Sadenie zeleniny

Sadenie zeleniny
zdroj: gettyimages.com
...

V obchodoch nájdete všakovaké druhy zeleniny – domácej aj exotickej. Lenže zeleninka vypestovaná doma na záhone, to je už iný level. Jej chuti, farbe a hlavne výživovej hodnote sa nevyrovná nič. Ak ste skúseným záhradkárom, určite viete, ktoré plodiny môžete pestovať spolu, a ktoré satakpovediac neznesú. Tí menej skúsení načerpajú mnoho zaujímavých informácií.

Aby zeleninová záhradka prosperovala

Na pestovateľskú sezónu sa môžete pripravovať už teraz v zime. Pomaličky môžete začať s chystaním priesad paradajok a papriky. Rastliny musia vyrásť vo vnútri a až keď pominú jarné mrazy, môžete začať s vysádzaním do záhrady. Niektoré druhy zeleniny znesú aj chladnejšie počasie a s výsadbou vonku môžete začať už na konci februára. Pripravená však musí byť aj pôda. Mala by byť kyprá a rozmrznutá. Vonku aj vo vnútri môžete celoročne pestovať bylinky. Vášmu domovu, no hlavne pripravovaným jedlám dodajú neopakovateľnú arómu aj chuť. K základnej zostave, bez ktorej sa nezaobíde žiadna gazdiná, patrí petržlenová vňať, bazalka, tymián, oregano a tymián.

Prvú môžete zo semienok vysádzať papriku. Najskôr si dopestujte zdravé a pevné priesady, ktoré, po uplynutí mrazov, vysadíte na záhon. Vyberať môžete z veľkého počtu odrôd. Papriky dorastajú do rôznych veľkostí a bohatá je aj ich farebná škála.  Jednotlivé rastliny zasaďte čo najbližšie k sebe a môžete sa tešiť na bohatú úrodu. Pri paprike si prídu na svoje aj milovníci štipľavého. Neoddeliteľnou súčasťou tandemu sú paradajky. Spolu s paprikou patria k najobľúbenejším druhom zeleniny. Dajú sa konzumovať surové, dusiť, pariť, piecť, variť či zapekať. Sú vhodné aj na konzervovanie. Vychutnáte si ich v čerstvých letných šalátoch, ako jednoduchú prílohu, prípadne vitamínovú bombu v podobe šťavy.

Jarnú výsadbu zahájte cibuľou, pórom, hráškom, reďkovkou, špenátom, šalátmi či rukolou. Siahnite po odrodách s rôznym obdobím dozrievania, aby ste sa z týchto šťavnatých plodín mohli tešiť čo najdlhšie. Sú nenáročné na slnečné lúče a prvej úrody sa dočkáte už o pár týždňov. Nasleduje kel, kapusta, brokolica, kvaka a zemiaky. V súčasnom období je správny čas aj na zasadenie semienok okrasných kvetov. Aj tie však pôjdu na záhon až po skončení mrazov. Patrí sem napr. sedmokráska, echinacea, nechtík, maky, prípadne cínia. Niektoré kvety ozdobia aj vaše hlavné jedlá a šaláta, nakoľko je možné ich konzumovať. Nasledovať bude cvikla, petržlen a mrkva. Koncom mája môžete vysadiť priesady paradajok a papriky.

Jarné počasie je veľmi nestále a nikto z nás nevie s určitosťou predpovedať, kedy môže mrznúť. Najväčšie riziko je v noci. Ak už máte na záhonoch prvé druhy jarnej zeleniny, pred mrazom ich budete musieť ochrániť. Pre tento účel poslúžia aj kvetináče, vedrá či kartóny, ktorými jednotlivé rastliny zakryjete. Máte skleník? V takom prípade neváhajte a vysaďte zeleninu priamo tam. Každý však nemusí disponovať záhradou, no ani v takom prípade netreba zúfať. K pestovaniu zeleniny vám postačí aj balkón. Jedinou podmienkou je dostatok slnka a chuť pracovať. Po zábradlí sa vám môže ťahať hrach, fazuľa, tekvica alebo uhorky. Vo väčšom kvetináči môžete mať aj viac druhov zeleniny. Len si pred výsadbou naštudujte, ktoré druhy zeleniny sú navzájom v pohode, a ktoré sa neakceptujú.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať