Vstavané mikrovlnky alebo voľne stojace?

Vstavaná mikrovlnka
zdroj: gettyimages.com

Koľko značiek a modelov dnes v predajniach nájdete, toľko rád, ako vybrať správnu mikrovlnnú rúru, môžete dostať. Prečítajte si tie najdôležitejšie, pretože drvivá väčšina domácností sa dnes bez tohto spotrebiča nezaobíde. Mikrovlnná rúra je v kuchyni vítaným pomocníkom. Nie len že urýchli a zjednoduší ohrev potravín. Dokáže ich tiež rozmraziť a uľahčiť, teda predovšetkým zrýchliť samotné varenie. K tomu slúžia pri drahších modeloch rôzne doplnkové funkcie, ako sú pečenie alebo grilovanie.

Mikrovlnná rúra – užitočný pomocník

Typy mikrovlniek

Na trhu sa stretnete s rúrami voľne stojacimi a vstavanými. Prvý variant je možné umiestniť takmer kamkoľvek v dosahu elektrickej zásuvky. Môžete ju bez obáv postaviť aj na chladničku. Zároveň ide o lacnejší variant. Vstavané rúry sú zabudované priamo do kuchynskej linky, čo v starostlivo zladenej kuchyni vyzerá skrátka lepšie. Vďaka tomu stačí čistiť iba prednú stranu spotrebiča. Pri plánovaní kuchyne však musíte s vhodným umiestnením mikrovlnky vopred počítať. Mikrovlnky sa ďalej rozdeľujú podľa počtu funkcií. Monofunkčné využívajú len mikrovlny a slúžia čisto k ohrevu či rozmrazovaniu. Bifunkčné oproti predchádzajúcim disponujú tiež grilom. Multifunkčné rúry toto všetko dopĺňajú ešte systémom ohrevu horúcim vzduchom. Vďaka tomu sú vhodné aj na zapekanie.

Na čo sa pri výbere zamerať

Mikrovlnky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, aj tá najmenšia 14 litrová však postačí na bežný ohrev jedla. Jej vnútorný objem bude približne 28 x 35 x 30 cm, takže sa do nej v kľude zmestia aj väčšie porcie. Objem mikrovlniek však dosahuje až 40 l, čo vystačí aj na väčšiu hostinu. Svoje opodstatnenie má taká rúra vtedy, keď budete ohrievať jedlo pre viac osôb alebo, keď ju využijete aj na iné úkony ako len k ohrevu. Tu je dôležité aj jej umiestnenie, aby ste mali všetko „po ruke“. S rozmermi súvisí aj veľkosť otočného taniera vo vnútri mikrovlnky. U najmenších modelov je priemer 24 cm, najväčšie majú až 40 cm. Pokiaľ máte v pláne často zapekať, napríklad pizzu či slané koláče, dbajte na to, aby k tomu mala rúra dostatočné dispozície. Rýchlosť ohrevu závisí od výkonu mikrovlnky, ktorý u najlacnejších kusov predstavuje 600 W. Optimálnou hodnotou je však aspoň 800 W, v prípade rúry s grilom1 000 W.

Pozrite si mikrovlnné rúry v týchto e-shopoch:

Funkcie

Mikrovlnné rúry ponúkajú nespočetné množstvo doplnkových funkcií a tak ďalej rozširujú možnosti použitia. Tu sú tie najčastejšie:

 • Gril – umožní vám piecť či zapekať prostredníctvom vyhrievacej špirály umiestnenej v hornej časti rúry. Stretnúť sa môžete aj s označením Quartz grill, ktorý sa odlišuje vyšším výkonom
 • Šiesty zmysel – rúra je vybavená senzormi tepla a vlhkosti. Zaznamenaným údajom prispôsobuje rýchlosť a dobu ohrevu
 • Crisp – pripravuje pokrmy tak, aby boli zo všetkých strán chrumkavé, a to za výrazne kratší čas ako klasická rúra. Podmienkou je použitie špeciálneho taniera
 • Rozmrazovanie – slúži na rozmrazovanie potravín. Je rýchlejšie ako bežné rozmrazovanie
 • Varenie v pare – funkcia, ktorá je vhodná napríklad pre tepelnú úpravu zeleniny či mäsa. Zachováva v potravinách viac vitamínov a živín
 • Jet Start – dokáže rýchlo zohriať potraviny s vysokým obsahom vody (napr. polievky)
 • Quick Heat – predhriatie na požadovanú teplotu podobne ako u klasickej rúry
 • Auto Reheat – automatický ohrev mlieka či predpripravených jedál
 • Horúci vzduch – funkcia ohrevu horúcim vzduchom

Dizajn a materiál

Mikrovlnky zoženiete v bielej, čiernej a ďalších základných farbách, natrafiť ale môžete aj na odvážnejšie prevedenie – napr. červené. Lacnejšie modely majú telo kovové, drahšie bývajú nerezové. Hrdza však nepredstavuje problém. Pri výbere sa nezabudnite zamerať na dvierka a stranu, na ktorú sa mikrovlnka otvára. Okrem toho sa predovšetkým pri vstavaných rúrach stretnete aj s výklopnými dvierkami. Tie sú praktické z toho dôvodu, že si tu môžete odložiť nádobu s potravinou napríklad pri premiešavaní. Takáto rúra by však pochopiteľne nemala byť umiestnená príliš vysoko, inak budú dvierka prekážať.

Displej a ovládanie

Najlacnejšie mikrovlnky sa zaobídu bez displeja a väčšinou je pri nich hlavným ovládacím prvkom jedno koliesko pre výber programu a druhé pre nastavenie času. Pri drahších modeloch je už displej samozrejmosťou, okrem času vám zobrazí tiež zvolený program či zostávajúci čas ohrevu. Posledný údaj je vhodný najmä v prípade automatických programov, kde mikrovlnka určuje čas podľa rôznych kritérií. Okrem koliesok môžu slúžiť na ovládanie rúry tiež tlačidlá. Stretnúť sa môžete buď s klasickými mechanickými, kde je k zatlačeniu potrebné vyvinúť silu alebo so senzormi, ktoré reagujú na slabý dotyk. Pozor ale na to, že dotyk je správne vyhodnocovaný iba pri čistých a suchých prstoch, čo počas varenia nie je celkom praktické.

Pozrite si aj tieto mikrovlnky:

Cena

Najlacnejšie voľne stojace mikrovlnky môžete kúpiť už okolo 50 eur a ide pochopiteľne skôr o monofunkčné kusy s malým objemom a nízkym výkonom. Vstavané rúry zoženiete od 110 eur a vyššie, avšak aj základné modely väčšinou ponúkajú väčší objem a výkon. Funkciu gril môžete čakať v modeloch za 60 eur, zodpovedajúci výkon však ponúkajú až rúry od cca 100 eur. Multifunkčné rúry sa v závislosti od objemu a výkonu pohybujú približne od 135 eur až po 380 eur. Na tejto hranici nájdete aj kombinované rúry na pečenie s funkciou ohrevu mikrovlnami..

Údržba

Čím čistejšia bude vaša rúra, tým dlhšia bude jej životnosť. V špinavej rúre môže navyše dochádzať ku kontaminácii ohrievaného jedla. Pre ohrev jedla na tanieri je preto vhodné používať plastový poklop, ktorý zamedzí prskaniu po stenách. Ak sa vám „podarí“ rúru zašpiniť, odstráňte nečistoty čo najskôr, aby nezaschli. Na drobné zvyšky jedla vám postačí vlhká handrička, do vody môžete pridať trochu čistiaceho prostriedku či octu, ten druhý má zároveň dezinfekčné účinky. Nikdy nepoužívajte na čistenie drôtenku alebo čistiace piesky – mohli by ste poškodiť kovovú konštrukciu, čo pre mikrovlnku znamená nenávratný koniec. Na väčšie, zaschnuté či pripečené nečistoty je vhodné zakúpiť špeciálne čističe pre mikrovlnné rúry, často ich vyrábajú sami výrobcovia kuchynských spotrebičov. Pre zbavenie sa nepríjemného pachu vytlačte do vody citrón a nechajte ju na plný výkon ohrievať zhruba päť minút. Vďaka tomu môžu „povoliť“ aj zaschnuté nečistoty, ktoré potom stačí jednoducho zotrieť handričkou. Nezabudnite čistiť tiež vonkajšie časti rúry, predovšetkým okolo vetracích otvorov.

Mýty o mikrovlnkách – čo do mikrovlnky nepatrí

Dlhodobo sa o mikrovlnkách traduje, že sú zdraviu škodlivé a eliminujú v jedle všetky vitamíny a živiny. Nikto však nepreukázal ani škodlivosť jedla ohriateho mikrovlnami ako takého, ani väčší úbytok prospešných látok oproti iným spôsobom ohrevu. Ovocie a zeleninu totiž užitočných látok zbavuje samotná tepelná úprava, kedy je možné tento jav obmedziť napr. pri ohreve parou. Mikrovlnky neškodia ani svojmu okoliu. Perfektná izolácia mikrovĺn vo vnútri kovovej konštrukcie je totiž predpokladom pre ich správnu funkčnosť. V mikrovlnke môžete bez obáv používať porcelánové aj kameninové riady, pozor však na kovové zdobenie. Bežné je tiež ohrievanie v plastových nádobách, tie ale musia byť odolné proti deformácii teplom. Ak si nie ste istí vhodnosťou daného kusu, radšej zvoľte iný. Uvoľnené látky totiž môžu byť zdraviu škodlivé. Môžete tiež použiť varné sklo, silikónové nádoby aj mikroténové vrecká, obrúsky či špeciálne fólie. Existujú aj špeciálne nádoby, ako tlakový hrniec do mikrovlnky či nádoba na ohrev vajec. Do rúry však rozhodne nedávajte žiadne hliníkové predmety, ako napríklad príbory alebo alobal. Keramický riad môžete použiť iba vtedy, keď je glazúrovaný. O vhodnosti riadu do mikrovlnnej rúry sa možno presvedčiť podľa špeciálneho označenia, ktoré je na ňom uvedené.

Vstavané verzus voľne stojace mikrovlnky

Vstavaná mikrovlnka dnes patrí medzi základné spotrebiče do každej kuchyne. Je totiž naozaj užitočným pomocníkom, ktorý dokáže veľmi uľahčiť každodenné varenie. Vybrať ale naozaj kvalitnú vstavanú mikrovlnnú rúru, ktorá zodpovedá vašim potrebám a nárokom, to nemusí byť úplne jednoduché. Pripravili sme preto pre vás nákupného poradcu, ktorý vám pomôže sa v širokej ponuke a rôznych parametroch zorientovať. V nasledujúcich riadkoch nájdete najdôležitejšie informácie, ktoré by ste mali k zodpovednému nákupu vstavanej mikrovlnnej rúry potrebovať. Doba ohrievania pokrmov na sporáku je dávno preč. Túto metódu vystriedal užitočný pomocník, mikrovlnná rúra. Dnes sú už niektoré tak vylepšené, že v nich môžete dokonca piecť alebo grilovať. Montáž vstavanej mikrovlnnej rúry, rovnako ako ďalších domácich spotrebičov, je potrebné vopred dôkladne premyslieť. V tomto článku vám poradíme, nie len ako vybrať vstavanú mikrovlnku, ale aj aké sú zásady správneho umiestnenia mikrovlnnej rúry, a aké má výhody vstavaná mikrovlnka oproti samostatne stojacej mikrovlnnej rúre.

Výber konštrukcie mikrovlnky

Prvým krokom pri výbere novej mikrovlnnej rúry je rozhodnutie o konštrukcii, respektíve prevedenie mikrovlnky. Rozhodujete sa medzi dvomi základnými typmi – voľne stojacej alebo vstavanej mikrovlnky. Voľba prevedenia mikrovlnky sa jednoducho odvíja od toho, či chcete mikrovlnku do kuchyne postaviť, ako samostatne stojaci spotrebič alebo ju plánujete zabudovať do kuchynskej linky.

Vstavaná mikrovlnka

Vstavaná mikrovlnka sa vkladá do korpusu kuchynskej linky. Hlavnou výhodou je, že mikrovlnka potom zapadá do celkového dizajnu kuchyne a nenarušuje jej celkový dojem. Na druhú stranu je potrebné počítať s tým, že jej umiestnenie už nepôjde ľahko zmeniť. Ak sa rozhodnete pre nákup vstavanej mikrovlnnej rúry, majte pri jej výbere na pamäti rozmery otvoru, vyčleneného pre jej umiestnenie. Vstavaná mikrovlnka potrebuje okolo seba dostatočný voľný priestor pre zaistenie podmienok pre správne fungovanie (zaistenie odvetrávania). Preto sa u vybraného modelu uistite, že bude mať so svojimi rozmermi v danom mieste potrebný voľný priestor. Ten má u svojich modelov každý výrobca uvedený (väčšinou sa pohybuje v rozmedzí 5 – 10 cm). A v neposlednom rade berte pri vstavanej mikrovlnke do úvahy jej hmotnosť. Je totiž dôležité, aby vybraná vstavaná mikrovlnka príliš nezaťažovala kuchynskú linku.

Voľne stojaca mikrovlnka

Výhodou voľne stojacich mikrovlniek je ich jednoduché premiestnenie, kam je potrebné a kde je dostupná elektrická zásuvka. Niekto môže namietať, že voľne stojace mikrovlnky sú v kuchyni ako päsť na oko, nepôsobia esteticky a v kuchyni zaberajú miesto. To ale nemusí byť vôbec pravda. Nie vždy má človek možnosť inštalovať úplne novú kuchyňu od začiatku a zaobstarať naraz všetky spotrebiče v jednotnom dizajne. Častokrát už musí pracovať s vopred daným základom a spotrebiče a linku zariaďuje postupne. To už je samozrejme ťažšie. Ale aj v takom prípade možno samostatne stojacou mikrovlnkou dosiahnuť priestorovú úspornosť a vysokú estetickú úroveň kuchyne. Na trhu dnes navyše nájdete modely mikrovlniek v celej rade rôznych spracovaní, tak sa nemusíte obávať, že by ste k svojej kuchyni nenašli dokonale ladiaci spotrebič. Navyše niektorí výrobcovia dodávajú ku svojim modelom rámček a aj takú mikrovlnku možno v prípade potreby vsadiť do kuchynskej linky.

Hlavné zásady pri výbere vstavanej mikrovlnky

 • veľkosť
 • hmotnosť
 • dizajn
 • dostatočný priestor pre odvetrávanie
 • poloha elektrických zásuviek

Objem vstavanej mikrovlnky a priemer taniera

Ak viete, aký typ konštrukcie budete pri svojej vstavanej mikrovlnke potrebovať, potom bude potrebné rozhodnúť sa, aký vnútorný objem bude pre vás ideálny. Na trhu sa dnes objem mikrovlniek pohybuje v rozmedzí 13 – 40 litrov. Pre určenie správneho objemu konkrétne pre vás bude potrebné si zodpovedať, ako často, pre aké jedlá a pre koľko ľudí budete vstavanú mikrovlnku používať. Samozrejme nezabúdajte, že čím väčší objem budete pre seba potrebovať, tým porastú aj vonkajšie rozmery mikrovlnky, čo môže mať vplyv na možnosti umiestnenia mikrovlnky. Väčší objem má za následok vyššiu spotrebu a taká mikrovlnná rúra bude prirodzene vyžadovať aj vyšší príkon.Pokiaľ bude vstavaná mikrovlnka slúžiť iba k ohrevu jedla po jednotlivých porciách, prípadne na rozmrazovanie potravín, potom bohato vystačíte s mikrovlnkou s menším objemom do 18,5 litra. Tento objem zodpovedá bežnej veľkosti veľkého taniera. Ak však plánujete v mikrovlnke, okrem ohrevu jedla, aj varenie, grilovanie či pečenie, prípadne ohrev väčších porcií jedla pre viac stravníkov, potom už bude potrebné siahnuť po väčšom objeme (už v rozmedzí 20 – 40 litrov).

Priemer taniera

Dôležitým parametrom okrem objemu je aj priemer taniera. Bežne sa rozmer otočného taniera pohybuje v rozmedzí 27- 36 centimetrov, čo by malo byť dostatočné pre bežne používané riady. Ak však budete zvažovať akýkoľvek model, zmerajte si preventívne doma svoj najväčší tanier, ktorý hodláte v mikrovlnke používať a overte si, že sa do vybraného modelu vojde (to platí najmä, ak ste milovníkom pizze).

Výkon a príkon

Pri výbere mikrovlnnej rúry si v parametroch všímajte dva ukazovatele – výkon a príkon spotrebiča. Obe hodnoty sa udávajú vo wattoch. Aby ste mohli pri mikrovlnke plnohodnotne využiť všetky jej funkcie, mala by mať dostatočný výkon. Výkon ovplyvňuje najmä rýchlosť prípravy jedla. Jednoducho tu platí, že čím vyšší výkon mikrovlnka má, tým rýchlejšie bude jedlo ohriate. Ak nebude váš model disponovať dostatočným výkonom, potom sa všetky procesy pretiahnu. Výkon sa u mikrovlniek pohybuje v hodnotách 600 – 1300 wattov. Dobre zvážte, či plánujete obstaranie mikrovlnnej rúry s grilom alebo chcete v mikrovlnke variť a piecť. V takom prípade si pamätajte, že budete potrebovať vysoký výkon, teda aspoň 1000 W a viac.

Príkon

Príkon zase ovplyvňuje spotrebu energie. Najčastejšie sa stretnete s mikrovlnkami s príkonom v hodnotách 1150 – 3000 W. Samozrejme čím viac funkcií mikrovlnka má, tým bude mať aj vyššiu spotrebu. A čím nižšie číslo má mikrovlnka v oblasti príkonu, tým bude mikrovlnka úspornejšia. Rovnako ako všetky domáce spotrebiče, sú aj mikrovlnné rúry podľa svojej spotreby radené do energetických tried. To za účelom ľahšej orientácie pre zákazníkov. Zaradenie spotrebičov do energetických tried sa definuje pomocou písmen A, B, C atď. Pričom najúspornejšie sú spotrebiče v kategórii A. Ale pretože už nestačí ani táto klasifikácia, boli zavedené aj energetické triedy A+, A++ a A+++, ktoré ďalej špecifikujú tie najúspornejšie modely Pomer medzí výkonom a príkonom sa označuje ako účinnosť. Skrátka čím menej príkonu mikrovlnka potrebuje pre určitý výkon, tým efektívnejšie (účinnejšie) pracuje. Pri výbere mikrovlnky preto hľadajte pri modeloch čo najvyššiu účinnosť, teda najnižší príkon k potrebnému výkonu.

Dalšie parametre

Okrem toho, že mikrovlnná rúra musí mať parametre, zodpovedajúce vašim potrebám a nárokom, musí sa vám aj páčiť. Zrejme si neželáte spotrebič, ktorý by narušoval útulnosť a vzhľad vašej kuchyne alebo v nej pôsobil ako päsť na oko. Preto, ak máte podľa parametrov vybraný užší okruh modelov, vyberajte víťaza podľa vzhľadu. Vyberajte taký model, ktorý vašej kuchyni pristane najviac. Na tomto mieste je však potrebné zdôrazniť, nikdy neuprednostňujte kritérium vzhľadu pred kritériami umiestnenia, funkcií, výkonu a objemu.

Možnosti zabudovania vstavanej mikrovlnky

Pri zabudovaní vstavanej mikrovlnnej rúry máte hneď niekoľko možností. Niekomu vyhovuje záves pod horné skrinky. Táto možnosť býva v ideálnej výške pre manipuláciu s pokrmami a obsluhu rúry. Pokiaľ chcete mať jednotlivé prístroje vedľa seba, oceníte rad kompaktných spotrebičov. Tie môžete kombinovať a umiestňovať podľa vašej potreby nad seba alebo vedľa seba. Mikrovlnnú rúru môžete umiestniť tiež do pevnej skrinky. Tu však dávajte pozor na zabezpečenie dostatočného odvetrávania.

Voľne stojaca verzus zavesená mikrovlnka

V mnohých domácnostiach sa mikrovlnka nachádza na pracovnej doske. Je síce poruke, ale na druhej strane zaberá cenné pracovné miesto. Našťastie existujú mikrovlnné rúry so zaobleným tvarom, ktoré môžete postaviť do rohu linky. Efektívne využijete hluché miesto, ktoré je v kuchyni vždy problematické. Pracovnú plochu môžete odľahčiť, ak mikrovlnku umiestnite na kovové konzoly pod horné skrinky linky. Vstavaná mikrovlnná rúra má oproti umiestneniu na pracovnej doske neoceniteľné výhody. Okrem iného s ňou ušetríte veľa miesta a nebude vám prekážať.

Zabudovaná v kuchynskej linke

Ak ste už pri plánovaní kuchynskej linky rátali s mikrovlnnou rúrou, máte vyhraté. V obchodoch ponúkajú rôzne modely, ktoré dizajnovo ladia s ostatnými vstavanými spotrebičmi. Skupina spotrebičov s rovnakým dizajnom pôsobí elegantne. Zabudovaním mikrovlnky získate jednoliaty vzhľad linky. Z hľadiska obsluhy je najpraktickejšie jej umiestnenie vo výške očí nad samostatnou rúrou.

Hore

Správne výškové umiestnenie spotrebiča je dôležité z dvoch dôvodov: pre jednoduchšiu manipuláciu a rýchly prehľad o pripravovanom pokrme. Vždy berte do úvahy výšku osôb, ktoré s ňou manipulujú. Za vysoké umiestnenie mikrovlnky vravia tí, ktorí sa obávajú o bezpečnosť malých detí, ktoré rady stláčajú rôzne gombíky. Iní im oponujú, že spotrebič bude deti lákať stále a vymyslia si spôsob ako sa k nemu dostať, čo môže byť ešte rizikovejšie.

Dole

Za umiestnenie mikrovlnnej rúry v spodnej časti linky sú užívatelia, ktorí ju považujú za doplnkový spotrebič. V prevažnej miere ho využívajú na občasné zohriatie jedla, a preto nie sú ochotní obetovať mu lukratívne a ľahko prístupné miesta v hornej časti linky. Neprekáža im, ak sa k nemu musia raz za čas zohnúť. Mikrovlnku môžete ukryť za dvierka linky a o jej existencii tak budú vedieť len zasvätení. Nezabudnite na vetracie otvory a manipuláciu s taniermi vám uľahčí aj výsuvná doska pod mikrovlnnou rúrou.

Vstavaná mikrovlnka – výhody

 • Ušetríte manipulačný priestor. To ocenia najmä tí, ktorí majú kuchyne menších rozmerov
 • Môžete ju zabudovať do takej výšky, aby bola jej obsluha čo najpohodlnejšia. Nemusíte sa skláňať, aby ste skontrolovali, čo sa s pokrmom vnútri rúry deje
 • Jednoduchšia bude aj samotná manipulácia s pokrmami. Musíte si ale dať pozor na opačný prípad: vysoké umiestnenie
 • Pri umiestnení je potrebné myslieť aj na fakt, že mikrovlnka potrebuje dostatočný prísun vzduchu. Treba ponechať na bokoch aj zhora niekoľko centimetrov voľného priestoru

Keď sa rozhodnete pre vstavaný typ mikrovlnnej rúry, musíte si dopredu vymedziť otvor s odpovedajúcimi rozmermi, kam ju zabudujete. Nesmiete pritom zabudnúť na odvetrávací priestor, väčšinou na zadnej strane police. Ako už bolo povedané, treba dbať na dizajn prednej strany rúry, tá však máva elegantný a čistý vzhľad alebo sa dá zakryť dvierkami skrinky. Prípadne vstavanú mikrovlnnú rúru môžete zavesiť na stenu priskrutkovaním. Najčastejšie sú vyrábané z nerezovej ocele, plastu kombinovaného so sklom, spravidla v čiernom a striebornom prevedení. Väčšinou ide o vyspelé modely s množstvom funkcií. Nevýhodou môže byť ich vyššia cena

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: