Teplo domova – mnohí z nás si pod týmto pojmom predstavia predovšetkým príjemnú atmosféru, vôňu obľúbeného čaju či pohodlie v rodinnom kruhu. Avšak, ak sa naň pozrieme čisto z praktickej stránky, teplota, ktorú si v domácnosti udržiavame, výrazne vplýva na našu psychickú pohodu, sústredenie a celkový výkon.
Nie je žiadnym tajomstvom, že množstvo vonkajších faktorov – od ceny energií až po aktuálne počasie – môže určovať, ako veľmi si doma prikúrime či ochladíme priestor. Zvyčajne však chceme, aby nám bolo príjemne, a tak hľadáme ideálne podmienky. Niekto miluje chladnejšie prostredie a otvorené okno počas noci v zime, iný zas bez váhania okamžite zapína radiátory na maximum. Ako ale tvrdia vedci (a potvrdzujú aj staršie generácie), extrémy nepomáhajú ani nášmu telu, ani našej mysli.
Optimálna teplota pre telo i mozog
Ľudia v seniorskom veku, ktorí majú za sebou roky skúseností a veľmi dobre poznajú hodnotu rozumného hospodárenia, často pripomínajú, že všetko by malo mať svoje hranice. Platí to pre šetrenie aj pre hýrenie – a v prípade vykurovania domácnosti to nie je inak. Nejde pritom len o účet za energie, ktorý dorazí na konci vykurovacej sezóny, ale najmä o vplyv na ľudské zdravie.
Mnohí odborníci zdôrazňujú, že udržiavanie optimálnej teploty okolia môže pozitívne ovplyvniť nielen náš imunitný systém, ale aj mozog, a to v rôznych aspektoch. Dá sa povedať, že ak nájdeme vhodný teplotný balans, podporíme našu schopnosť sústrediť sa, tvoriť a všeobecne udržiavať mentálnu aktivitu na vysokej úrovni.
Zabijak kognitívnych funkcií
Všimli ste si niekedy, že keď je u vás doma príliš chladno, máte problém rozmýšľať nad prácou, ktorú potrebujete dokončiť, alebo si poriadne vychutnať knihu, po ktorej ste tak dlho túžili? Alebo naopak – v prekúrenej miestnosti cítite útlm, únavu a ste nesústredení? Nie ste v tom sami. Vedci zistili, že príliš nízka aj príliš vysoká teplota sú doslova „zabijakom“ našej pozornosti a kognitívnych schopností. Zahŕňa to nielen pamäť či schopnosť koncentrovať sa, ale aj komunikáciu s okolím.
Inými slovami: ak je prostredie, v ktorom sa nachádzame, vzdialené od teplotného optima, náš mozog musí vynaložiť viac energie na to, aby sa s nepriaznivým prostredím vyrovnal. To vedie k nižšiemu výkonu pri bežných činnostiach či pracovných úlohách.
Aké rozmedzie je teda ideálne?
Výsledky viacerých štúdií hovoria pomerne jednoznačne: ideálne by ste mali doma (alebo aj v práci) udržiavať teplotu v rozmedzí 20 až 24 °C. V tejto zóne je ľudský mozog najproduktívnejší, ľahšie sa koncentruje, dokáže rýchlejšie reagovať na podnety, zapamätať si nové informácie a lepšie spolupracuje pri komunikácii s inými ľuďmi.
Pre zaujímavosť a hlbšie pochopenie tejto problematiky môžete nazrieť aj na video. V ňom nájdete ďalšie zaujímavé informácie o tom, prečo je práve spomínané teplotné rozmedzie vnímané ako optimálne.
Prevencia Alzheimerovej choroby a kognitívny výkon v starobe
Udržiavanie „zlatej strednej cesty“ pri vykurovaní domácnosti môže mať pozitívny vplyv nielen na aktuálnu schopnosť sústrediť sa, ale aj na dlhodobé zdravie mozgu. Podľa niektorých vedeckých štúdií sa totiž zdá, že stabilné a mierne teplotné podmienky dokážu znižovať riziko vzniku či ďalšieho rozvoja ochorení, ako je Alzheimerova choroba a iné formy demencie.
Starší ľudia často intuitívne vyhľadávajú prostredie, kde nie je ani príliš horúco, ani zima, a podľa výskumov to môže mať priaznivý vplyv na kognitívne schopnosti vo vyššom veku. Inými slovami, vytváranie tepelných podmienok s ohľadom na mozog predstavuje krok k mentálnej vitalite v každej životnej etape.
Pozor na letné horúčavy
Hoci sa v tomto období častejšie venujeme otázke, ako si v zime dopriať príjemné teplo, netreba zabúdať, že výskumy neplatia len pre chladnejšie mesiace. Rovnako dôležitá je aj vhodná regulácia teploty v lete, najmä počas tropických horúčav. V posledných rokoch čelíme výraznejším teplotným extrémom a v budúcnosti môžeme očakávať, že vysoké letné teploty budú čoraz častejšie.
Starší ľudia môžu byť v lete obzvlášť ohrození, keďže ich termoregulácia už nemusí fungovať tak dobre ako u mladších ročníkov. Ak teplotu vo svojom byte alebo dome neupravia, môžu sa rýchlo ocitnúť v nepríjemnej situácii, ktorá môže viesť k dehydratácii, nadmernému stresu organizmu či dokonca kolapsu. Preto je klimatizácia (alebo aspoň efektívne vetranie a tienenie) v horúcich letných dňoch v mnohých prípadoch skutočne dobrá investícia do zdravia a komfortu, nie zbytočný luxus.
Dôležitosť rovnováhy a zdravého úsudku
V konečnom dôsledku nejde o to, nastaviť kúrenie na maximum v zime alebo klimatizáciu na najnižšiu teplotu v lete. Kľúčové je nájsť rovnováhu. Staršie generácie vedia, že všetko stojí na primeranosti a že extrémy dokážu narobiť viac škody než úžitku – či už ide o zdravie, alebo o peňaženku.
Ak doma udržujeme rozumnú teplotu, prospejeme nielen našim kĺbom a dýchacím cestám, ale aj psychickej pohode. K tomu sa pridáva lepšia schopnosť sústrediť sa, učiť sa či kvalitnejšie oddychovať. Či už sa rozhodnete pre 20, 21, 22, 23 alebo 24 °C, nezabúdajte na varovné signály svojho tela. Ak vám je pocitovo príliš teplo alebo chladno, mozog na to okamžite reaguje zníženou ochotou pracovať, komunikovať či spracovávať informácie.
Zhrnutie
- Optimálna teplota podporuje výkon mozgu: Rozsah 20 – 24 °C je podľa výskumov ideálny pre sústredenie, pamäť aj komunikáciu.
- Prevencia kognitívnych ochorení: Udržiavanie primeranej teploty môže prispieť k nižšiemu riziku rozvoja Alzheimerovej choroby a ďalších foriem demencie.
- Dôležitá je aj letná regulácia: Vysoké teploty v lete sú pre organizmus rovnako nebezpečné ako podchladenie v zime, najmä pre starších ľudí.
- Vyhýbajte sa extrémom: Prílišné kúrenie i prehnané šetrenie teplom môže mať negatívny vplyv na zdravie aj na peňaženku.
Vďaka zdravému úsudku a rešpektu k vlastnému telu i okoliu sa môžete cítiť komfortne, a pritom posilňovať svoje kognitívne schopnosti. Nech už si plánujete večer s dobrou knihou, náročnú prácu z domu alebo chvíle oddychu s rodinou, primeraná teplota prostredia bude základom pre jasnú myseľ, spokojnosť a dlhodobé zdravie.