Susedka nám furt fajčí na balkóne. Vymyslel som, čo na ňu platí

Susedka fajčí na balkóne
Susedka fajčí na balkóne Foto: www.shutterstock.com

Stáva sa vám, že sa z balkóna susedky či suseda neustále šíri tabakový dym, ktorý vám preniká do bytu? Pre ľudí, ktorí nefajčia, a zvlášť pre tých, čo majú malé deti, môže byť takáto situácia veľmi obťažujúca. Okrem nepríjemného zápachu sa do interiéru dostávajú aj zdraviu škodlivé látky. Ak ste už unavení z nekonečného vetrania a zatvárania okien, prinášame vám niekoľko overených tipov, ako sa s touto nepríjemnosťou vysporiadať.

1. Priateľská komunikácia môže pomôcť

Väčšina ľudí si často neuvedomí, že ich správanie môže negatívne vplývať na iných. Preto je prvým a najprirodzenejším krokom osloviť susedku či suseda priamo. Skúste zdvorilo vysvetliť, aké nepríjemnosti vám fajčenie na balkóne spôsobuje. Uveďte napríklad, že máte malé deti alebo trpíte alergiou či dýchacími problémami. Mnoho fajčiarov si jednoducho neuvedomuje, aký dosah má ich zlozvyk na okolie. Často môžu byť ochotní hľadať kompromis, či už tým, že budú fajčiť v inej časti balkóna, fajčenie obmedzia v určitých hodinách alebo dokonca zvážia inú formu konzumácie nikotínu.

2. Využite prírodnú bariéru

Ak rozhovor neprinesie vytúžený efekt, môžete skúsiť vytvoriť aspoň čiastočnú bariéru proti tabakovému dymu. Jedným zo zaujímavých riešení je umiestnenie vyšších rastlín alebo kvetináčov s hustými listami na okraji vášho balkóna. Nielenže pôsobia ako príjemná dekorácia, ale dokážu zachytiť časť prúdiaceho dymu. Vhodnými rastlinami môžu byť napríklad tuje, bambus alebo rôzne druhy popínavých rastlín, ktoré postupne vytvoria prirodzenú stenu. Takýmto spôsobom získate aj o niečo väčšie súkromie – husté listy dokážu čiastočne tieniť a navyše vytvoria príjemnejšiu atmosféru.

3. Technická pomoc: čističky a ventilátory

Ak prírodné riešenia nezabránia dymu prenikať k vám domov, zvážte technickú podporu. Kvalitná čistička vzduchu v interiéri dokáže pohltiť nielen pachy, ale aj škodlivé látky z cigaretového dymu. Pri kúpe si overte, či daný prístroj obsahuje filter HEPA a filter s aktívnym uhlím. Tieto filtre dokážu efektívne eliminovať drobné častice aj zápach.

Na samotnom balkóne môžete využiť silnejší ventilátor, ktorý bude dym z cigarety hneď odháňať preč od vašich okien. Je to jednoduché, no často podceňované riešenie, ktoré dokáže znížiť koncentráciu dymu na minimum. Ak bývate v budove s možnosťou inštalácie klimatizácie alebo externého odsávača, môže to byť ďalší spôsob, ako zabrániť dymu preniknúť cez štrbiny či otvorené okno.

4. Investujte do lepšieho tesnenia

Často sa zabúda, že dym môže prenikať aj cez rôzne škáry, zle tesniace okná a dvere. Ak ste už skúsili všetko vyššie uvedené, ale problém stále pretrváva, zvážte výmenu alebo dodatočné utesnenie okien či balkónových dverí. Na trhu existujú rôzne typy tesniacich pások, ktoré môžete nalepiť po obvode rámu. Takéto úpravy môžu pomôcť nielen proti dymu, ale aj proti únikom tepla, takže v konečnom dôsledku ušetríte aj na vykurovaní.

5. Právny postup ako posledná možnosť

Nie vždy sú susedia ochotní nájsť spoločnú reč alebo rešpektovať požiadavky na obmedzenie fajčenia. V takýchto prípadoch môže byť právna cesta jedným z posledných riešení. V situácii, keď balkón patrí do spoločných priestorov bytového domu, je možné na schôdzi vlastníkov bytov navrhnúť, aby sa v týchto spoločných častiach zakázalo fajčiť. Hoci nie je zaručené, že s tým ostatní budú súhlasiť, stanovy bytového spoločenstva môžu v prípade potreby upraviť aj túto oblasť.

Pokiaľ dlhodobo trpíte dôsledkami pasívneho fajčenia a máte dôkazy (napríklad fotografie, videá, svedectvá iných susedov), môžete sa odvolať na občiansky zákonník. Podľa neho totiž nikto nesmie neprimerane obmedzovať práva a pohodlie iných osôb. V extrémnych prípadoch je možné zvážiť aj žalobu – hoci tento krok by mal byť naozaj až krajné riešenie, keď všetky ostatné možnosti zlyhajú.

6. Zhrnutie: Hľadajte kompromis, myslite na vzťahy

Neustály cigaretový dym od susedov dokáže pokaziť aj tú najlepšiu atmosféru doma. Predtým, ako siahnete po radikálnejších riešeniach, skúste vždy najskôr vyjednávať a hľadať kompromisy. Mnohí fajčiari si nemusia uvedomovať, že niekomu naozaj prekážajú. Ak však ani úprimná komunikácia, ani drobné vylepšenia (rastliny, čističky vzduchu, tesnenia) nezaberú, stále máte k dispozícii právnu cestu. Dôležité je konať uvážlivo a slušne, aby nedochádzalo k zbytočným konfliktom, ktoré môžu pokaziť susedské vzťahy na dlhé roky.

Nakoniec treba zdôrazniť, že existuje aj možnosť obrátiť sa na odborníkov – právnikov, správcov bytových domov alebo mediátorov, ktorí vám môžu poradiť, ako riešiť konflikty so susedmi čo najefektívnejšie. Kľúčové je nájsť spôsob, ktorý ochráni vaše zdravie a pohodlie, no zároveň nenaruší vzájomný rešpekt a základnú slušnosť v susedských vzťahoch.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať