Sadrokartón s unikátnou schopnosťou čistiť vzduch od formaldehydu prináša úľavu alergikom

sadrokarton
sadrokarton Foto: www.shutterstock.com

Naše domácnosti by mali byť miestom odpočinku a regenerácie. Napriek tomu sú často plné látok a častíc, ktoré môžu negatívne vplývať na naše zdravie – najmä u ľudí, ktorí trpia alergiami, astmou či precitlivenosťou na chemické zlúčeniny. Existuje však viacero spôsobov, ako prostredie v byte či dome vylepšiť tak, aby sme mohli dýchať čistejší vzduch a cítiť sa komfortnejšie.

Čo spôsobuje alergické reakcie v domácnosti?

Najčastejšou príčinou alergií v interiéri býva prach, roztoče, plesne, peľ z okolitých rastlín, ale aj chemické látky uvoľňujúce sa zo stavebných materiálov, nábytku a čistiacich prostriedkov. Tieto látky môžu dráždiť oči, pokožku či sliznice dýchacích ciest. Častým problémom je aj formaldehyd, látka prítomná v mnohých domácnostiach v dôsledku používania syntetických materiálov a lepidiel v nábytku.

Praktické rady pre zníženie výskytu alergénov doma

Pravidelné vetranie v správnom čase

Vetranie je síce jednoduchá, no často podceňovaná aktivita. Najlepší čas na vetranie je ráno alebo neskoro večer, keď je množstvo peľu vo vzduchu menšie. Rovnako je vhodné vetrať po daždi, keď je ovzdušie čistejšie. Naopak, počas suchých, veterných a slnečných dní je lepšie okná príliš neotvárať.

Použitie čističiek vzduchu

Čističky vzduchu sú výbornou voľbou, ak chcete minimalizovať výskyt alergénov a nečistôt v interiéri. Zariadenia s kvalitnými filtrami (napr. HEPA filtre) dokážu zachytiť drobné častice prachu, peľu, spór plesní či dokonca baktérií. Čističky je vhodné umiestňovať do miestností, kde sa najviac zdržiavate – najčastejšie sú to spálne, detské izby alebo pracovné priestory.

Rekuperácia – dlhodobé riešenie pre čistý vzduch

Systémy riadeného vetrania s rekuperáciou prinášajú významné zlepšenie kvality ovzdušia. Okrem úspory energie, ktorú získate spätným využitím tepla, tieto systémy dokážu veľmi efektívne filtrovať vzduch prichádzajúci do interiéru. Filtre zachytia veľkú časť alergénov, čo ocenia najmä alergici alebo rodiny s malými deťmi.

Skryté riziká chemických látok – formaldehyd

Formaldehyd patrí k častým, no menej viditeľným rizikám v našich domácnostiach. Ide o chemickú látku, ktorá sa uvoľňuje napríklad z nábytku, kobercov, podláh, ale aj kozmetických či čistiacich produktov. Dlhodobé vystavenie formaldehydu môže spôsobovať podráždenie slizníc, dýchacie problémy či dokonca vážnejšie zdravotné komplikácie. Preto je dôležité pravidelne vetrať, používať prírodné materiály alebo aspoň voliť výrobky s nízkym obsahom tejto látky.

Sadrokartón, ktorý čistí vzduch od formaldehydu

Na trhu sú dnes dostupné aj špeciálne sadrokartónové dosky, ktoré dokážu aktívne znižovať množstvo formaldehydu vo vzduchu. Ich povrch absorbuje škodlivé molekuly formaldehydu a následne ich premieňa na bezpečné, neškodné látky. Tento proces je dlhodobý, takže investícia do takéhoto materiálu sa vyplatí najmä v novostavbách alebo pri rekonštrukcii starších bytov či domov.

Ďalšie jednoduché odporúčania pre zdravšiu domácnosť:

  • Pravidelné upratovanie: minimalizuje výskyt prachu a roztočov.
  • Menej kobercov a textílií: v prípade alergikov sú vhodnejšie hladké povrchy, ktoré sa ľahšie udržujú.
  • Rastliny ako prírodné filtre: niektoré druhy izbových rastlín dokážu aktívne znižovať obsah škodlivých látok v interiéri.
  • Používanie prírodných čistiacich prostriedkov: ocot, sóda bikarbóna či citrónová šťava sú účinné alternatívy k chemickým prípravkom.

Tieto opatrenia môžu výrazne pomôcť zlepšiť kvalitu života vo vašej domácnosti. Ak budete pravidelne dodržiavať aspoň časť z nich, vaše bývanie sa môže stať oveľa príjemnejším miestom nielen pre alergikov, ale pre všetkých členov domácnosti.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať