Viete naozaj odhadnúť skutočný vek svojej mačky? Tu je podrobný návod, ako sa rátajú mačacie roky

mačka
mačka Foto: František Stacho

Mnoho milovníkov mačiek sa z času na čas zamyslí nad tým, koľko “ľudských” rokov by asi mala ich chlpatá spoločníčka. Mačacie starnutie sa totiž nezhoduje s naším, a hoci na prvý pohľad môže byť zaujímavé porovnávať ľudský a mačací vek, v skutočnosti je tento proces oveľa zložitejší a dynamickejší, ako by sa mohlo zdať. Napriek tomu si chovatelia radi predstavia, aké staré by ich mačiatko bolo, keby práve sfúklo sviečku na symbolickej “mäsovej” torte. A možno ešte zaujímavejšia otázka znie: Kedy je mačka podľa ľudských meradiel už naozaj v seniorskom veku?

Mačky starnú iným tempom

V prvom rade je dôležité pochopiť, že mačkám beží čas inak než nám. Mačka sa dožíva menej rokov ako priemerný človek, čo však nie je také jednoduché, ako iba konštatovať, že “mačky žijú kratšie”. Ich vývoj i starnutie prebiehajú v odlišnej časovej miere. Napríklad počas prvého mesiaca mačacieho života sa odohrá množstvo kľúčových procesov, ktoré sa dajú prirovnať k vývoju ľudského bábätka až do jedného roka. Je to pomerne fascinujúce, pretože mačiatko vo veľmi krátkom čase prechádza prudkým rastom a učí sa základné zručnosti na prežitie.

Zaujímavosť: Podľa niektorých odborníkov sa v priebehu prvého mesiaca mačka vyvinie približne tak ako dieťa do jedného roka. To značí, že malé mačiatko sa za veľmi krátky čas dokáže zorientovať v prostredí, naučí sa základy sociálneho správania a vyvíjajú sa mu zmysly, ktoré potrebuje na bezpečný a zdravý život.

Mačacie “deti” vs. ľudské deti

Ak by sme chceli medzi sebou porovnávať vývoj mačiatka a jeho neskoršie starnutie s vývojom človeka, môžeme si to zjednodušiť takto:

  • Mesiac staré mača = približne ročné dieťa.
  • Trojmesačné mača = ako sedemročný školák.
  • Šesťmesačné mača sa už blíži k “násťročnému” veku, a keď dovŕši pol roka, v ľudskom ponímaní by mohlo mať “asi” 14 rokov.

Často sa zdá, že po polroku života sa mačací vývoj trošku spomalí. Za ďalších šesť mesiacov (teda kým dosiahne mačka jeden rok) sa podľa mnohých veterinárov dopracuje k ekvivalentu pätnásťročného človeka. Z mačky sa stáva prakticky dospelý jedinec, hoci ešte nie je úplne na prahu mačacieho “starnutia”.

Čo sa stane po prvom roku?

Po dovŕšení jedného roka sa zviera podľa prepočtov dostáva k “ľudským” 15 rokom. Zhruba o rok neskôr, teda keď má mačka dva roky, by sme jej mohli pripísať 24 ľudských rokov. V tomto období už môžeme hovoriť o ustálenej dospelosti. Zaujímavé je, že kým po prvý rok sa počítajú “ľudské roky” trochu zrýchlene, po dosiahnutí dvoch rokov sa starnutie mačky pridržiava jednoduchšieho modelu.

Od dvoch rokov platí pomer 1:4

Hovorí sa, že od druhého roka mačacieho života môžeme za každý mačací rok pripočítať štyri roky ľudské – a to až do konca jej života, nech by sa dožila akéhokoľvek reálneho veku. Inými slovami, ak si vezmete do rúk kalkulačku, viete si rýchlo a jednoducho spočítať, kto je u vás doma najstarší “člen rodiny”. Tento systém je, prirodzene, len pomôcka a neodzrkadľuje všetko, čo sa v mačacom organizme odohráva, no pre lepšiu predstavu bohaté stačí.

Ako dlho mačka žije?

Keď už máme základnú predstavu, ako môžeme zhruba porovnať mačacie roky s ľudskými, ostáva ešte otázka, koľko rokov sa mačka v skutočnosti dožije. Táto dĺžka života je vo výraznej miere ovplyvnená genetickými faktormi, životným štýlom, prostredím, stravou a prístupom k veterinárnej starostlivosti.

Základné fakty, ktoré je dobré vedieť:

  1. Mestské vs. vidiecke mačky – Mačky, ktoré žijú prevažne v interiéri (napríklad v byte), sú vo všeobecnosti menej ohrozené chorobami, parazitmi a úrazmi. Zvyknú sa dožívať vyššieho veku – pokojne to môže byť aj 15 až 18 rokov. Naopak, mačky žijúce vo vonkajšom prostredí, napríklad na vidieku, čelia oveľa viac nebezpečným situáciám a ohrozeniam. Z tohto dôvodu sa neraz dožívajú menej ako 10 rokov.
  2. Genetika – Pri niektorých plemenách bola zaznamenaná dlhšia priemerná dĺžka života. Napríklad drobné burmilly sa často dožívajú v priemere 18 rokov, ragdollky majú podobnú dĺžku života a niektoré siamské mačky môžu pokojne atakovať 20 rokov.
  3. Veľkosť plemena – Obľúbené mainské mývalie mačky, ktorým sa hovorí aj “mačací obri”, majú podobnú priemernú dĺžku života ako bežné vonkajšie mačky, teda približne 12 až 15 rokov.

Prostredie a životné podmienky

Okrem genetických dispozícií a veľkosti plemena vstupujú do hry aj ďalšie faktory. Kvalitné krmivo, dostatok pohybu, pravidelné prehliadky u veterinára a bezpečné prostredie dokážu predĺžiť mačke život o niekoľko rokov. Naopak, ak sa mačka pravidelne stretáva s rizikom stretu s autami, nebezpečnými zvieratami, prípadne nie je pravidelne očkovaná a odčervovaná, jej vyhliadky na dlhý život nie sú až také ružové.

Zhrnutie a užitočné tipy

  1. Prvé dva mačacie roky sú najdynamickejšie – Počas prvých 12 mesiacov mačka prejde prudkým vývojom a je to, ako keby “preskočila” niekoľko ľudských detských rokov naraz.
  2. Od dvoch rokov počítajte so systémom 1:4 – Každý ďalší mačací rok sa rovná zhruba štyrom ľudským rokom.
  3. Dĺžka života závisí od viacerých faktorov – Strava, prostredie, genetika, veterinárna starostlivosť a plemeno hrajú zásadnú úlohu.
  4. Pravidelné kontroly u veterinára – Predchádzate tak mnohým ochoreniam, ktoré môžu neskôr skrátiť život vašej mačky.
  5. Kvalitná strava a dostatok stimulácie – Vyberajte primerané krmivo, ponúknite hračky, ktoré rozvíjajú inštinkty, a doprajte mačke čo najviac možností na pohyb.

Záver:
Keď nabudúce uvidíte, ako vaša mačka “sfúkne prvú sviečku” na narodeninovej torte, môžete si v duchu predstaviť, že práve prekročila hranicu pätnástich “ľudských” rokov. Odvtedy bude jej starnutie prebiehať o niečo stabilnejšie a s pribúdajúcimi rokmi sa bude zvyšovať zhruba o štyri ľudské roky na jeden mačací. Hoci nejde o dokonalé matematické porovnanie, tento jednoduchý prepočet vám povie, kedy je váš štvornohý spoločník ešte v “teenagerskom” období a kedy sa už začína radiť medzi mačacích seniorov. A nezabúdajte, že mačka síce môže mať menej rokov ako vy, no z hľadiska skúseností a rafinovaných trikov vás možno v mnohých veciach ľahko predbehne.

Ak vám teda napadne otázka, či je vaša mačka ešte hravým “dieťaťom”, alebo sa už približuje k zrelému veku, verte, že odpoveď často prezradí jej vitalita, správanie a zdravotný stav. A vďaka jednoduchému “1:4” systému budete mať vždy aspoň rámcovú predstavu, kam presne vo vašej domácnosti vaša mačacia spoločníčka vekovo patrí. Užite si každý spoločný moment, pretože mačací život ubehne niekedy rýchlejšie, než by sme si želali!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať