Zima dokáže byť neľútostná nielen voči rastlinám v záhrade, ale aj voči vašim dažďovým sudom. Ak ich nepremyslene necháte napospas mrazom, hrozí riziko prasknutia alebo úplného zničenia. V nasledujúcich krokoch sa dozviete, ako svoj sud správne pripraviť, aby vám bez problémov slúžil aj v ďalšej sezóne.
Príprava záhrady na zimu neznamená len starostlivosť o rastliny. Rovnako dôležitá je aj údržba záhradného vybavenia, medzi ktoré patria aj dažďové sudy. Ak voda v sude zamrzne, svojím zväčšením objemu približne o 10 % môže sud nenávratne poškodiť. Preto je nevyhnutné dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, ktoré vám pomôžu toto riziko eliminovať.
Kľúčová je odolnosť materiálu sudu
Plastové sudy
Plastové sudy, obzvlášť tie z tenkostenného polypropylénu (PP), sú veľmi citlivé na mráz. Ak ich pred zimou úplne nevyprázdnite, môže dôjsť k ich prasknutiu. Naopak, sudy z odolnejších materiálov, ako je polyetylén (PE) alebo vysokohustotný polyetylén (HDPE), zvládajú mrazy lepšie. Napriek tomu sa odporúča znížiť hladinu vody minimálne o štvrtinu, aby mal vznikajúci ľad dostatok priestoru na rozpínanie.
Drevené sudy
Drevené sudy sú nielen esteticky príťažlivé, ale aj pomerne odolné. Avšak, ak sa o ne nebudete pravidelne starať, môžu stratiť svoju tesnosť. Počas leta je vhodné drevo impregnovať, aby si zachovalo pružnosť a pevnosť. Počas zimy je ideálne ponechať sud čiastočne naplnený vodou, aby drevo nevysychalo a nepopraskalo.
Kovové sudy
Hoci kovové sudy lepšie odolávajú nízkym teplotám, problém môžu spôsobiť spoje a zvary, ktoré pri rozpínaní ľadu podliehajú poškodeniu. Preto je vhodné tieto sudy pred zimou úplne vyprázdniť a uložiť ich na chránené miesto, kde budú v bezpečí pred mrazom.
Ďalšie možnosti ochrany
Ak nemáte možnosť sud úplne vyprázdniť, môžete ho umiestniť na miesto chránené pred vetrom a obaliť ho izolačnou vrstvou, napríklad dekou alebo bublinkovou fóliou. Výborným riešením je presun sudu do garáže alebo pivnice, kde bude mimo dosahu nízkych teplôt.
V prípade podzemných zásobníkov, ako sú cisterny, je situácia jednoduchšia. Voda ukrytá pod povrchom zamrzá oveľa pomalšie vďaka stabilnej teplote pôdy. Nezabudnite však odvodniť prívodné potrubie a nechať ventily otvorené, aby nedošlo k ich poškodeniu.
Zachytávanie dažďovej vody
Správny spôsob vyprázdnenia sudu
Vyprázdnenie sudu pred zimou je jedným z najdôležitejších krokov, ako predísť jeho poškodeniu. Môžete využiť rôzne metódy:
- Vypúšťací ventil umiestnený na spodnej časti sudu,
- Čerpadlo alebo hadicu na odvádzanie vody,
- Ručné odčerpanie za pomoci menších nádob.
Ak máte záujem vodu naďalej využiť, prelejte ju do uzatvorených nádob a uskladnite na mieste, kde nehrozí jej zamrznutie. Tento postup vám navyše umožní dôkladne vyčistiť sud od rias a usadenín, čím ho pripravíte na ďalšie využitie.
Prečo prevencia šetrí čas a peniaze
Bez ohľadu na to, či máte sud z plastu, dreva alebo kovu, je dôležité prispôsobiť jeho údržbu typu materiálu. Vďaka správnej príprave na zimné obdobie predĺžite životnosť sudu a ochránite svoju investíciu aj čas, ktorý by ste museli venovať jeho opravám alebo výmene. Postupujte podľa uvedených tipov a váš sud bude pripravený čeliť zimným výzvam bez akýchkoľvek problémov.