Týmto izbovkám radšej zatvorte dvere do spálne. Dokážu vám z nej vyhnať všetok pokoj i pohodu

svokrin jazyk
svokrin jazyk Foto: depositphotos.com

Spálňa je miesto, kde by ste sa mali úplne uvoľniť a načerpať nové sily do ďalšieho dňa. Možno vás preto prekvapí, že niektoré obľúbené izbové rastliny sa do tejto odpočinkovej zóny vyslovene neodporúčajú. Prečo je to tak a ktoré druhy by podľa starovekých čínskych princípov Feng Shui mohli spôsobiť viac škody ako úžitku?

Izbová zeleň a mýty o okysličovaní vzduchu

O izbových rastlinách sa často hovorí, že zvyšujú kyslík v miestnosti a zlepšujú vzduch, ktorý dýchame. Aj preto si mnohí z nás s radosťou prinesú domov akúkoľvek peknú zeleň, ktorá im padne do oka. „Keď sa mi niektorá kvetina zapáči, jednoducho si ju kúpim,“ priznáva pani Viera z Pardubíc, ktorá má doma hotovú zelenú džungľu. Niektoré rastliny navyše dostala darom k sviatku či narodeninám, takže k nim má aj citový vzťah. „Kvetinu by som nikdy nevyhodila. Je to živý organizmus, ktorý byt oživí a skrášli. Aj v paneláku sa vďaka nim cítim aspoň trochu bližšie k prírode,“ hovorí s úsmevom.

Dôležité energetické pravidlá podľa Feng Shui

Čínska filozofia Feng Shui učí, že každá rastlina vyžaruje jedinečnú energiu, ktorá môže ovplyvniť atmosféru a náladu v miestnosti. Preto sa treba dôkladne zamyslieť, čo si do spálne – miesta zaslúženého pokoja a regenerácie – vlastne prinesiete. „Pre telo aj dušu je kvalitný oddych mimoriadne dôležitý a akékoľvek rušivé vplyvy ho dokážu negatívne ovplyvniť,“ upozorňuje odborník na Feng Shui. Niektoré druhy izbových rastlín preto môžu pôsobiť vyslovene kontraproduktívne. Ktoré to sú?

1. Svokrin jazyk

Táto rastlina je známa aj ako účinná „čistička vzduchu“. Prečo si teda vyslúžila zákaz vstupu do spálne podľa Feng Shui? Vysvetlenie je jednoduché: Svokrin jazyk má špicaté, mečovité listy, ktoré vnášajú do priestoru ostrú, prieraznú energiu. „Čokoľvek pichľavé môže v interiéri narušiť harmóniu, podporovať hádky alebo agresívnu komunikáciu,“ hovorí odborníčka na feng-shui. Ak si neviete predstaviť domácnosť bez tejto zaujímavej rastliny, existuje vhodná alternatíva – aspidistra. Vzhľadom trochu pripomína tchynin jazyk, ale nemá až tak špicaté listy. Navyše sa jej darí aj v polotieni, takže ustojí aj zatiahnuté závesy a menší prísun svetla.

2. Kaktus

Kaktusy sú dlhodobo populárne vďaka svojej nenáročnosti, navyše v obchodoch nájdete nespočetné množstvo druhov. Problém je však v tom, že väčšina z nich má ostne, čo podľa Feng Shui vytvára negatívnu energiu. „Ostnaté či tŕnité rastliny môžu vyvolávať napätie a nepokoj,“ tvrdí licencovaná psychologička a odborníčka na Feng Shui, Hannah Yang (Psy.D). Pokiaľ kaktusy milujete, nahraďte ich radšej sukulentmi s oblejšími, jemnými listami. Tie si zachovávajú atraktívny vzhľad, no nevyžarujú takú „útočnú“ energiu.

3. Pryšec trojlaločný

Túto rastlinu si mnohí obľúbili pre jej netradičný vzhľad, ktorý priťahuje pozornosť v moderných interiéroch. No v spálni by ste ju mali radšej vynechať. „Pryšec obsahuje dráždivú mliečnu šťavu, ktorá je toxická nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá,“ vysvetľuje odborníčka na izbové rastliny. Keďže v spálni by ste sa mali cítiť bezpečne a uvoľnene, nie je rozumné mať tam rastlinu s potenciálne nebezpečnými látkami. Vhodnou náhradou je napríklad kolopojka (Kalanchoe), ktorá tiež pochádza z Madagaskaru a ponúka rozmanité kvitnúce varianty. Dokáže rozžiariť váš priestor farbami a pritom vás nebude ohrozovať žiadnym toxickým mliekom.

4. Lopatkovec

Na prvý pohľad pôsobí lopatkovec veľmi elegantne. Nemá ostne ani jedovatú šťavu, takže prečo by ho Feng Shui odborníci neodporúčali do spálne? Problémom je, že táto rastlina produkuje relatívne veľké množstvo vlhkosti. Vo výsledku to môže zhoršiť kvalitu vzduchu pre spánok – mnohým ľuďom tak môže v noci prekážať napríklad ťažší či vlhkejší vzduch. Ak hľadáte vizuálne zaujímavú alternatívu, monstera (najmä odroda „Thai Constellation“) môže byť správnou voľbou. Vyzerá exoticky, pritom neprodukuje toľko vlhkosti, takže je k spánku o čosi ohľaduplnejšia.

5. Kalatea

Kalatea má povesť rastliny, ktorá dokáže potešiť nádhernými vzormi na listoch. Je však náročná na starostlivosť a vyžaduje dostatok svetla, čo v spálni nemusí byť samozrejmosťou. Ak pravidelne zatemňujete okná či zatiahnete rolety, kalátea začne chátrať – listy sa môžu deformovať a rastlina pomaly chradne. Odborníci preto radia nahradiť ju Anthurium clarinervium, ktoré zvládne aj menej slnečného žiarenia a zachová si atraktívny vzhľad.

Ako si vytvoriť harmonickú spálňu

Ak chcete z vášho odpočinkového priestoru vyťažiť maximum, nebuďte prehnane striktní, no zároveň rešpektujte niektoré základné pravidlá:

  1. Vyberajte jemné oblé tvary rastlín – vyhnete sa „agresívnej“ energii ostňov a špicatých listov.
  2. Dávajte pozor na jedovaté a dráždivé rastliny – nezabúdajte, že spálňa je priestor na pokojný spánok, nie laboratórium nebezpečných látok.
  3. Kontrolujte vlhkosť – niektoré druhy, ako lopatkovec, môžu príliš zvlhčiť vzduch, čo vám nemusí prospieť.
  4. Zohľadnite podmienky miestnosti – ak je spálňa tmavá, stavte na odolné druhy, ktoré nevyžadujú veľa slnečného žiarenia.

Záverom: Spálňa je miestnosť, kde by sme mali nájsť útočisko pred stresom všedných dní. Aj keď izbové rastliny dokážu priniesť do interiéru živý náboj, niektoré druhy nemusia byť pre nočnú oázu práve najvhodnejšie. Ak si želáte pokojný spánok a harmonickú atmosféru, vyberajte rastliny starostlivo – podľa vlastných preferencií, no s ohľadom na ich energetické pôsobenie a nároky na starostlivosť. Vaše telo aj myseľ sa vám za to poďakujú lepšou regeneráciou a príjemnými ránami.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať