným zdrojom zdravých tukov. Mandle sa konzumujú samostatne ako snack, ale aj vo forme mandľového mlieka, mandľovej múky, mandľového masla a rôznych mandľových výrobkov.

Kešu orechy

Kešu orechy pochádzajú z Brazílie a sú známe najmä svojou jemnou sladkou chuťou a krémovou textúrou. Tieto orechy sú bohaté na zdravé tuky a taktiež dôležité minerály pre organizmus, vrátane medi a horčíka. Kešu orechy sú často využívané v ázijskej a indickej kuchyni, kde sú používané napríklad na prípravu kari, exotických omáčok a rôznych sladkých dezertov.

Faktory, ktoré ovplyvňujú rast a úrodu orechov

Rast a úroda orechov sú procesy ovplyvnené rôznymi faktormi, ktoré hrávajú kľúčovú úlohu v úspešnom pestovaní orechových stromov. Tieto faktory zahŕňajú klimatické podmienky, pôdnu kvalitu, starostlivosť počas rastu a ochranu pred škodcami a chorobami.

Klimatické podmienky majú významný vplyv na rast a úrodu orechov. Rôzne druhy orechov majú svoje preferencie vzhľadom na teplotu, množstvo zrážok a dostupnosť svetla. Preto je dôležité vybrať vhodný druh orechov, ktorý je prispôsobený podmienkam klímy. Kvalita pôdy je tiež dôležitým faktorom. Orechy potrebujú priepustnú pôdu, ktorá obsahuje potrebné živiny a minerály.

Pôda by mala mať správnu pH hodnotu a dostatok organických látok, aby podporila zdravý rast koreňov a stromov. Zavlažovanie je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o orechové stromy. Nedostatok vody môže spôsobiť stres rastliny a viesť k zníženej úrode a malým orechom.

Ochrana orechov pred škodcami a chorobami je tiež dôležitou súčasťou pestovania orechových stromov. Škodcovia a choroby môžu spôsobiť vážne poškodenie stromov a znížiť úrodu. Prevencia a rýchla reakcia na prípadné problémy sú nevyhnutné. Prerezávanie orechových stromov je dôležité pre ich zdravý rast. Správny rez môže zvýšiť prístup svetla a vzduchu k vetvám.

Včasná starostlivosť o orechové stromy po výsadbe je tiež dôležitá. Prvé roky po výsadbe sú kritické pre ich zdravý rast. Starostlivosť o korene, zalievanie pomáhajú stromom rýchlo rásť.

Výber správneho druhu orechov je kľúčový pre úspešné pestovanie. Rôzne druhy orechov majú rôzne nároky na klimatické podmienky a pôdu, a preto je dôležité vybrať druh, ktorý je prispôsobený miestnym podmienkam. Pestovanie orechov si vyžaduje pozornosť k detailom a starostlivosť o viaceré faktory, ktoré ovplyvňujú rast a úrodu. Správna starostlivosť a prevencia môžu zabezpečiť zdravý rast a hojnú úrod pre vás a taktiež vašich blízkych.

Zdravotné výhody orechov

Orechy sú bohatým a výživným zdrojom, ktorý ponúka široké spektrum zdravotných výhod. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme tie najvýznamnejšie.

Podpora zdravia srdca

Orechy sú výborným zdrojom zdravých tukov, vrátane mononenasýtených a polynenasýtených tukov, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu LDL cholesterolu, známeho ako „zlý“ cholesterol v krvnom obehu. To znižuje riziko aterosklerózy a srdcových ochorení. Navyše obsah arginínu, aminokyseliny, ktorá pomáha pri relaxácii ciev, môže prispieť k regulácii krvného tlak.

Bohatý obsah vlákniny

Orechy sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá je kľúčová pre zdravé trávenie a udržiavanie črevnej mikroflóry. Vláknina v orechoch tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a môže prispieť k lepšej kontrole hmotnosti, keďže zvyšuje pocit sýtosti a znižuje celkový príjem kalórií. Vláknina je tiež dôležitá pre prevenciu zápch a taktiež niektorých typov rakoviny.

Zdroj minerálov a vitamínov

Známe je aj to, že orechy obsahujú širokú škálu dôležitých minerálov, ako sú horčík, zinok, draslík a selén. Tieto minerály podporujú rôzne telesné funkcie, vrátane zdravia kostí, imunitného systému a metabolizmu. Okrem toho sú orechy zdrojom vitamínov, ako sú vitamíny B skupiny, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému a metabolizmu.

Podpora duševného zdravia

Niektoré štúdie naznačujú, že orechy môžu mať pozitívny vplyv aj na duševné zdravie. Obsahujú látky, ktoré môžu podporovať lepšiu kognitívnu funkciu, znížiť stres a prispievať k celkovej duševnej pohode. Napríklad omega-3 mastné kyseliny prítomné v orechoch sú známe tým, že podporujú zdravie mozgu a môžu znižovať riziko vzniku mozgových ochorení.

Obsah bielkovín

Tiež sú bohaté na rastlinné bielkoviny, ktoré sú dôležité pre budovanie a opravu tkanív v tele. Bielkoviny sú základným stavebným kameňom pre svaly, kožu, enzýmy a hormóny. Pre vegetariánov alebo ľudí, ktorí hľadajú alternatívy k živočíšnym bielkovinám, sú orechy vynikajúcou voľbou. Tiež obsahujú niekoľko esenciálnych aminokyselín, ktoré telo samo o sebe nevie vyrobiť.

Regulácia hmotnosti

Hoci orechy sú vysoko energetické, môžu paradoxne pomáhať pri regulácii telesnej hmotnosti. Ich vysoký obsah tukov a bielkovín taktiež spolu s vlákninou zvyšuje pocit sýtosti, čo môže následne znížiť celkový príjem kalórií počas celého dňa. Toto môže byť obzvlášť užitočné predovšetkým pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo udržať zdravú telesnú hmotnosť.

Niekoľko rád na záver

Úrodu nečakajte hneď. Kým orech prvýkrát zarodí, môže to trvať aj niekoľko rokov. Jej kvalitu nemožno s istotou predpovedať, preto z času na čas aplikujte obúchavanie. Ak orech nahodí príliš veľa plodov, môže sa vysiliť. Menšie množstvo plodov zhoďte, čím prinútite strom, aby investoval energiu do zvyšných plodov a zúročila sa tak predpokladaná úroda. Veľmi dôležité je aj uskladnenie úrody. Po zbere a odstránení ochranného obalu, nechajte orechy riadne vysušiť, napr. aj na slnku. Následné uskladnenie bude už bez rizika, že orechy podľahnú plesni.

Ako sme už spomenuli, orech bude v záhrade dominovať. Svojou korunou zatieni pomerne rozľahlý priestor. Pod orech určite nič nesaďte, bolo by to totiž zbytočné. Nevzíde pod ním dokonca ani tráva. Opadané listy nedávajte vašim domácim zvieratám. Sú pre ne jedovaté. Orechy sú nesmierne dôležitou súčasťou nášho jedálneho lístka. Prinesú vám pozitívnu energiu, pozdvihnú chuť do života, zlepšia trávenie. Výluhy z orechov, alebo z ich listov, sa používajú pri liečení mnohých ochorení, aj kožných. Účinné sú aj doma pripravené masky na tvár.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: