Tieto rastliny sa oplatí vysadiť k uhorkám. Zaručia vám bohatú a chrumkavú úrodu

pestovanie uhoriek
pestovanie uhoriek Foto: depositphotos.com

Výsadba uhoriek v kombinácii so správnymi rastlinami môže predstavovať jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako si zaistiť veľkú a chutnú úrodu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré druhy rastlín pomáhajú odpudzovať škodcov, obohacujú pôdu o dôležité živiny a zároveň podporujú rast uhoriek. Okrem toho získate tipy, ako zamedziť napadnutiu uhoriek hubovými chorobami, napríklad plesňou, ktorá môže zásadne skrátiť obdobie zberu.

Prečo pestovať uhorky v zmiešaných záhonoch

Takzvaná sprievodná (alebo spoločná) výsadba prináša hneď niekoľko výhod. Zmiešané záhony bývajú výrazne odolnejšie voči chorobám a škodcom, a zároveň šetria miesto. Preto ak pracujete s obmedzeným priestorom, táto stratégia môže byť mimoriadne výhodná. Okrem toho zlepšujete biodiverzitu a podporujete opelenie rastlín, čo vedie k silnejšiemu rastu a k bohatšej úrode. Záhradný ekosystém so správnou zmesou rastlín navyše poskytne útočisko užitočným živočíchom – napríklad lienkam, pestriciam či iným predátorom voči škodlivému hmyzu.

7 rastlín, ktoré sa hodia vedľa uhoriek

Okrem základných pravidiel pestovania, akými sú dostatok vody a pravidelné hnojenie, môžete pre uhorky urobiť ešte viac tým, že ich vysadíte vedľa nasledujúcich druhov:

Kukurica

  • Vzájomná pomoc: Vysoké stonky kukurice poskytujú uhorkám prirodzenú konštrukciu na popínanie. Najmä menšie nakladačky, ktoré sú ľahké, dokážu využiť stonky ako oporu.
  • Výhody pre pôdu: Uhorky na oplátku pokryjú pôdu pod kukuricou a poslúžia ako živý mulč. Takto zadržiavajú vlhkosť a obmedzujú rast buriny.

Kôpor

  • Odpudzovanie škodcov: Kôpor je voňavá bylinka, ktorá priláka parazitické osičky. Tie dokážu prirodzene redukovať populáciu vošiek a niektorých motýlích lariev.
  • Lepšia chuť uhoriek: Viacerí skúsení záhradkári tvrdia, že kôpor vysadený v blízkosti uhoriek pozitívne ovplyvňuje ich chuť.
  • Využitie v kuchyni: Okrem toho je táto bylinka neoddeliteľnou súčasťou zaváraných uhoriek, takže jej pestovanie pri uhorkách je skutočne praktické.

Strukoviny

  • Prínos dusíka: Cukrový hrášok, zelené fazuľky či iné druhy strukovín do pôdy viažu dôležitý dusík, čo významne prospieva najmä plodinám, ktoré majú vyššiu spotrebu živín (ako napríklad uhorky).
  • Výhodné spolunažívanie: Vďaka tomu, že sa pôda obohacuje o dusík, rastliny v záhrade sú silnejšie a odolnejšie voči chorobám či nepriaznivým podmienkam.

Nechtík lekársky

  • Ochrana pred škodcami: Tieto veselé oranžové kvietky pôsobia ako prirodzený repelent proti širokej škále škodcov. Výskumy z oblasti entomológie potvrdzujú, že nechtík znižuje výskytvošiek.
  • Estetický prínos: Okrem ochrannej funkcie rozžiari záhon farebnými kvetmi, čo ocení každý, kto si na svojej záhrade zakladá aj na vzhľade.

Kapucínka

  • Návnada pre vošky: Krásne jedlé kvety kapucínky priťahujú vošky. Mnohí záhradkári ju preto cielene vysievajú neďaleko zeleninových záhonov ako „návnadovú“ rastlinu, aby vošky nepoškodzovali listy uhoriek či inej zeleniny.
  • Jedlé kvety a listy: Nielenže pomôže ochrániť úrodu, ale jej kvety a listy sú jedlé a môžu spestriť letné šaláty.

Koreňová zelenina (mrkva, paštrnák, reďkovka, cvikla)

  • Dopĺňanie priestoru: Uhorky majú jeden centrálnejší koreň a zvyšné korienky sú plytké, takže nekonkurujú zelenine, ktorá vytvára korene do hĺbky (ako mrkva či paštrnák).
  • Ideálne spojenie: Koreňová zelenina a uhorky si tak navzájom neprekážajú a pomerne dobre spolunažívajú na jednom záhone.

Slnečnica

  • Opora pre rast: Vysoká stonka slnečnice môže poslúžiť uhorkám ako jednoduchá opora.
  • Podpora opeľovania: Veľké žlté súkvetia slnečnice priťahujú pestrú paletu opeľovačov a užitočného hmyzu. Tým sa zabezpečí lepšie opelenie uhoriek a následne vyššia úroda.

Ako zabrániť napadnutiu plesňou na uhorkách

Pleseň môže ohroziť úrodu uhoriek často už v prvej polovici sezóny, čo vie skrátiť zber i o niekoľko týždňov. Existuje však niekoľko druhov rastlín, ktoré pomáhajú predchádzať alebo aspoň oddialiť prepuknutie plesňového ochorenia:

  • Cesnak, cibuľa a pažítka
    Tieto druhy fungujú ako prírodné fungicídy. Dokážu odplašiť niektoré druhy škodlivého hmyzu a zároveň bránia rozvoju múčnatky (padlia), ktorá často ohrozuje nielen uhorky, ale aj iné druhy zeleniny.

  • Aksamietnice (Tagetes)
    Jasne sfarbené kvety aksamietnice lákajú užitočný hmyz, napríklad lienky, ktoré sa živia voškami. Keďže vošky môžu prenášať rôzne choroby, oslabené rastliny sú potom náchylnejšie na plesne. Vysadením aksamietnic si vytvoríte prirodzenú ochranu.

  • Bylinky (bazalka, trebuľka, petržlen)
    Bylinky zasadené blízko uhoriek pôsobia preventívne voči škodcom i chorobám, pretože mnohé druhy hmyzu odpudzuje ich intenzívna aróma. Bazalka či trebuľka okrem toho obohatia vašu kuchyňu, čo je ďalší dôvod, prečo sa oplatí mať ich po ruke.

Výsadba uhoriek a výhody zmiešaného pestovania

Keď už poznáte základné kombinácie, stačí ich premietnuť do praxe. Ak urobíte správnu zostavu rastlín, uhorky budú lepšie rásť, prinesú väčšiu úrodu a vyhnete sa mnohým problémom s chorobami a škodcami. Zmes kvetov, byliniek a zeleniny navyše váš záhon rozžiari a obohatí o rôznorodé vône a farby, vďaka čomu bude vaša záhrada nie len úžitková, ale aj esteticky príjemná.

Tip na záver: Ak chcete rozšíriť svoju úrodu o ďalšie plodiny, môžete vyskúšať pestovanie vlastných melónov. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých krokov – napríklad dopriať rastlinám dostatok slnečného svetla a zabezpečiť pravidelnú zálievku – a onedlho si budete môcť vychutnať sladké domáce plody.

Správne skombinované rastliny dokážu medzi sebou vzájomne spolupracovať, poskytnúť si oporu i ochranu pred škodcami a zaistia vám nielen chutnejšiu, ale aj väčšiu úrodu uhoriek. Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu pri plánovaní záhonu a inšpirujú vás k novým kombináciám, vďaka ktorým bude vaša záhrada prosperovať.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať