Piesočnatá pôda určite nepatrí k najúrodnejším typom zeminy a väčšina záhradkárov ju príliš nevyhľadáva. Napriek tomu existujú druhy zeleniny, ktoré si s takýmito podmienkami bez problémov poradia a navyše sa im v nich aj výborne darí. Ktoré plodiny to sú a ako ich správne pestovať, aby ste dosiahli kvalitnú úrodu?
Na Slovensku nájdeme piesočnatú pôdu predovšetkým na Záhorí, ale aj v niektorých oblastiach južného Slovenska, kde je pôda ľahšia a rýchlo prepúšťa vodu. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že piesok je príliš chudobný na živiny, jeho veľkou výhodou je skvelá vzdušnosť a priepustnosť, vďaka ktorej sa voda aj kyslík ľahko dostanú ku koreňom rastlín. Navyše sa s pieskom výborne pracuje za každého počasia, či už je sucho alebo mokro. Na druhej strane však platí, že živiny z piesočnatej pôdy veľmi rýchlo odtekajú, preto je dôležité ju pravidelne prihnojovať alebo kombinovať s humusom či ílom, ktoré v nej živiny lepšie zadržia.
Ktoré druhy zeleniny ocenia piesočnatú pôdu?
Mrkva – milovníčka piesočnatej pôdy
Pre mrkvu je piesočnatá pôda ako stvorená. Obľubuje najmä slnečné miesta, na ktorých sa jej korene môžu dobre rozvíjať bez prekážok, ako sú napríklad kamene alebo hustá hlina. Odborníci odporúčajú pôdu pravidelne prekopávať a zbavovať všetkých nežiaducich predmetov. Veľkým špecifikom mrkvy je, že jej klíčenie prebieha mimoriadne pomaly, preto je nutné byť trpezlivý. Kľúčovým faktorom pre úspešný rast je práve dôsledné udržiavanie vlhkosti, predovšetkým počas prvých týždňov po výseve. Bez pravidelnej zálievky môže byť úroda mrkvy výrazne slabšia.
Nenáročná cuketa, ktorá miluje teplo a vlhkosť
Cuketa patrí k zeleninám, ktoré dokážu rásť prakticky všade. Ak jej zabezpečíte dostatok slnka a výživnú piesočnatú pôdu, odmení vás bohatou úrodou plodov vhodných na desiatky rôznych receptov. Od varenia, cez pečenie, až po zdravé zeleninové placky či koláče – cuketa sa v kuchyni rozhodne nestratí. Jej veľkým nepriateľom sú však rôzne druhy škodcov, hlavne tekvicová voška alebo dyňový chrobák. Preto odborníci radia používať na ochranu rastlín špeciálne krycie sieťky. Nezabúdajte ani na pravidelné a výdatné zalievanie, pretože cuketa je skutočne smädná rastlina. Len dostatok vody zaručí, že jej plody budú chutné, jemné a príjemne sladkasté.
Paprika – odolná a vitamínmi nabitá zelenina
Paprika patrí medzi obľúbené letné plodiny, ktoré sa s obľubou pestujú aj v piesočnatých pôdach. Má rada slnečné stanovište a výborne znáša aj obdobia sucha a horúčav. Pestovatelia oceňujú najmä jej bohatú úrodu a skvelé nutričné vlastnosti – papriky sú totiž nabité vitamínom C. Ak však chcete plody naozaj šťavnaté, mali by ste rastlinky pravidelne zalievať, čím si papriky zachovajú optimálnu konzistenciu a sladkastú chuť.
Cesnak – aromatická zelenina, ktorá si pýta živiny navyše
Cesnak je známy tým, že dokáže veľmi dobre prosperovať práve v piesočnatých pôdach. Neznamená to však, že mu stačí iba piesok. Aby sa mu skutočne darilo, je vhodné piesočnatú pôdu obohatiť kompostom alebo organickými hnojivami, ktoré zabezpečia pravidelný prísun živín ku koreňom. Cesnak tiež miluje slnko, preto pri sadení voľte dostatočne slnečné miesto. Rovnaké podmienky platia aj pre pestovanie cibule, ktorá má veľmi podobné nároky a tiež dobre znáša piesočnatú pôdu.
Rýchlorastúce reďkovky pre netrpezlivých pestovateľov
Ak patríte medzi tých, ktorí neradi čakajú a očakávajú rýchle výsledky, reďkovka je pre vás ideálnou voľbou. Táto drobná zelenina rastie skutočne rýchlo a výsledky uvidíte už za niekoľko týždňov. Je však extrémne citlivá na nedostatok vlahy. Ak zabudnete na pravidelnú zálievku, hrozí, že reďkovky rýchlo zdrevnatejú, a potom už nie sú vhodné ani do šalátov. Najchutnejšie a najšťavnatejšie plody získate počas chladnejších období roka, ideálne na jar alebo koncom leta, keď sú reďkovky mimoriadne šťavnaté a chutné.
Hoci piesočnatá pôda na prvý pohľad pôsobí ako menej kvalitná a náročnejšia na údržbu, správnym prístupom a voľbou vhodných plodín môžete aj z takéhoto prostredia vyťažiť maximum. Stačí dodržať pár jednoduchých rád a vaša záhradka sa premení na bohatý zdroj čerstvej a zdravej zeleniny po celý rok.