Tri prírodné hnojivá, s ktorými vaše muškáty vykvitnú do nevídanej krásy

muškáty
muškáty Foto: www.shutterstock.com

Muškáty patria medzi najobľúbenejšie kvety, ktoré dokážu rozžiariť takmer každý okenný parapet či balkón. Mnohí z nás sa už nevedia dočkať chvíle, keď tieto rastliny vyložíme von na slniečko, aby sme si mohli naplno vychutnávať ich pestré kvety. Niet sa čomu čudovať – muškáty totiž pri správnej starostlivosti vedia kvitnúť tak bohato, až sa zdá, že im kvety nikdy nedôjdu. Aby sme ich však podporili v zdravom raste a následnom bohatom kvitnutí, netreba podceniť dôležitosť vhodných hnojív. Ak sa chcete vyhnúť priemyselne vyrábaným prípravkom, môžete siahnuť po jednoduchých a overených prírodných možnostiach, ktoré sú lacné, dostupné a pri správnom použití dokážu zázraky.

Čas muškátov je predo dvermi

Hoci sa niekedy môže zdať lákavé hodiť sa do záhradkárskych aktivít čo najskôr, je dôležité zohľadniť, že počasie býva na jar premenlivé. Občasné prízemné mrazy alebo prudké zmeny teploty môžu citlivejším druhom rastlín ublížiť. Muškáty však patria k tým odolnejším a zvyčajne sa im u nás darí veľmi dobre. Ak máte podmienky, môžete ich dokonca nechať prezimovať na chodbe, v pivnici alebo pokojne aj v podkroví, stačí im chladnejšie miesto a primerané obmedzenie zálievky.

Pokiaľ s pestovaním muškátov len začínate, odporúča sa naštudovať si aspoň základné zásady starostlivosti.

Čo všetko treba zvážiť pri pestovaní muškátov

  1. Výber substrátu:
    Ak chcete, aby muškáty naozaj prekvitli, musíte ich zasadiť do kvalitnej pôdy. Odporúča sa substrát špeciálne namiešaný pre muškáty alebo aspoň univerzálny kvetinový substrát s dostatočným obsahom živín. Dôležité je, aby ste ho po približne dvoch rokoch vymenili za nový, pretože rastlina medzičasom z pôdy vyčerpá väčšinu dôležitých látok.
  2. Samozavlažovacie kvetináče:
    Muškáty majú rady slnečné stanovisko, no aj dostatok vlahy. Ideálne je ich pravidelne zalievať, ale nie premokriť. Veľmi praktickým riešením sú preto samozavlažovacie kvetináče alebo truhlíky, ktoré vám ušetria starosti s neustálou kontrolou vlhkosti.
  3. Strih a množenie:
    Ak muškáty prezimovali, pravdepodobne ich na jar budete potrebovať zostrihať alebo vytvoriť nové rastlinky z odrezkov. Vďaka správnemu zostrihu získajú muškáty krajší tvar a vytvoria silnejšie nové výhony, ktoré neskôr zakvitnú ešte bohatšie.
  4. Podpora výživy:
    Hoci muškáty znášajú naše podmienky pomerne dobre, pre extra bohaté kvitnutie stojí za to siahnuť po hnojivách. Priemyselné hnojivá sú rýchlou a pohodlnou voľbou, najmä ak kupujete tie určené priamo na muškáty, no mnohí pestovatelia radi využívajú aj domáce, prírodné alternatívy.

Tri prírodné hnojivá, ktoré vám ušetria peniaze a potešia rastliny

Na prírodných hnojivách je skvelé to, že ich príprava zvyčajne nestojí takmer nič, keďže mnohé suroviny máme bežne doma. Tu sú tri osvedčené „tajné zbrane“:

1. Droždie ako rastový stimulant

Možno vás to prekvapí, ale obyčajné pekárske droždie (kocka alebo aj sušené) je úžasným zdrojom látok podporujúcich rast rastlín. Na výrobu hnojiva vám postačí:

  • 1 balíček alebo kocka droždia (cca 42 g)
  • 1 polievková lyžica cukru
  • Približne 1 liter teplej vody

Všetky zložky dôkladne premiešajte vo väčšej nádobe (aspoň 2-litrovej, aby malo kvasiace droždie priestor). Nechajte 24 hodín odležať pri izbovej teplote, aby mohol vzniknúť fermentačný proces. Keď bude zmes vykvasená, zrieďte ju v pomere 1:10 s vodou (na 1 diel výluhu pripadá 10 dielov čistej vody). Takto pripraveným hnojivom zalievajte muškáty raz za približne dva týždne. Droždie im dodá nielen živiny, ale aj aktivuje pôdne mikroorganizmy, čo sa prejaví na zdravšom a vitálnejšom raste rastlín.

2. Čaj na mierne kyslý substrát

Mnoho rastlín, vrátane muškátov, dokáže ťažiť z mierne kyslého prostredia v pôde. Práve v takom prostredí sa lepšie uvoľňujú niektoré minerály. Ak ste milovníkom čaju, použité vrecúška alebo lístky nevyhadzujte – jednoducho ich zapracujte do substrátu alebo použite ako mulč. Rovnako môžete použiť aj slabší (vychladnutý) čaj, ktorým muškáty raz za čas zalejete. Nedávajte ho však veľa naraz; stačí občasná zálievka, keď chcete rastlinu jemne podporiť. Muškáty sa vám odvďačia sýtejšou farbou listov a postupne bujnejším rastom.

3. Žihľavový výluh alebo žihľavový čaj

Žihľavy patria medzi najúčinnejšie prírodné hnojivá vôbec. Obsahujú vysoké množstvo dusíka, draslíka a ďalších cenných minerálov, ktoré podporujú zdravý a svieži rast zelene. Pripraviť si môžete dva základné typy hnojiva zo žihľavy:

  • Žihľavový výluh:
    Budete potrebovať väčší vedro, barel alebo aspoň nádobu, ktorú môžete ponechať vonku. Naplňte ju do polovice posekanými listami žihľavy a zvyšok dolejete vodou. Voľne prikryte, aby mohol uniknúť plyn vznikajúci kvasením, a ponechajte v teple. Za niekoľko dní (zvyčajne 10 – 14) začne zmes výrazne zapáchať a na vrchu sa môže tvoriť pena. Keď pena ustane a roztok stmavne, je váš žihľavový výluh pripravený. Pred zalievaním ju zrieďte v pomere 1:10 (jeden diel výluhu a desať dielov čistej vody). Mierne mínus je, že kvasený výluh má dosť intenzívny zápach, preto je lepšie ju používať vonku.

  • Žihľavový čaj:
    Ak vám dlhšie kvasenie nevyhovuje alebo nechcete zápach, existuje aj jemnejšia alternatíva. Natrhajte čerstvé (alebo použite sušené) listy žihľavy, krátko ich povarte a nechajte aspoň 15 minút lúhovať. Tento žihľavový odvar, či už teplý alebo vychladnutý, môžete použiť ako závlahu pre muškáty raz za týždeň či raz za dva týždne. Účinok je síce o niečo slabší než pri výluhu, no stále ide o bohatý zdroj živín, ktorý rastlinám prospieva.

Dôležitá rada: Žihľavové hnojivá sú známe vysokým obsahom dusíka, ktorý podporuje rast listov a výhonkov. To je ideálne na jar, keď chcete, aby sa rastlina dobre „rozbehla“. Pre vyvážené kvitnutie však majte na pamäti, že rastlina potrebuje aj ďalšie živiny. Príliš dusíkatá pôda môže spôsobiť, že muškáty budú mať síce nádherne bujnú zeleň, ale na kvitnutie si trochu počkáte. Kvitnutie nastúpi, až keď budú rastliny dostatočne silné a presýtené energiou pre tvorbu kvetov.

Zhrnutie na záver

Muškáty sú naozaj vďačné kvety, ktoré dokážu premeniť balkón alebo parapet na malú kvetinovú oázu. Ich pestovanie nemusí byť vôbec náročné, stačí dodržať niekoľko zásad: poskytnúť im kvalitný substrát, dostatok slnečného svetla, primeranú vlhkosť a – ak chcete podporiť rast a kvitnutie – pridať vhodné hnojivo. Pokiaľ si vystačíte s prírodnými prostriedkami, máte na výber z viacerých možností, ako je drožďové hnojivo, zálievka z čajových lístkov či tradičný žihľavový výluh. Všetky tieto metódy sú cenovo nenáročné a vášmu životnému prostrediu prospejú viac než chemické prípravky.

Prírodné hnojivá vám pomôžu získať zdravú a bujnú zeleň, ktorá je potom skvelým základom pre bohaté kvitnutie. Navyše, ak si ich pripravíte sami, budete presne vedieť, čo vašim muškátom dodávate. Keď sa prvé kvety objavia v plnej nádhere, určite oceníte, že ste príprave týchto prírodných elixírov venovali trochu času. Získate tak nielen krajšie muškáty, ale aj dobrý pocit z toho, že ste im poskytli tú najprirodzenejšiu formu výživy.

Stačí trocha trpezlivosti a budete mať o pár týždňov muškáty, ktoré budú kvitnúť doslova „ako bláznivé“. A to je cieľ, o ktorý sa oplatí usilovať – už len pre tú radosť, keď sa zahľadíte na nekonečné množstvo kvetov, ktoré vám tieto nenáročné rastliny dokážu priniesť.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať