Stačia 2 polievkové lyžice a vôňa zaplaví celú spálňu

vôňa v spálni
vôňa v spálni Foto: www.shutterstock.com

Už ste niekedy uvažovali nad tým, ako prevoňať spálňu jemnou arómou, ktorá vám spríjemní zaspávanie a zároveň podporí kvalitný oddych? Možno ste si počas sviatkov zadovážili rôzne domáce voňavky či darčekové balenia osviežovačov vzduchu, no ak vám náhodou v tejto chvíli nič neostalo, prípadne túžite po niečom špeciálnom, ľahko si môžete vytvoriť vlastnú vôňu doma. Základom je vedieť, ako jednotlivé ingrediencie pracujú, aby sa aróma postupne a prirodzene uvoľňovala.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete:

  1. Ako vyrobiť originálny osviežovač vzduchu presne podľa vašich predstáv.
  2. Ktoré esenciálne oleje sa hodia na relax, sviežosť či navodenie zmyselnej atmosféry.
  3. Prečo môžu byť aj sypké ingrediencie, ako napríklad sóda či ryža, skvelými nosičmi esenciálnych vôní.

Vytvorte si vlastný osviežovač vzduchu na mieru

Zimné obdobie môže na mnohých z nás pôsobiť trochu pochmúrne – dni sú kratšie, počasie je mrazivé a my trávime viac času vo vnútri. Práve preto je dôležité vytvoriť si doma útulnú atmosféru, ktorá podporí dobrú náladu aj kvalitný spánok. Namiesto kupovaných difuzérov si môžete vyskúšať vyrobiť vlastný – je to jednoduché, tvorivé a dokáže to dodať priestoru nádych výnimočnosti.

Ak premýšľate nad výrobou domáceho parfumu či difuzéra, určite vás zaujme aj šikovný videonávod. V ňom sa dozviete viac o postupe a rôznych trikoch pri tvorbe prírodných vôní.

Voňavé kombinácie, ktoré stoja za vyskúšanie

Najväčším benefitom vlastnoručnej výroby difuzérov je to, že si vôňu vyskladáte tak, ako najviac vyhovuje práve vám. Niekomu môže vyhovovať jemná kvetinová aróma, inému zas pikantnejšie korenisté tóny. Medzi najobľúbenejšie, no zároveň možno netypické kombinácie, patria napríklad:

  1. Levanduľa a vanilka
    Táto zmes pôsobí uvoľňujúco, je ideálna pre pokojný spánok a dokáže harmonizovať myseľ po dlhom dni.

  2. Eukalyptus a citrón
    Spojenie sviežich tónov eukalyptu a citrusovej energie citróna osvieži vzduch, povzbudí zmysly a zároveň prináša jemné upokojenie.

  3. Pomaranč a škorica
    Sladká vôňa s korenistým nádychom, ktorá sa zvlášť hodí do chladných zimných dní. Pomáha vytvoriť príjemnú, hrejivú atmosféru.

  4. Pomaranč a rozmarín
    Pre niekoho možno nezvyčajná kombinácia, no ak máte radi ľahko bylinkové a zároveň osviežujúce arómy, táto dvojica vám prinesie pocit uvoľnenia a potlačenie napätia.

  5. Ruža a santalové drevo
    Elegantné spojenie kvetinového akcentu a zemitých tónov santalového dreva pôsobí veľmi zmyselne, upokojuje a pomáha harmonizovať emócie.

  6. Mäta a limetka
    Ak potrebujete priestor oživiť, podporiť sviežu energiu a prebudiť sa do príjemného rána, mäta a limetka sú tou správnou voľbou.

Sypké ingrediencie ako netradiční pomocníci

Možno si hovoríte, že difuzér s ratanovými tyčinkami nie je nič pre vás, alebo jednoducho nemáte čas či chuť riešiť nádoby a tyčinky. V tom prípade môžete siahnuť po jednoduchom triku: využite sypké ingrediencie, ktoré do seba esenciálne oleje dokážu doslova nasať a uvoľňovať ich postupne. Na to sa bežne používajú:

  • Jedlá sóda
  • Kypriaci prášok
  • Ryža

Všetky tieto bežné kuchynské suroviny fungujú ako malé “hubky”, ktoré absorbujú esenciálne oleje a umožňujú im dlhšie sa odparovať do vzduchu. Navyše, keď vám po čase aróma zoslabne, stačí jednoducho pridať ďalšie kvapky a všetko zamiešať.

Ako na to – jednoduchý postup krok za krokom

  1. Vyberte si nádobu
    Najlepšie poslúži menšia miska, sklenená nádoba alebo uzatvárateľná krabička s perforovaným vrchnákom. Ak si zvolíte misku, môžete ju nechať otvorenú, alebo prekryť dekoratívnou látkou, aby vôňa mohla uniknúť.

  2. Nasypte sypkú zložku
    Vezmite si napríklad dve polievkové lyžice jedlej sódy alebo ryže. Tieto množstvá nie sú striktné; upravte ich podľa veľkosti miestnosti a intenzity vône, ktorú si želáte dosiahnuť.

  3. Pridajte esenciálny olej
    Do sypkej zložky nakvapkajte približne 10 až 15 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja (resp. zvolenej arómy). Ak máte radi výraznejšiu vôňu, môžete kvapiek pridať o niečo viac, no pamätajte, že menej je často viac – príliš silná aróma môže pôsobiť rušivo.

  4. Dôkladne premiešajte
    Esenciálne oleje premiešajte so sypkou zložkou tak, aby sa vôňa rovnomerne rozptýlila. V prípade ryže je praktické ju nasypať do uzatvárateľnej dózy, pridať olej a pohárom jemne potriasť.

  5. Umiestnite nádobu do spálne
    Hotový prírodný osviežovač vzduchu položte na vhodné miesto, napríklad na nočný stolík či na parapetu. Dôležité je, aby nádoba nebola v prievane, inak sa vôňa môže rýchlo vytratiť.

Praktické tipy navyše

  • Kontrola intenzity
    Pokiaľ zistíte, že vôňa slabne, stačí pridať pár kvapiek oleja navyše a znova zamiešať alebo pretrepať.
  • Výmena suroviny
    Keď sa vám bude zdať, že sypká zložka už vôňu nedokáže absorbovať, jednoducho ju vymeňte za čerstvú.
  • Bezpečnosť
    Hoci esenciálne oleje môžu pomôcť vytvoriť príjemnú atmosféru, niektoré ľuďom nemusia vyhovovať alebo môžu spôsobovať alergické reakcie. Preto je dobré vyskúšať si malú vzorku arómy, kým ju použijete v celej miestnosti.

Zhrnutie

Výroba domáceho osviežovača vzduchu je nielen jednoduchá a kreatívna, ale aj ekonomická. Navyše získate produkt, ktorý dokonale vystihuje vašu náladu i obľúbené vône. Stačia dve polievkové lyžice sypkej zložky a niekoľko kvapiek esenciálneho oleja – a nová aróma môže oživiť vašu spálňu (alebo i inú miestnosť v domácnosti). Siahnite po kombináciách ako levanduľa a vanilka, eukalyptus a citrón či pomaranč a škorica, alebo sa inšpirujte vlastnou fantáziou.

Rôznorodosť esenciálnych olejov je nekonečná, preto sa nemusíte obmedzovať na jeden či dva druhy. Miešajte, skúšajte a nalaďte sa na vlnu, ktorá podporí vašu náladu a pomôže vám k zdravému spánku. Či už uprednostníte sladké vône alebo svieže bylinkové arómy, váš vlastnoručný difuzér či domáci “voňavý vankúšik” vám prinesie príjemný pocit pohody a harmónie – a to všetko bez nutnosti kupovať drahé osviežovače v obchode.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať