Slimáky útočia každú jar. Takto spoľahlivo ochránite svoje mladé priesady

slimák
slimák Foto: www.shutterstock.com

S nadšením ste si na jar pripravili záhony, vysadili kvety ako nechtík či mak, rôznu zeleninu a bylinky, a už ste si v duchu predstavovali tú krásnu úrodu. No namiesto bohatých záhonov vás čaká pohľad na ožraté a poničené rastlinky. Páchateľ je jasný – slizkí záhradní nepriatelia, slimáky. Ako proti nim úspešne bojovať?

Slimáky sú cez deň pomerne nenápadné. Najradšej sa ukrývajú na tmavých a vlhkých miestach, ako sú husto zarastené kúty záhrad, priestory pod živým plotom, okraje záhonov alebo dokonca aj pod netkanými textíliami, ktoré používame na ochranu rastlín pred burinou. Keď však padne večer a vlhkosť vzduchu stúpne, vyliezajú zo svojich úkrytov a pustia sa do konzumácie všetkého zeleného, čo im príde do cesty. Mladé priesady sú ich najobľúbenejšou pochúťkou.

Našťastie existuje niekoľko osvedčených metód, vďaka ktorým je možné slimáky účinne likvidovať, prípadne ich odradiť od návštevy vašej záhrady. Ide však o beh na dlhšiu trať, ktorý si vyžaduje určitú dávku vytrvalosti a trpezlivosti. Ak ale vytrváte, môžete sa tešiť na zdravé rastliny a bohatú úrodu.

Pasce z piva: lacné, jednoduché a efektívne riešenie

Ak existuje niečo, čo slimáky milujú viac než čerstvé mladé rastlinky, je to určite pivo. Nezáleží na tom, či ide o horké, tmavé alebo obyčajné svetlé lacné pivo z plechovky – slimáci mu jednoducho nedokážu odolať. Túto ich slabosť môžete ľahko využiť vo svoj prospech a postaviť im jednoduché pivné pasce.

Na ich výrobu nepotrebujete žiadne zložité nástroje ani drahé materiály. Bohato vám postačia malé sklenené poháriky, zaváraninové poháre alebo pokojne prázdne kelímky od jogurtov, ktoré má každý doma.

Ako na to?

  1. Vezmite kelímky alebo poháriky a zakopte ich do zeme tak, aby ich okraje boli zarovno s úrovňou pôdy.
  2. Naplňte ich približne do dvoch tretín pivom. Nemusí byť drahé ani kvalitné, postačí najlacnejšie pivo zo supermarketu.
  3. Pasce rozmiestnite strategicky po záhone v blízkosti mladých rastlín, ktoré chcete ochrániť.

Slimáci, lákaní intenzívnou vôňou piva, vlezú do pasce, z ktorej sa už nedokážu dostať a jednoducho sa utopia. Pasce však kontrolujte aspoň každé 2–3 dni a podľa potreby dopĺňajte alebo vymieňajte obsah.

Tip navyše:
Dávajte si však pozor na počasie. Ak príde silnejší dážď, pivo sa môže zriediť vodou, čo zníži jeho účinnosť. Vtedy bude potrebné pascu opäť naplniť čerstvým pivom.

Ovsené vločky ako ďalšia tajná zbraň

Ak nemáte radi pach piva na záhrade alebo chcete pasce ešte posilniť, môžete využiť ďalšiu slabosť slimákov – ovsené vločky. Znie to možno zvláštne, ale slimáky na ne reagujú priam neuveriteľne pozitívne.

Jednoducho kúpte tie najlacnejšie ovsené vločky, aké nájdete, a rozsypte ich okolo vašich rastlín alebo po cestičkách medzi záhonmi. Slimáci si ich prídu pochutnať a nebudú pokračovať ďalej k priesadám. Navyše ich to udrží na jednom mieste, takže ich budete môcť ľahšie pozbierať.

Ručný zber – účinná, hoci menej príjemná metóda

Najjednoduchšou, i keď možno najmenej lákavou metódou je klasický ručný zber. Táto technika perfektne funguje práve v spojení s vločkovými návnadami. Vyčkajte do zotmenia, pripravte si baterku a vyberte sa na záhradu.

Slimáci, zaneprázdnení konzumáciou ovsených vločiek, budú ľahkou korisťou. Nie je to síce príjemná predstava, tráviť večer zbieraním slizkých tvorov, no ak vám záleží na úrode, rozhodne to stojí za tú námahu.

Záverečné odporúčania

Boj so slimákmi nikdy nie je úplne jednoduchý, no pomocou vyššie spomenutých metód môžete ich počet výrazne zredukovať alebo úplne eliminovať. Kľúčová je pravidelnosť a dôslednosť. Ak tieto pravidlá dodržíte, odmenou vám bude zdravá a prosperujúca záhrada plná krásnych rastlín bez neželaných návštevníkov.
Tak čo, idete do toho?

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať