Mnohí záhradkári si už všimli, že ak vyberú vhodné rastliny, ktoré budú rásť v tesnej blízkosti paradajok, dokážu tým posilniť ich rast, zlepšiť výslednú úrodu aj chuť plodov. Niektoré doplnkové bylinky majú navyše schopnosť odpudzovať škodcov, prípadne prilákať užitočný hmyz, čo ešte viac prospieva zdraviu a vitalite paradajok.
Paradajky sa právom radia k najobľúbenejšej zelenine, ktorú sa mnohí z nás snažia pestovať aspoň raz v živote. Napriek tomu, že ide o teplomilné rastliny, pri troche starostlivosti dokážu plodiť nielen v záhonoch na záhrade, ale aj vo fóliovníkoch, skleníkoch či dokonca na balkónoch. Nestačí však iba sadiť ich do vhodnej pôdy, polievať a dúfať, že všetko pôjde samo. V záhradníckej praxi dlhé roky funguje koncept takzvanej sprievodnej výsadby (niekedy nazývanej aj spoločné pestovanie).
Čo je to sprievodná výsadba a prečo ju využiť pri paradajkách?
Sprievodná výsadba (anglicky „companion planting“) je spôsob pestovania, pri ktorom sa vedľa seba vysádzajú druhy rastlín, ktoré sa vzájomne podporujú. Táto forma záhradníčenia nie je žiadnou novinkou – je známa už stáročia. V minulosti bola bežná najmä v tradičných agrárnych spoločenstvách a v posledných rokoch sa k nej vracajú aj moderní pestovatelia.
Ďaleko známy príklad pochádza z Číny, kde sa pestovanie ryže kombinuje napríklad s leknami či drobnými papraďami známymi pod menom azolla. Týmto spôsobom sa ryži dostáva dostatok živín a popritom sa ešte aj zlepšujú celkové podmienky pre jej rast. Podobné princípy môžeme aplikovať aj u nás na záhrade – hoci, namiesto ryže si k paradajkám pridávame bylinky a kvety.
Aké benefity plynú z vhodného susedstva paradajok s inými rastlinami?
- Odpudzovanie škodcov: Veľa aromatických byliniek obsahuje látky, ktoré pôsobia ako prirodzený repelent. Vďaka tomu vedia odplašiť škodce, akými sú napríklad vošky či roztoče.
- Prilákanie užitočného hmyzu: Kvety, ktoré vysadíme medzi paradajky, často lákajú opeľovače (včely, čmeliaky) alebo aj predátorov škodcov (lienky, zlatoočká).
- Zlepšenie pôdy: Niektoré rastliny môžu obohacovať pôdu o určité živiny, prípadne zabraňujú jej vysychaniu.
- Tieň a ochrana: Vzájomne sa rastliny môžu chrániť pred nadmerným slnečným žiarením alebo prudkým vetrom.
Ktoré bylinky sa hodia k paradajkám najviac?
Najlepšou voľbou sú zvyčajne aromatické bylinky, ktoré vylučujú vonné silice odpudzujúce rôzne druhy hmyzu. Medzi najčastejšie a najobľúbenejšie druhy, ktoré môžete vysadiť medzi paradajky, patria:
- Bazalka – Je nielen veľmi obľúbenou bylinkou v gastronómii, ale aj skvelou spoločníčkou pre paradajky. Hovorí sa, že paradajky pestované vedľa bazalky majú výraznejšiu a lahodnejšiu chuť. Okrem toho bazalka svojim arómou odpudzuje škodcov ako vošky či mole.
- Tymián – Vyznačuje sa silnou vôňou a protimikrobiálnymi účinkami. Paradajkám dokáže pomôcť odplašiť malé škodce, najmä roztoče, prípadne vošky.
- Oregáno (pamajorán) – Okrem kulinárskeho využitia môže jeho prenikavá vôňa tiež posilniť prirodzenú obranyschopnosť paradajok a odplašiť škodlivý hmyz.
Tieto bylinky nielenže pomôžu zdravému rastu vašich paradajok, ale zároveň obohatia aj vašu kuchyňu. Všetko, čo vám narastie rovno pri paradajkách, máte takpovediac po ruke, pripravené na okamžité použitie v receptoch.
Kvety, ktoré chránia a skrášľujú
Aromatické bylinky nie sú jedinou možnosťou, ako svojim paradajkám zabezpečiť lepšie podmienky. Mnohí skúsení záhradkári vyzdvihujú prínos kvitnúcich rastlín, ktoré síce na prvý pohľad môžu pôsobiť nesúrodo, avšak reálne vytvárajú harmonické a funkčné záhony. Medzi tie najosvedčenejšie patria:
- Nechtík lekársky: Táto nenápadná rastlinka má silné repelentné schopnosti – dokáže odplašiť alticiny, mole a niektoré ďalšie druhy škodlivého hmyzu. Navyše láka užitočný hmyz, ktorý pomáha opeľovať kvety a prispieva k celkovej biodiverzite záhrady.
- Kapucínka väčšia : Podporuje zdravie paradajok a tiež ich chráni pred škodcami. Jej kvety a listy sú jedlé, dajú sa využiť do šalátov či na ozdobenie pokrmov. Vďaka nej tak získate nielen krajšie, ale aj užitočnejšie záhony.
V praxi to vyzerá napríklad tak, že medzi jednotlivé riadky paradajok vysadíte drobné chumáčiky kvetov nechtíka či kapucínky. Hoci na prvý pohľad môže záhon pôsobiť divoko a pestro, vaša úroda bude pravdepodobne bohatšia. V spoločnej výsadbe totiž rastliny dokážu naplno využiť svoje ochranné a podporné účinky.
Nevhodné kombinácie s paradajkami
Rovnako ako existujú rastliny, ktoré sa s paradajkami znášajú výborne, existujú aj také, ktoré môžu paradajkám škodiť alebo im zbytočne konkurovať. Sprievodná výsadba pracuje aj s týmito negatívnymi prípadmi, aby sme sa im vyhli. K paradajkám sa v žiadnom prípade neodporúča vysádzať:
- Zemiaky: S paradajkami sú príbuzné a môžu sa ľahko prenášať rovnaké choroby (najmä plesne).
- Uhorky: Majú odlišné nároky a zdieľajú škodcov, čo môže zvýšiť riziko napadnutia.
- Fenikel: Jeho výrazné arómy a vylučované látky môžu brániť rastu paradajok a narúšať ich prirodzený vývin.
Z tohto dôvodu sa oplatí starostlivo zvážiť, čo vysádzať k paradajkám, aby sme si zbytočne nespôsobili problémy s chorobami a škodcami.
Zhrnutie
Správne zvolená kombinácia paradajok s aromatickými bylinkami a kvitnúcimi rastlinami dokáže výrazne zlepšiť nielen ich odolnosť voči chorobám, ale aj kvalitu a množstvo plodov. Bylinky ako bazalka, tymián, oregáno posilňujú paradajky, odpudzujú škodcov a zlepšujú chuť úrody. Kvety ako nechtík lekársky či kapucínka väčšia zase udržiavajú v záhrade prospešný hmyz a pomáhajú udržiavať harmonický ekosystém.
Ak sa rozhodnete pre sprievodnú výsadbu, nezabudnite sa vyhnúť nevhodným susedom paradajok, ako sú zemiaky, uhorky či fenikel. Takto si môžete byť istí, že ste dali svojim rastlinám tie najlepšie podmienky na rast a že sa vám za to odmenia bohatou a chutnou úrodou.
Vyskúšajte aj vy takýto spôsob pestovania a sami zistíte, že aj pomerne drobné zmeny a premyslený výber susedných rastlín môžu v konečnom dôsledku priniesť podstatne lepšiu úrodu i pestrejšiu a zdravšiu záhradu.