Tohto hmyzu sa nechytajte a nepribližujte sa. Zase je v našich záhradách

mora borovicová
mora borovicová Foto: www.shutterstock.com

Nie vždy veci vyzerajú tak, ako sa zdajú na prvý pohľad. Príkladom toho je drobná húsenica známa ako mora borovicová, ktorý sa znovu objavil v slovenských záhradách. Ak na svojom pozemku pestujete borovice alebo iné ihličnaté stromy, mali by ste byť v strehu. Tento nenápadný škodca dokáže napáchať značné škody.

Maskovaný nepriateľ. Pôvabný, ale nebezpečný

Mora borovicová (Panolis flammea) na prvý pohľad vyzerá ako bežný motýľ s nenápadnými farbami. Jeho hnedastá hlava a krídla zdobené červenohnedými odtieňmi a bielymi vlnkami mu pridávajú na pôvabe. Za touto estetickou maskou sa však skrýva obávaný nepriateľ, ktorý ničí lesy na Slovensku aj v celej Európe.

Neprekonateľná odolnosť

Ak vo svojej záhrade natrafíte na tohoto motýľa, môžete si byť istí, že ste narazili na výnimočne vytrvalého nepriateľa. Mora borovicová si na prežitie vyvinula unikátnu stratégiu. Samičky kladú vajíčka na spodné strany ihličia, čo im poskytuje ochranu a prístup k čerstvej potrave.

Po vyliahnutí sa húsenice pustia do konzumácie pupencov, mladých výhonkov a ihličia. Neskôr padajú na zem, kde sa zakuklia a čakajú na jar. Tieto kukly prečkajú aj najsilnejšie mrazy, čo robí moru mimoriadne životaschopným.

Jarná invázia

Príchod jari znamená pre tento škodlivý druh začiatok novej deštrukčnej sezóny. Odborníci upozorňujú, že húsenice mory nemajú takmer žiadnych prirodzených nepriateľov. Telo húseníc je pokryté jemnými chlpmi, ktoré sú silným alergénom. Tento ochranný mechanizmus odstrašuje vtáky a iné dravce.

Niektoré agresívnejšie druhy hmyzu, napríklad húseničiar pižmový (Calosoma sycophanta) alebo ploštice ako Nabis apterus, sa občas odhodlajú na lov týchto húseníc. Staršie jedince môžu byť napadnuté parazitickými muchami, ako je bystruša ihličinová, ktorá predstavuje jednu z mála prírodných zbraní proti more.

Nebezpečné chlpy a zdravotné riziká

Húsenice mory sú pre človeka veľmi nebezpečné. Ich chlpy môžu pri dotyku spôsobiť alergické reakcie, vrátane svrbenia, kožných vyrážok, bolesti v krku, problémov s dýchaním a dokonca očných zápalov. Kontakt s hniezdami tohto škodcu môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Rodičia by mali venovať mimoriadnu pozornosť ochrane detí a domácich zvierat pred kontaktom s týmto nebezpečným druhom. Akékoľvek pokusy o odstránenie hniezd vlastnoručne sú vysoko rizikové a neodporúčajú sa.

Chemická ochrana ako riešenie

Ak zistíte prítomnosť mory borovicovej vo svojej záhrade, najúčinnejším riešením je osloviť odborníkov na ochranu rastlín. Profesionáli môžu použiť cielené chemické postreky, ktoré tento škodlivý druh eliminujú.

Dôležité je uvedomiť si, že sosnokaz borový nie je viazaný len na borovice. Tento nenáročný škodca si dokáže pochutnať aj na smrekoch, jedliach. Z toho dôvodu sa odporúča vykonať kompletnú kontrolu všetkých ihličnatých stromov v okolí.

Pamätajte, že mora borovicová je neúprosný nepriateľ, ktorý si vyžaduje promptnú a profesionálnu intervenciu. Nedovoľte mu, aby spôsobil zbytočné škody na vašich stromoch a v záhrade.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať