Slováci si zbytočne skracujú životnosť batérií v smartfónoch nesprávnym nabíjaním

Slováci si zbytočne skracujú životnosť batérií
Slováci si zbytočne skracujú životnosť batérií Foto: František Stacho

Slováci si nevedomky skracujú životnosť batérií vo svojich smartfónoch kvôli nesprávnym nabíjacím návykom. Napriek tomu, že sa snažíme predľžiť výdrž mobilov, často robíme chyby, ktoré naopak vedú k rýchlejšiemu opotrebovaniu batérií. Mnohokrát sa spoliehame na staré postupy a zaručené tipy, ktoré už v dnešnej dobe nefungujú. Je preto dôležité vedieť, ako moderné technológie fungujú a ako s nimi správne zaobchádzať, aby nám telefóny slúžili dlhšie.

Zabudnuté rady z minulosti

V dobe, keď mobilné telefóny len začínali prenikať na trh, sa na nabíjanie kládol veľký dôraz. Užívatelia sa riadili podrobnými pokynmi, pretože sa verilo, že prísnym dodržiavaním odporúcaných postupov sa predľži životnosť batérie. Bežné bolo napríklad nabíjanie batérie až na 100 % alebo jej kompletné vybíjanie. Hoci to mohlo mať opodstatnenie pri starších typoch batérií, dnešné lítium-iónové batérie fungujú inak a podobné rady už nie sú aktuálne.

Vybiť batériu do nuly? Dnes už nie!

Jedným z najčastejšie opakovaných omylov je domnienka, že batériu treba pravidelne vybiť na nulu, aby si zachovala svoju kapacitu. Tento koncept bol populárny najmä pri staršých nikel-kadmiových batériách, ktoré mali tzv. pamäťový efekt. Moderné batérie však naopak trpia, ak sa pravidelne vybíjajú na minimum. Opakované vybíjanie pod 15 % môže viesť k rýchlejšiemu opotrebeniu a k strate kapacity. Odporúča sa preto pripojiť telefón na nabíjačku, keď hladina batérie dosiahne 20-30 %.

Nemusíte mať výčitky svedomia, ak telefón nenabijete na 100 %. Mnoho odborníkov dokonca odporúa nabíjať len do 80-90 %, pretože to predľžušuje celkovú životnosť batérie. Ak ale viete, že budete bez možnosti nabíjania, pokojne mobil nabite na maximum.

Nepriatelia batérií: Teplo a mraz

Batérie v smartfónoch sú citlivé na teplotu. Ak je mobil vystavený vysokým teplotám, napríklad na priamom slnku alebo na palubnej doske auta, môže to spôsobiť nevratné poškodenie batérie a vnútorných komponentov. Ďalším extrémom je zima. Ak je mobil dlho vystavený chladu, batéria môže dočasne stratiť kapacitu a časom sa to môže odraziť na jej výdrži.

Najlepšie je mobil chraňiť v prostredí s optimálnou teplotou. V lete ho nenechávajte na slnku a v zime ho majte radšej vo vrecku alebo taške.

Používanie smartfónu počas nabíjania? Nebojte sa toho!

Mnohí si myslia, že používanie telefónu počas nabíjania zničí batériu alebo dokonca spôsobí jej prehrievanie. Toto tvrdenie je väčšinou neopodstatnené. Dnešné smartfóny sú navrhnuté tak, aby zvládli aj nabíjanie počas aktívneho používania. Je pravda, že sa mobil môže počas tohto procesu mierne zohriať, no to je normálne a nie je dôvod na obavy.

Ako si udržať batériu v čo najlepšej forme

Aby ste zabezpečili, že batéria vášho smartfónu vydrží čo najdlhšie, dodržiavajte týchto pár jednoduchých pravidiel:

  • Vyhýbajte sa extrémnym teplotám
  • Nabíjajte telefón, keď kapacita klesne na 20-30 %
  • Nevybíjajte batériu na nulu
  • Nebojte sa používať mobil počas nabíjania

Ak si osvojíte tieto návyky, vaša batéria vám poslúži oveľa dlhšie a telefón bude spoľahlivo fungovať po niekoľko rokov. Prispôsobte svoje nabíjacie návyky moderným technológiám a vaša batéria sa vám poďakuje dlhšou životnosťou.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať