Tento strom priťahuje blesky zámerne. Likviduje tak konkurenciu v okolí

dipteryx oleifera
dipteryx oleifera Foto: www.shutterstock.com

V prírode existuje nespočetné množstvo stratégií, ktorými si rastliny zabezpečujú prežitie a konkurenčnú výhodu. Niektoré z nich sú veľmi neobvyklé, až fascinujúce. Jednou z takýchto kurióznych metód je schopnosť niektorých stromov využiť zásah bleskom vo svoj prospech.

Blesk – ničivá sila prírody

Zásah bleskom je pre väčšinu stromov zničujúci. V našich zemepisných šírkach stačí často len jeden úder, aby strom vážne poškodil alebo dokonca zničil. Typickým výsledkom zásahu býva rozštiepenie kmeňa, spálenie koruny alebo okamžitá smrť rastliny. Avšak v tropických oblastiach, predovšetkým v dažďových pralesoch, existujú druhy stromov, ktoré sa s touto ničivou prírodnou silou dokážu vyrovnať pozoruhodne dobre.

Strom, ktorý blesky využíva vo svoj prospech

Jedným z takýchto pozoruhodných príkladov je druh stromu známy pod názvom silovoň (Dipteryx oleifera). Tento strom je schopný odolať priamym zásahom bleskov bez výrazného poškodenia, čo mu prináša nezvyčajné výhody. Vďaka svojej mohutnej stavbe, výške až do 50 metrov a širokej korune je výrazne vyšší než väčšina susedných stromov, čo prirodzene priťahuje blesky.

Paradoxne, tieto zásahy bleskom strom nijako vážne neohrozujú. Naopak – pomáhajú mu. Blesk totiž dokáže zničiť okolité rastliny a parazitické liány, ktoré by inak strom pripravovali o živiny, vodu a svetlo. Silovoň sa takto efektívne zbavuje neželanej konkurencie, čo mu poskytuje výraznú konkurenčnú výhodu.

Vedecké vysvetlenie stratégie

Vedecké výskumy potvrdili, že niektoré stromy, vrátane silovoňa, vykazujú extrémnu odolnosť voči bleskom. Vedci zistili, že hoci blesky vo všeobecnosti zabíjajú približne polovicu zasiahnutých stromov, u odolných druhov ako je silovoň, dochádza k výrazne nižším škodám. Blesk síce poškodí časť koruny, no strom dokáže tieto škody rýchlo zregenerovať.

Štúdia, ktorá sa tejto téme venovala, dokonca uvádza, že stromy schopné prežiť zásah bleskom zvyšujú svoju schopnosť rozmnožovať sa až štrnásťnásobne v porovnaní so stromami, ktoré túto schopnosť nemajú. Hlavnou príčinou je práve odstránenie konkurencie a parazitických rastlín, ktoré stromu odoberajú energiu potrebnú na rast a plodenie semien.

Charakteristika a využitie stromu odolného voči bleskom

Silovoň (Dipteryx oleifera) je stále zelený strom, ktorý dorastá do výšky 15 až 50 metrov a jeho kmeň môže mať priemer až 160 cm. Strom disponuje pevnými koreňmi bez výrazných podporných štruktúr. Jeho semená sú vyhľadávané miestnymi obyvateľmi ako potravina a jeho tvrdé a odolné drevo je cenným komerčným materiálom.

Vďaka atraktívnym kvetom je navyše silovoň považovaný za perspektívnu okrasnú rastlinu vhodnú na pestovanie v tropických a subtropických oblastiach.

Záver: Blesk ako nástroj prežitia?

Schopnosť stromov využiť zásah bleskom na svoju ochranu a prosperitu je fascinujúcim príkladom adaptability v prírode. Strom, ktorý na prvý pohľad podstupuje obrovské riziko, v skutočnosti využíva blesk ako efektívny nástroj na čistenie svojho prostredia od nežiaducich konkurentov.

Táto zvláštna, no účinná stratégia ukazuje, že v prírode neexistuje sila, ktorú by rastliny nedokázali nejakým spôsobom využiť vo svoj prospech – dokonca ani taká nebezpečná sila, akou je blesk.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať