Ak sa vám doma povaľujú staré, nepoužívané CD alebo DVD, rozhodne ich nemusíte hneď vyhadzovať do koša. Hoci sa doba posunula a moderné technológie nám umožňujú ukladať všetko na USB kľúče či do cloudu, lesklé disky si stále môžu nájsť druhý život. Stačí trocha kreativity, zopár bežných pomôcok a môžete si vyrobiť napríklad šikovné krmítko pre vtáčiky do záhrady či na balkón. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, prečo je takáto recyklácia výhodná, ako na ňu a kde môžete čerpať inšpiráciu.
Prečo nevyhadzovať staré CD a DVD
Aj keď máte pocit, že už vám staré cédéčka a dévedéčka nebudú nikdy na nič dobré, vyhadzovať ich by bola škoda. Mnohé môžu obsahovať dôležité rodinné fotky alebo zálohy rôznych dokumentov, ktoré ste si v minulosti nahrávali „pre istotu“. Určite sa teda najskôr presvedčte, že sa na diskoch nenachádzajú vzácne spomienky či iné dáta, o ktoré by ste nechceli prísť.
Ak už viete, že sú všetky fotky a súbory uložené inde, je načase premýšľať o ďalších možnostiach, ako tento lesklý materiál využiť. Staré CD-čka môžu byť naozaj originálnou a zaujímavou surovinou na rôzne ručné práce, a to s minimálnymi nákladmi. Napokon, zamyslite sa, či by nepotešili vás alebo niekoho z rodiny v podobe peknej dekorácie alebo vylepšeného doplnku do domácnosti.
Jednoduché nápady z internetu
Ak s tvorbou z recyklovaných CD ešte len začínate, môže vám pomôcť množstvo ľudí, ktorí podobné projekty zdieľajú na sociálnych sieťach alebo na YouTube. Nájdete tam nielen rôzne videonávody, ale aj šikovné triky, ktoré vám ušetria čas a umožnia vyhnúť sa chybám.
Pri sledovaní videí nemusíte presne kopírovať všetko, čo autor či autorka ukazujú. Využite ich ako inšpiráciu a prispôsobte si postup či dizajn podľa seba. Práve vďaka osobnej kreativite bude váš výrobok unikátny a prispôsobený presne vášmu vkusu.
Tip: Skvelý príklad, ako s CD-čkami pracovať, nájdete na YouTube kanáli „ThreadBanger“ (vo videu tu). Autor sa pustil do výroby mozaikového taniera či misky, ktorá sa dá použiť ako vtáčie krmítko alebo dokonca malé píto na vodu.
Vtáčie krmítko či píto: Efektná mozaika z CD
Práve výroba mozaiky z CD patrí k najobľúbenejším spôsobom recyklácie diskov. Na jej realizáciu nepotrebujete nič zložité – postačia vám nožnice na strihanie plastu, vhodná nádobka (plastová či terakotová miska), lepidlo (odolné voči vlhkosti), spárovacia hmota a, samozrejme, samotné CD-čka alebo DVD.
Ako postupovať:
- Strihanie disku na kúsky
Najskôr si CD-čka opatrne nastrihajte na menšie úlomky. Pri strihaní pracujte pomaly, aby ste predišli nepravidelným „zúbkom“ a odštiepkam, ktoré by mohli pôsobiť nepekne. Vezmite si radšej menšie nožnice s ostrou špičkou, aby ste mali lepšiu kontrolu nad tvarom. Menšie kúsky sú spravidla krajšie, lepšie sa ukladajú vedľa seba a dokážu kopírovať zakrivenie misky.
– Bezpečnostný tip: Pre istotu môžete použiť ochranné rukavice či okuliare, aby ste sa vyhli prípadným porezaniam či odlietavajúcim kúskom. - Nalepenie kúskov na misku
Vhodné je použiť lepidlo, ktoré dobre drží na plaste, prípadne aj na terakote či keramike (ak sa rozhodnete použiť keramickú misku). Nanášajte lepidlo tenkou vrstvou na zadnú časť každého úlomku CD a potom ho opatrne pritlačte na miesto, kam chcete mozaiku umiestniť.
– Tip na rozloženie: Najprv si môžete kúsky ľahko roztriediť podľa veľkosti alebo farby. Začnite ukladať väčšie kusy v strede a potom ich dopĺňajte menšími, aby ste vyplnili medzery. - Nechajte lepidlo zaschnúť
Aby spárovacia hmota držala pevne a nedošlo k odlepovaniu kúskov mozaiky, je dôležité vyčkať, kým lepidlo dôkladne zaschne. Odporúčaná doba schnutia sa môže líšiť podľa typu lepidla (čítajte odporúčania výrobcu na obale), zvyčajne však postačí niekoľko hodín. - Nanesenie spárovacej hmoty
Keď je mozaika pevne prilepená, pripravte si spárovaciu hmotu. Vo väčšine domácich potrieb či hobby predajní nájdete spárovacie hmoty rôznych farieb. Táto hmota sa bežne používa na špárovanie dlažby a obkladačiek, no výborne sa hodí aj na mozaiku.
Naneste spárovaciu hmotu na celú plochu mozaiky a vyplňte ňou medzierky medzi úlomkami CD. Následne zvyšky jemne zotrite hubkou alebo handričkou tak, aby neostávali nevzhľadné nánosy. Povrch mozaiky tak bude hladký a rovnomerný. - Finálne vytvrdnutie
Dajte spárovacej hmote čas na poriadne zatvrdnutie. Kým všetko dôkladne nevyschne, s miskou nemanipulujte ani ju nenamáčajte do vody. Čím dôkladnejšie vyčkáte, tým trvácnejší a odolnejší bude výsledok.
A je to hotové! Teraz už záleží len na vás, či misku využijete ako krmítko pre vtáčiky – nasypete do nej napríklad slnečnicové semienka, alebo ju naplníte čistou vodou a spravíte tak vtákom pohodlné píto či malé kúpalisko.
Kde krmítko umiestniť a na čo myslieť
- Výber miesta: Ak ho chcete vyložiť do záhrady, vyberte miesto, kde je dostatok priestoru na pohodlný prílet vtákov, ideálne tiež tak, aby tam vtáky neohrozovali mačky alebo iní predátori.
- Čistota a hygiena: Dbajte na pravidelnú výmenu krmiva a kontrolu čistoty. Pred doplnením vody vždy misku vypláchnite, aby ste zabránili šíreniu chorôb medzi vtáctvom.
- Ochrana pred dažďom: Ak to je možné, umiestnite krmítko pod menší prístrešok alebo do závetria, aby potrava nebola vystavená neustálemu dažďu.
Vyskúšajte mozaiku z CD aj na ďalšie projekty
Ak vás vytváranie mozaiky chytilo za srdce, existuje celý rad ďalších nápadov, kde je možné využiť úlomky diskov ako hlavný dekoračný prvok:
- Okraje zrkadiel a rámiky na fotografie
Stačí polepiť rámik alebo zrkadlo kúskami CD a spárovať tak, aby ste docielili očarujúci trblietavý efekt. Interiér okamžite ožije netradičným leskom. - Vrchná doska stolíka či podložky pod poháre
Mozaika z CD dokáže zmeniť obyčajný drevený alebo plastový stolík na zaujímavý dizajnový kúsok. Pri podtáckach zas oceníte odolnosť proti vode a nečistotám – stačí na záver aplikovať vrstvu priehľadnej živice (epoxidu) a vytvoríte tak hladký, pevný a žiarivý povrch. - Vlastné umelecké dekorácie
Cédéčkové úlomky môžete skúšať ukladať do rôznych tvarov, robiť z nich obrazce na stenách (ak vám to priestor dovoľuje) alebo vytvárať drobné ozdoby, napríklad vianočné dekorácie či prívesky.
Farebné ladenie mozaiky: Skúste experimentovať aj so spárovacími hmotami inej ako bielej farby. Čierna, antracitová či sivá podtrhnú lesk úlomkov a vytvoria zaujímavý kontrast. Pri použití priehľadnej živice (epoxidu) navyše dodáte mozaike hĺbku a odolnosť.
Záver: Malá zmena, veľký efekt
Využitie starých CD-čiek a DVD vám ukáže, že kreatívne recyklovanie dokáže byť zábavné, nenáročné, a dokonca aj prínosné pre okolitú prírodu. Či už sa rozhodnete vytvoriť vtáčie krmítko, píto, netradičný rámik na fotografie alebo elegantný mozaikový stolík, výsledkom bude vždy originálny kúsok, ktorý poteší nielen vás, ale aj vaše okolie.
Prečo sa teda nezbaviť prebytočných diskov s gráciou? Dajte im druhý život, zapojte do tvorby rodinu či priateľov a vychutnajte si spoločné chvíle pri zaujímavej aktivite. Vtáčiky vám za nové miestečko s krmivom či vodou budú vďačné a váš domov získa ďalší vlastnoručne vytvorený doplnok, ktorý sa skvie vo svetle ako malý poklad.