Skôr než vysadíte trvalky do tieňa, osvojte si týchto 5 pravidiel. Vyhnete sa zbytočným problémom

trvalky
trvalky Foto: www.shutterstock.com

Každý záhradkár rieši rôzne problémy: kým niektorí zápolia s príliš silným slnečným žiarením, iní sa naopak snažia vytvoriť peknú záhradu v miestach, kam slnko len zriedkavo prenikne. Hoci sa môže zdať, že pestovanie v tieni je komplikované, s trochou znalostí a správnym výberom rastlín to zvládne aj úplný začiatočník.

Dôležité je uvedomiť si, že záhrada v tieni vyžaduje špecifický prístup, pričom výber vhodných trvaliek či drevín je len prvým krokom k úspechu. Prinášame vám preto päť základných pravidiel, vďaka ktorým sa vám podarí vytvoriť nádherný, svieži a zdravý záhon aj v tých najtmavších kútoch vašej záhrady.

1. So zálievkou opatrne: Rastliny v tieni trpia na preliatie

Na rozdiel od slnečných stanovíšť, kde rastliny často zápasia so suchom, tieň je špecifický tým, že pôda v ňom vysychá oveľa pomalšie. Preto je častou chybou začiatočníkov príliš časté zalievanie. Skôr než rastliny polejete, skontrolujte, či je pôda skutočne suchá a potrebuje vodu. Vždy uprednostňujte miernu zálievku – premočená pôda môže viesť k hnilobe koreňov a k uhynutiu rastlín.

Okrem toho by ste mali pôdu pravidelne obohacovať kvalitnými organickými hnojivami, ktoré jej dodajú potrebné živiny, podporia život mikroorganizmov a zabezpečia dostatok humusu.

2. Kedy je najlepšie obdobie na výsadbu rastlín do tieňa?

Najlepším obdobím na sadenie trvaliek do tienistých častí záhrady je skorá jar alebo skorá jeseň. Jar je výborná, pretože rastliny majú dostatok času, aby sa dobre ujali pred príchodom horúcich letných dní. Ak sa rozhodnete pre výsadbu na jeseň, vaše rastliny získajú zase čas na vytvorenie kvalitného koreňového systému, vďaka čomu bez problémov prečkajú zimné mesiace.

3. Správna príprava pôdy – základ úspechu

Väčšina tieňomilných trvaliek obľubuje humózne, živinami bohaté a zároveň dobre priepustné pôdy. Ak vaša pôda tieto vlastnosti nemá, je potrebné ju upraviť – ideálne pridaním kvalitného kompostu alebo rašeliny, ktorá je mimoriadne vhodná pre kyslomilné druhy rastlín (napríklad rododendróny či azalky).

Majte však na pamäti, že nie všetky tieňomilné rastliny ocenia kyslú pôdu. Napríklad taká čemerica preferuje pôdy neutrálne až mierne zásadité. Vždy si preto pred výsadbou dôkladne overte, aké nároky majú rastliny, ktoré ste si vybrali. V prípade ťažkej, ílovitej zeminy je vhodné primiešať piesok, ktorý výrazne zlepší odvodňovanie pôdy a zabráni prípadnému premokreniu.

4. Prevencia proti plesniam – voľnejšie sadenie je nutnosťou

Jedným z typických problémov tienistých záhonov je zvýšená vlhkosť a horšia cirkulácia vzduchu, čo vytvára ideálne podmienky na vznik plesňových ochorení. Najlepšou prevenciou je nechať medzi rastlinami dostatočný odstup a zabezpečiť, aby vzduch mohol voľne prúdiť.

Pravidelne kontrolujte záhon, odstraňujte poškodené či napadnuté listy a dbajte na správnu výživu rastlín, ktorá im pomôže lepšie odolávať chorobám aj škodcom.

5. Pôdopokryvné rastliny ako pomocníci v tieni

Skvelým pomocníkom v tienistých oblastiach sú pôdopokryvné rastliny. Vytvárajú súvislý zelený koberec, ktorý účinne zabraňuje rastu buriny, chráni pôdu pred eróziou a udržuje optimálnu vlhkosť. Ideálnymi rastlinami do tieňa sú napríklad konvalinky, zimozeleň či pakosty, ktoré sa rýchlo rozrastajú a navyše vytvárajú veľmi estetický dojem.

Nezabudnite však pravidelne odstraňovať uschnuté alebo poškodené listy, čím stimulujete nový rast a celkovú kondíciu rastlín.

Tipy na nenáročné trvalky vhodné aj pre začiatočníkov

Ak ste záhradkársky začiatočník, stavte na trvalky, ktoré sú nenáročné, odolné a tolerantné k prípadným chybám pri pestovaní. Vynikajúcou voľbou sú napríklad bergénie, rôzne druhy papradí, niektoré kakosty či populárny brunera (pomněnkovec). Tieto rastliny zvládajú slovenskú zimu bez problémov, odolávajú chorobám i škodcom a nepotrebujú špeciálnu starostlivosť.

Zaujímavé sú nielen počas kvitnutia, ale aj vďaka atraktívnym listom, ktoré vytvárajú pôsobivé pozadie v každom tienistom záhone.

Ak sa budete riadiť týmito jednoduchými pravidlami, pestovanie rastlín v tieni sa stane príjemnou a pohodovou aktivitou, ktorá vašu záhradu premení na krásne a harmonické miesto.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať