Táto rastlina odolá suchu, mrazu aj vašej zábudlivosti! Čím viac ju zanedbávate, tým krajšie kvitne

kokarda
kokarda Foto: www.shutterstock.com

Existuje len málo záhradných rastlín, ktoré dokážu kvitnúť tak intenzívne a dlhodobo ako kokardy. Ich pestré kvety vám budú robiť radosť od jari až do jesenných mesiacov. Okrem toho, že sú nenáročné a krásne, majú ešte ďalší bonus – lákajú množstvo motýľov, včiel a iného užitočného hmyzu. Ich jediný „nedostatok“? Niekedy kvitnú až príliš bohato!

Čo je kokarda a prečo by mala byť aj vo vašej záhrade?

Kokarda (Gaillardia) je okrasná trvalka pochádzajúca zo severoamerických prérií. Na pohľad pripomína trochu margaréty, no líši sa živšími farbami a ešte dlhším obdobím kvitnutia. Po zakorenení takmer nevyžaduje starostlivosť – čím menej sa jej venujete, tým viac vás poteší svojimi pestrými kvetmi. Najlepšie rastie na priamom slnku v dobre priepustnej pôde, kde spoľahlivo odoláva horúčavám aj krátkodobému suchu.

Kokardy sa výborne kombinujú s inými trvalkami, ktoré preferujú suchšie podmienky, ako napríklad echinacea, šalvia alebo okrasné trávy. Ich pestré kvety v odtieňoch oranžovej, žltej a červenej dokážu okamžite rozžiariť každý kút záhrady.

Prečo si kokardu zamilujú aj vtáky a hmyz?

Jednoduché kvety kokardy obsahujú bohaté zásoby nektáru, ktoré lákajú motýle, čmeliaky a včely z celého okolia. Na jeseň sa vytvárajú semenné hlavičky, ktoré sú obľúbenou pochúťkou pre spevavé vtáctvo. Tým prispievajú ku prirodzenej biodiverzite vašej záhrady.

Pestovanie kokardy: Čo robiť a čo radšej vynechať?

Kokardy patria medzi odolné trvalky, no existujú aj jednoročné druhy. Ich stonky dorastajú do výšky 40 až 75 centimetrov, pričom každý stvol nesie nápadný kvet, ktorý vydrží kvitnúť veľmi dlho.

Na rozdiel od iných rastlín nepotrebujú kokardy výživnú pôdu – práve naopak, prebytok živín vedie k tvorbe listov namiesto kvetov. Preto pri výsadbe nepridávajte kompost ani hnojivo. Rastliny dokonca ocenia, ak ich zasadíte na mierne vyvýšené miesta, aby im nehrozilo premokrenie koreňov.

Vytrvalé odrody sa najlepšie vysádzajú na jar, vďaka čomu sa dobre zakorenia ešte pred príchodom horúceho leta a zimných mrazov. Jednotlivé rastliny umiestnite 30–60 cm od seba a pravidelne zalievajte len do doby, než dobre zakorenia. Rastliny pestované zo semien je dobré pred výsadbou von otužovať, aby si zvykli na vonkajšie podmienky.

Ako sa správne starať o kokardy?

Údržba kokardy je veľmi jednoduchá. Počas sezóny pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, čo rastlinu stimuluje k tvorbe nových. Na jeseň, keď už rastlina úplne odkvitne, stonky zrežte až tesne pri zemi.

Pamätajte, že hnojenie a mulčovanie kokardám skôr škodí ako pomáha – majú radšej pôdu, ktorá nie je príliš úrodná.

Ako si namnožiť vlastné rastliny kokardy?

Kokardy môžete veľmi jednoducho namnožiť aj doma. Výsev semien je veľmi spoľahlivý spôsob. Trvalky vysiate skoro na jar vám často zakvitnú už v tej istej sezóne. Stačí ich vysiať do sadbovačov, prípadne do misiek so substrátom zmiešaným s perlitom, ktorý zabezpečí ideálne odvádzanie vody. Semienka zakryte iba jemnou vrstvičkou substrátu a udržiavajte vlhkosť, kým nevzídu.

Mladé rastlinky potom prepikírujte do jednotlivých kvetináčov a na vonkajšie stanovisko ich vysaďte až vtedy, keď dostatočne zosilnejú.

Jednoročné kokardy môžete predpestovať rovnakým spôsobom alebo ich jednoducho zasiať priamo na záhon, kde majú rásť a kvitnúť.

Najjednoduchším spôsobom je však delenie starších trsov. To by ste mali robiť každé 2–3 roky, aby sa zachovala vitalita rastlín a neprestali bohato kvitnúť.

Na čo si dať pozor – choroby a škodcovia kokardy

Aj keď je kokarda odolná, občas ju môžu potrápiť choroby či škodcovia. Najčastejšou chorobou je múčnatka, ktorá sa objavuje v období dlhotrvajúceho sucha na listoch rastliny. Ak spozorujete typický biely povlak, ihneď napadnuté listy odstráňte a zlikvidujte mimo kompost, aby ste chorobu nerozšírili po celej záhrade.

Ďalšími nepriateľmi môžu byť slimáky, ktoré si rady pochutia na mladých výhonkoch a sadeniciach. Preto rastliny pravidelne kontrolujte a v prípade výskytu slimákov podniknite ochranné opatrenia.

Záver: Nenáročná kráska do každej záhrady

Ako vidíte, existuje mnoho dôvodov, prečo by táto odolná a atraktívna rastlina mala nájsť miesto aj vo vašej záhrade. Nielenže vám ušetrí čas strávený údržbou, ale navyše prispeje k väčšej rozmanitosti života a dodá vašej záhrade svieže farby po celú sezónu.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať