Tešte sa z modrého hosťa. Prečo je sýkorka belasá malým pokladom pre vašu záhradu?

sýkorka belasá
sýkorka belasá Foto: www.shutterstock.com

Sýkorka belasá je drobný, no nesmierne pôvabný vták, ktorého môžete v našich končinách postrehnúť pomerne často, hlavne v lesoch a hájoch. Pokiaľ ju však uvidíte priamo vo svojej vlastnej záhrade, je na mieste sa radovať. Prečo? Pretože vám dokáže ušetriť množstvo starostí a môže byť naozaj užitočným spojencom v boji proti rôznym škodcom.

Ako vyzerá a kde ju nájdete

Sýkorka belasá je známa svojím nápadným sfarbením – na hlave a chrbte môžete vidieť krásne modré odtiene, zatiaľ čo na hrudi a bruchu dominuje jemne žltá. Patrí do čeľade sýkorovitých a okrem Európy sa vyskytuje aj v niektorých častiach Ázie, Afriky či Severnej Ameriky. Najčastejšie ju ľudia v našich zemepisných šírkach stretávajú v lesoch, krovinatých oblastiach a parkoch. Keď sa však ukáže v záhrade, vôbec nejde o žiadnu vzácnu náhodu. Práve naopak – môže to znamenať, že si vaša záhrada našla prirodzenú “ochrankyňu”, ktorá vám pomôže udržať vaše rastliny v kondícii.

Prečo je sýkorka v záhrade výhrou?

Teplé jarné počasie prebúdza k životu nielen kvitnúce rastliny, ale žiaľ aj rôznych škodcov, ktorí dokážu poriadne skomplikovať záhradkársku sezónu. Patria sem napríklad húsenice, vošky. Húsenice ohrýzajú listy rastlín, vošky sa zhlukujú na spodnej strane listov a vyciciavajú z nich šťavu, kým křísci môžu priamo prenášať rôzne vírusy. Ak sa tieto škodce premnožia, môžu vážne ohroziť vašu úrodu či okrasné rastliny.

Mnohí siahajú po chemických prostriedkoch, aby sa škodcov v záhrade rýchlo zbavili. Existuje však aj šetrnejší a prirodzenejší spôsob – poskytnúť priestor vtákom, ako je napríklad sýkorka belasá. Tá sa totiž živí hmyzom, pavúkmi či drobnými larvami a najrôznejšími škodcami, ktoré sa v záhrade môžu objaviť. Keď ju teda zazriete u seba na dvore či medzi záhonmi, znamená to, že máte prirodzeného a spoľahlivého „spolupracovníka“, ktorý vám pomáha kontrolovať populáciu týchto neželaných návštevníkov.

Video o sýkorke belasej

Tento krátky záznam vám ukáže, ako sa vtáčik pohybuje, kŕmi a správa. Ak si chcete vylepšiť poznatky o jej biológii a spôsobe života, podobné videá môžu byť skvelou inšpiráciou.

Chcete sýkorku podporiť?

Ak túžite, aby sa sýkorka vo vašej záhrade cítila príjemne a zostala u vás čo najdlhšie, môžete ju pritiahnuť a motivovať niekoľkými jednoduchými krokmi:

  1. Vtáčia búdka
    Sýkorky prirodzene hniezdia v dutinách stromov, no ak v záhrade nemáte staré stromy s dutinami, môžete im ponúknuť náhradu v podobe búdky s dostatočne malým otvorom. Umiestnite ju ideálne na tichšie miesto, mimo dosahu mačiek či iných predátorov.
  2. Prírodná strava
    Sýkorky sa, ako bolo spomenuté, živia najmä hmyzom a larvami, takže pre nich predstavujú záhrady plné škodcov vlastne švédske stoly. Neznamená to však, že by ste ich nemohli trochu podporiť. Za chladnejšieho počasia alebo v obdobiach, keď je hmyzu menej, im môžete ponúknuť slnečnicové semienka, arašidy (nesolené) či špeciálne lojové gule.
  3. Voda na pitie a kúpanie
    V lete určite nezabudnite na plytkú misku alebo malé napájadlo s vodou. Vtáky, podobne ako iné živočíchy, potrebujú piť a rady sa aj okúpu. Vďaka tomu sa budú cítiť komfortnejšie a vaša záhrada sa môže stať ich obľúbeným „wellness centrom“.

Prepojenie medzi okrasou a ochranou

Hoci sýkorka belasá zaujme už na prvý pohľad svojím sfarbením, jej prínos zďaleka nekončí pri estetickej funkcii. Jej prítomnosť na dvore alebo v záhrade totiž prispieva k prirodzenému ekosystému, v ktorom sú škodcovia regulovaní bez nutnosti použitia chémie. Keď si spočítate, koľko úsilia (a peňazí) by ste museli vynaložiť na likvidáciu hmyzu a vošiek chemickými prostriedkami, môže byť prítomnosť týchto drobných operencov naozajstnou výhrou.

Zhrnutie

  • Sýkorka belasá je drobný, no veľmi užitočný vtáčik, ktorý sa živí hmyzom a pomáha tak s reguláciou škodcov vo vašej záhrade.
  • Ak ju uvidíte pobehovať medzi kvetinovými záhonmi či na ovocných stromoch, znamená to, že vám môže výrazne pomôcť s ochranou rastlín.
  • Ponúknite jej búdku na hniezdenie a krmivo (slnečnicové semienka, arašidy, lojové gule) – odmení sa vám službami prírodnej „ochranky“.
  • Nezabúdajte ani na zdroj vody, z ktorého sýkorka bude piť či sa v ňom kúpať.

Ak teda najbližšie na svojej záhrade zazriete sýkorku belasú, môžete si byť istí, že ste do svojho malého zeleného kráľovstva privítali vzácneho pomocníka. S ním príde nielen o niečo živšia atmosféra, ale aj spoľahlivá pomoc v boji s nenásytnými škodcami. A to je určite dôvod na radosť!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať