Slovenské domácnosti vykurované elektrinou môžu čeliť vysokým nákladom

kúrenie
kúrenie Foto: www.shutterstock.com

V poslednom období zažívajú slovenské domácnosti náročné časy spojené s prudkým rastom cien energií. To, čo sa donedávna považovalo za stabilný a cenovo dostupný zdroj, sa zmenilo na nepredvídateľnú a nákladnú položku v rozpočte. Elektrina, kedysi vnímaná ako praktická alternatíva pre vykurovanie, sa stala jednou z najdrahších možností.

Ako vznikol problém?

Rozhodnutia, ktoré mnohí majitelia domov urobili pred desiatkami rokov, boli založené na vtedajších podmienkach a dostupných informáciách. V 90. rokoch minulého storočia bola elektrina lacná, a preto sa elektrické vykurovanie javilo ako výhodné riešenie. Inštalácia bola jednoduchá a ekologická, a v kombinácii s výhodnými tarifami sa zdalo, že tento systém má dlhodobý potenciál.

Lenže postupom času sa situácia radikálne zmenila. Domácnosti, ktoré sa spoliehali na elektrické kúrenie, dnes čelia neúnosne vysokým nákladom. Tento problém je ešte vážnejší v starších budovách, ktoré sú nezateplené a energeticky neefektívne. Tieto nehnuteľnosti totiž spotrebujú veľké množstvo energie, aby ich obyvatelia mali aspoň základný tepelný komfort.

Elektrické vykurovanie dnes

V súčasnosti sa cena elektriny dostala na úrovne, ktoré boli ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné. Štát síce zaviedol cenové limity, no tie nezabránili tomu, aby účty za elektrinu neboli pre mnohých ľudí likvidačné. Kilowatthodina, ktorá kedysi stála len pár centov, sa dnes predáva za niekoľkonásobne vyššiu cenu. Napríklad pri tarife 60 centov za kilowatthodinu môžu ročné účty domácností, ktoré spotrebujú okolo 20 megawatthodín, dosiahnuť až 12-tisíc eur.

A to nie je všetko. K základnej cene elektriny treba pripočítať aj ďalšie fixné poplatky za distribúciu a ďalšie náklady, ktoré celkové účty ešte viac nafukujú. Rodiny, ktoré v minulosti považovali elektrické vykurovanie za efektívne riešenie, sa teraz cítia ako v pasci, z ktorej je len veľmi ťažké uniknúť.

Prečo je situácia taká vážna?

Hlavným dôvodom je stav mnohých slovenských domov a bytov. Mnohé z nich neprešli žiadnou modernizáciou či zateplením. Staré okná, nedostatočná izolácia a zastarané systémy kúrenia spôsobujú, že tieto budovy spotrebujú enormné množstvo energie, aby dosiahli prijateľnú teplotu.

Elektrické vykurovanie, ktoré bolo kedysi považované za ekologickú alternatívu, sa stalo bremenom. Ľudia s týmito systémami často nemajú iné možnosti, ako buď zásadne investovať do zateplenia a modernizácie, alebo akceptovať drasticky vysoké účty za energie.

Cesta von?

Riešenie tejto situácie nie je jednoduché ani lacné. Modernizácia nehnuteľností si vyžaduje nemalé investície, a pre mnohých je to mimo ich finančných možností. Podpora štátu je síce dostupná, no často neprichádza včas alebo v dostatočnom rozsahu.

Okrem toho je dôležité zvýšiť povedomie o efektívnom využívaní energie a o možnostiach, ako znížiť spotrebu. Investície do zateplenia, výmeny okien, či prechodu na alternatívne zdroje vykurovania môžu v dlhodobom horizonte priniesť úspory.

Výzva pre budúcnosť

Energetická kríza odhalila zraniteľnosť mnohých domácností. Ukázalo sa, že bez ohľadu na to, aké výhodné sa môžu niektoré riešenia zdať, je potrebné myslieť aj na budúcnosť a na riziká, ktoré môžu priniesť. Elektrické vykurovanie je dnes dôkazom, že nie všetko, čo bolo kedysi dobrým nápadom, obstojí v skúške času.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať