Voda: vzácny zdroj a tipy, ako si zabezpečiť dostatok dažďovej vody na polievanie záhrady

dažďová voda v záhrade
dažďová voda v záhrade Foto: www.shutterstock.com

Voda je jedným z najcennejších prírodných zdrojov, bez ktorého by naša planéta ani život na nej nemohol fungovať. Napriek tomu sa v posledných rokoch čoraz častejšie stretávame so suchom či dlhotrvajúcim nedostatkom zrážok, čo má výrazný vplyv na ekosystém, poľnohospodárstvo aj bežné domácnosti. Mnohí ľudia si uvedomujú, že spotreba vody z vodovodu je nielen drahá, ale aj neudržateľná, ak sa s ňou plytvá. Jednou z jednoduchých metód, ako znížiť výdavky za vodu a zároveň zodpovedne hospodáriť s prírodnými zdrojmi, je zber a využívanie dažďovej vody na polievanie záhrady. V nasledujúcich riadkoch nájdete praktické rady a tipy, ako dažďovú vodu efektívne zachytiť a skladovať, aby ste ju mohli využívať čo najdlhšie.

Prečo je dažďová voda taká dôležitá

Dažďová voda predstavuje prirodzenú a bezplatnú alternatívu k vode z kohútika, ktorá je v mnohých oblastiach čoraz drahšia. Na rozdiel od upravovanej pitnej vody neobsahuje rôzne chemické látky, ako je napríklad chlór, a pre rastliny môže byť v mnohých prípadoch ešte prospešnejšia. Vy sami navyše ušetríte na spotrebe a prispejete k šetrnejšiemu využívaniu prírodných zdrojov.

V posledných rokoch čelíme vo viacerých krajinách dlhodobému suchu alebo nevyrovnaným zrážkam. Často prší veľa naraz, no potom zasa nasleduje dlhé obdobie bez dažďa. Práve preto sa oplatí čo najviac tejto vody zachytiť, aby ste ju mali k dispozícii vtedy, keď je to skutočne potrebné.

7 chýb pri skladovaní dažďovej vody

Ak sa chcete o téme zbierania dažďovej vody dozvedieť viac, zaujímavé informácie prináša aj video na YouTube kanáli David The Good, ktoré upozorňuje na niekoľko najčastejších chýb pri skladovaní dažďovej vody. Patria medzi ne:

  1. Nezakryté nádoby – do otvorených sudov alebo nádrží môžu padať nečistoty, hmyz a lístie.

  2. Zanesené odkvapy – dažďová voda môže byť znečistená prachom či exkrementmi vtákov, ak sú odkvapy dlhšie nečistené.

  3. Chýbajúci filter – pri väčších objemoch vody sa oplatí investovať do jednoduchého filtračného systému, ktorý ju prečistí od väčších nečistôt.

  4. Nevhodné umiestnenie sudov – umiestnite nádoby tak, aby boli chránené pred vetrom a zároveň v praktickej vzdialenosti od záhonov.

  5. Zanedbaná údržba – raz za čas je dobré sud či nádrž vyliať, dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať, aby sa predišlo šíreniu baktérií či rias.

  6. Nadmerná chemická úprava – ak to nie je nevyhnutné, vyhnite sa pridávaniu veľkého množstva dezinfekčných prostriedkov, ktoré môžu rastlinám škodiť.

  7. Zlé napojenie na hadicu alebo ventily – nedbalým utesnením môžete prísť o cennú vodu, ktorá bude vytekať tam, kam nemá.

Jednoduché a lacné riešenie: sudy a barely pod odkvapmi

Najrýchlejšie a najdostupnejšie riešenie na zbieranie dažďovej vody predstavujú rôzne nádoby, ktoré umiestnite pod odkvap:

  • Sudy, barely či vedrá
    Keď očakávate dážď, jednoducho pod odkvapy prisuňte sud či vedro, kde sa zachytí voda počas dažďa. Ide o tradičné a lacné riešenie, vďaka ktorému môžete mať dostatok vody aj niekoľko dní po zrážkach.

  • IBC kontajnery
    Pokiaľ potrebujete väčšiu kapacitu, zaujímavou voľbou sú aj IBC kontajnery, ktoré pojmú približne 1000 litrov. Ich nevýhodou môže byť menej atraktívny vzhľad, no ak ich umiestnite mimo hlavnej časti záhrady a zabezpečíte proti znečisteniu, poslúžia naozaj výborne.

Vylepšené sudy s ventilom

Ak nechcete vodu naberať klasickým spôsobom, existujú zakryté sudy či barely s praktickým ventilom v dolnej časti. Jednoducho pripojíte hadicu a môžete pohodlne zavlažovať bez zdvíhania ťažkých vedier.

Podzemné nádrže: najefektívnejšie využitie dažďovej vody

Ak disponujete väčšou záhradou či pozemkom a chcete výrazne znížiť spotrebu pitnej vody, môžete investovať do podzemných akumulačných nádrží. Ich hlavné výhody sú:

  • Vysoká kapacita: Pojmú tisíce litrov, vďaka čomu vám voda vydrží aj v dlhších obdobiach sucha.

  • Neviditeľné riešenie: Keďže sú uložené pod zemou, nijako nekazia vzhľad záhrady a neprekážajú pri bežných aktivitách.

  • Konštantná teplota: Pod zemou sa voda neprehrieva ani ochladzuje tak výrazne, čo môže prispieť k jej dlhodobému uchovaniu. Ak teplota v nádrži nepresiahne 16 °C, dá sa voda prípadne využiť aj v domácnosti (napr. na splachovanie toalety či pranie).

Na druhej strane je toto riešenie finančne a technicky náročnejšie – okrem samotnej nádrže potrebujete aj čerpadlo, vhodnú filtráciu a nezriedka aj povolenie na stavebné práce či výkopy. Skôr než sa do tohto projektu pustíte, premyslite si, akú máte rozlohu pozemku, reálne potreby a či sa vám takáto investícia dlhodobo oplatí.

Ako si udržať vlahu v záhrade

Okrem samotného zberu dažďovej vody v sudoch alebo podzemných nádržiach sa zamerajte aj na to, aby záhrada dokázala vodu lepšie zadržiavať. Ponúkame vám niekoľko overených tipov:

  1. Mulčovanie
    Mulč (kôra, slamové zvyšky, pokosená tráva) na povrchu záhonov pomáha spomaľovať odparovanie a zabraňuje tvorbe buriny.

  2. Správna úprava terénu
    Ak máte možnosť, vytvorte mierne vyvýšené okraje záhonov, aby sa dažďová voda prirodzene hromadila okolo koreňov rastlín.

  3. Výber vhodných druhov rastlín
    Dajte prednosť plodinám odolnejším voči suchu alebo takým, ktoré nepotrebujú časté zalievanie.

Zhrnutie

Využívanie dažďovej vody je jedným z najekologickejších spôsobov, ako polievať záhradu, šetriť pitnú vodu a znížiť účty za vodné a stočné. Či už sa rozhodnete pre jednoduché sudy a barely pod odkvapmi, alebo vás láka väčšie riešenie v podobe podzemných nádrží, vždy je dôležité myslieť na bezpečnosť, čistotu a vhodné umiestnenie nádob.

Aj menší krok, ako je umiestnenie niekoľkých nádob počas daždivých dní, môže znamenať výrazné ušetrenie nákladov a zároveň udržateľnejší prístup k prírode. V čase čoraz častejších suchých období môže byť každý liter dažďovej vody nenahraditeľný pri udržiavaní zdravých rastlín, kvitnúcich kvetov a bohatej úrody vo vašej záhrade.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať