Vyzerá ako kivi, no v skutočnosti ide o výnimočný čistič pečene, ktorý ľudia na Slovensku vraj nedoceňujú

mini kivi
mini kivi Foto: www.shutterstock.com

V mnohých krajinách sa nazýva rôzne, no najčastejšie sa mu hovorí „mini kivi“. Napriek tomu, že vzhľadom aj chuťou pripomína klasické kivi, ide o iný druh ovocia. Je známe nielen ako výdatný zdroj rôznych vitamínov, ale aj ako výnimočný strážca nášho cholesterolu a vynikajúci prírodný detoxikant pečene. Ďalším dôvodom, prečo stojí za pozornosť, je jeho nenáročné pestovanie aj v podmienkach, aké máme u nás v strednej Európe.

Malé na pohľad, no príbuznosť s kivi neskrýva

Tieto drobné zelené plody majú hladkú šupku a veľkosťou môžu pripomínať väčší egreš či menšie rajčiny. Na rozdiel od klasického kivi ich nemusíte lúpať – kľudne ich zjedzte celé aj so šupou. Keď ich však rozrežete, ihneď vám bude jasné, že ide o blízkeho príbuzného známeho exotického ovocia, ktoré bežne kupujeme v obchodoch.

Aktinídia význačná (Actinidia arguta)

Týmto názvom sa označuje rastlina, na ktorej tieto malé zelené bobule rastú. Mini kivi (niekedy tiež „hardy kivi“) je druh, ktorému sa darí v rôznorodých podmienkach a dokáže prežiť aj mrazy našich zím. Jediné, čomu sa pri pestovaní vyhnite, je extrémne mokrá pôda. Ideálna je priepustná, kyslá a zároveň dostatočne úrodná zemina.

Tento popínavý ker alebo liana potrebuje oporu, preto ho môžete nechať ťahať sa po pergole, altánku, plote či múriku. Pre mnohých ľudí je to i zaujímavý okrasný prvok, ktorý zakryje nevzhľadné zákutia v záhrade. Ak nemáte k dispozícii záhradný priestor, nezúfajte – dá sa pestovať aj vo väčších nádobách na balkónoch a terasách. Rastlina začne rodiť zvyčajne po troch až štyroch rokoch a dožíva sa okolo 40 rokov, čiže ide o dlhodobú investíciu.

Tip pre pestovanie: Ubezpečte sa, že bude mať dostatok slnečného svetla alebo aspoň polotieňa. S primeranou starostlivosťou môžete z jedinej rastliny získať desiatky až stovky chutných plodov v sezóne.

Prečo vsadiť na drobné ovocie plné sily?

Odpoveď je jednoduchá – obsahuje množstvo dôležitých látok. Mini kivi je bohaté na vitamín C (v 100 g plodov je 60 až 185 mg) a takisto ponúka vitamíny A, E, B2 a B6, kyselinu listovú, vlákninu (2–3 %), karotenoidy (najmä luteín) a cenné fenolické zlúčeniny, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Nájdete v ňom aj celý rad minerálov – draslík, fosfor, vápnik, železo, horčík, zinok či meď.

Z ďalších zaujímavých látok možno spomenúť aktinidín, proteolytický enzým, ktorý pomáha pri trávení bielkovín. Vďaka týmto látkam je mini kivi považované za univerzálne ovocie prospešné pre celé telo – podporuje tráviaci trakt, cievy, srdce, a navyše ponúka aj pomoc s kontrolou cholesterolu.

Podpora kardiovaskulárneho zdravia a ochrana pečene

Hoci mini kivi vyzerá nenápadne, jeho vlastnosti sú podľa rôznych výskumov silné. Vďaka antioxidantom pomáha chrániť bunky pred poškodením a zároveň prispieva k boju proti civilizačným ochoreniam. Podľa odborníkov pozitívne vplýva na udržanie hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu a súčasne znižuje ten „zlý“ (LDL). Z tohto dôvodu je skvelou prevenciou srdcovo-cievnych problémov.

To ale nie je všetko. Štúdie z rôznych kútov sveta naznačujú, že toto malé ovocie má okrem antioxidačných účinkov aj protizápalové a potenciálne protinádorové vlastnosti. Objavuje sa dokonca ako sľubná súčasť liečby niektorých druhov rakoviny, ale i ako doplnok pri riešení ochorení tráviaceho systému a pri hypercholesterolémii.

V posledných rokoch navyše globálne rastie výskyt stukovatenia pečene, ku ktorému môže prispieť nadmerná konzumácia alkoholu, ale aj diéta s vysokým podielom tukov a cukrov. Pravidelné zaradenie mini kivi do jedálnička je jedným z možných krokov, ako pečeň chrániť a prípadne pomôcť pri jej regenerácii.

Mini kivi v kuchyni

Azda najväčšou výhodou tohto drobného ovocia je, že sa konzumuje celé – aj so šupkou. Po nákupe ho skladujte v chladničke, kde môže vydržať zhruba dva týždne. Využitie v kuchyni je naozaj pestré:

  • Smoothie a šťavy: Mini kivi jednoducho rozmixujete spolu s iným ovocím, prípadne zeleninou, čím vytvoríte osviežujúci a vitamínmi nabitý nápoj.
  • Do šalátov: Jeho sladkokyslá chuť vynikne v zeleninových šalátoch s kúskom syra, orechov či semienok.
  • Zmrznutá dreň: Stačí ho rozmixovať a dať zamraziť – výsledkom je chutný, svieži dezert.
  • Marmelády a džemy: Aj keď pri varení stráca časť vitamínov, stále si zachováva jedinečnú chuť.
  • Čerstvé na pochutnanie: Úplne najhodnotnejšie z pohľadu zachovania živín je mini kivi v surovom stave. Stačí ho umyť a môžete si na ňom pochutiť priamo.

Osvedčená voľba pre zdravý životný štýl

Mini kivi je skvelou voľbou pre každého, kto chce podporiť svoje zdravie, či už ide o srdce, cievny systém, trávenie, alebo regeneráciu pečene. Jeho pestovanie zvládnu aj menej skúsení záhradkári a vo finále si môžete dopriať šťavnaté ovocie s vysokým obsahom vitamínov priamo z vlastnej produkcie.

Hoci ho v niektorých krajinách, vrátane Slovenska, ľudia stále dostatočne nepoznajú, stojí za to mu dať šancu. Mnoho priaznivcov zdravého životného štýlu naň nedá dopustiť, pretože sa ukazuje ako nenahraditeľný pomocník pri podpore imunity, prevencii civilizačných chorôb a hlavne pri šetrnom čistení pečene.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať