Ak vlastníte dielňu, garáž či len malú kôlňu na náradie, určite ste sa už stretli s nepríjemnou hrdzou, mastnotou a špinou, ktoré dokážu znepríjemniť údržbu najrôznejších kovových predmetov. Najčastejšie sa tento problém týka nožníc, rýľov, lopát, ale aj skrutiek či menších pomocníkov v dielni. Hrdza nielenže vyzerá neesteticky, ale môže tiež ovplyvniť funkčnosť nástrojov a skrátiť ich životnosť. Nasledujúci postup vám pomôže zbaviť sa hrdze cez noc bez nutnosti zdĺhavého drhnutia či kupovania drahých odhrdzovacích prostriedkov.
Prečo náradie hrdzavie a prečo mu treba venovať pozornosť
Hrdza vzniká v dôsledku oxidácie železa, najmä keď sa kombinuje vlhkosť, kyslík a prípadne soľ či iné chemické látky. V exteriéri je takéto prostredie bežné – ranná rosa na záhrade, dážď či nedostatočné vysušenie nástrojov po práci. Ak k tomu pridáme zanedbanú údržbu, hrdza na seba nenechá dlho čakať.
Pravidelné čistenie a olejovanie pritom dokáže životnosť náradia značne predĺžiť. Vo víre povinností však veľa ľudí údržbu jednoducho odkladá alebo ju robí len raz za čas. Dobrá správa je, že existuje jednoduchý trik, ktorý vám pomôže odstrániť hrdzu cez noc a zároveň vás to nebude stáť veľa peňazí ani námahy.
Videonávod a tipy od kutilov
Na kanáli Web pro kutily na YouTube si môžete pozrieť videonávod (prípadne kliknite na tento odkaz), v ktorom autor predvádza, ako vyrába domáci odhrdzovač. Veľmi podobný tip na vytvorenie domáceho prostriedku pridal na sociálnej sieti TikTok aj Joe Clark z profilu @Joesgarden. V oboch prípadoch vám budú stačiť dostupné suroviny, ktoré pravdepodobne máte doma.
Domáci nálev na odstránenie hrdze
Joe Clark odporúča použiť iba vodu, soľ, ocot a sódu. Postupujte takto:
- Pripravte si dostatočne veľkú zaváraninovú sklenenú nádobu (alebo plastovú nádobu, do ktorej sa zmestí celé náradie či aspoň jeho hrdzavá časť).
- Nalejte do nej ocot – množstvo závisí od veľkosti predmetu, ktorý potrebujete očistiť.
- Pridajte trošku soli (asi jednu lyžičku) a obsah zamiešajte, aby sa soľ rozpustila.
- Ponoríte hrdzavý predmet (napríklad nožnice alebo iné kovové súčasti) do tekutiny a nechajte ho máčať cez noc.
- Nasledujúci deň predmet vyberte a očistite pomocou jemného drôteného kartáčika či oceľovej vlny. Ideálne je to urobiť ešte pod tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky uvoľnenej hrdze.
Tento postup sa dá uplatniť nielen na drobnom náradí, ale aj na iných kovových predmetoch, ktoré sa vám nevojdú do nádoby. V takom prípade môžete tekutinu aplikovať napríklad pomocou handričky alebo rozprašovača, prípadne si vyrobiť väčšie množstvo čistiacej kúpele.
Mechanické odstránenie hrdze
Po namočení v octovej zmesi je už hrdzu oveľa ľahšie odstrániť. Mnoho kutilov využíva elektrické rotačné nástroje s drôteným nadstavcom (napríklad zariadenia od značky Dremel). Ak sa rozhodnete pre tento spôsob:
- Používajte ochranné okuliare a ideálne aj ochranné rukavice. Pri vysokých otáčkach môžu jemné kovové drôtiky z kartáčika odlietavať.
- Vyhýbajte sa vyvíjaniu prílišného tlaku na čistený predmet – mohol by sa poškodiť buď povrch, alebo samotný nástroj.
- Postupujte pozvoľne a trpezlivo, aby ste hrdzu odstránili rovnomerne.
Ak nemáte k dispozícii elektrické nástroje, poslúži aj bežný drôtený kartáč, kúsok oceľovej vlny či dokonca hrubšia brúsna hubka. Proces síce zaberie o niečo viac času, ale výsledok vás rovnako poteší.
Druhá kúpeľ so sódou: zbavenie sa zvyšných oxidov
Joe Clark ešte pripomína, že po vybratí z octovej kúpele a očistení hrdze je dobré namočiť nástroj do destilovanej vody so sódou (jedlou sódou – hydrogénuhličitanom sodným). Tá pomôže neutralizovať kyslé zvyšky a odstrániť rozpustené oxidy, ktoré by na kove mohli ešte zostať. Postupujte pritom nasledovne:
- Naplňte menšiu nádobu destilovanou vodou.
- Pridajte do nej trochu jedlej sódy (približne jednu čajovú lyžičku na liter vody).
- Nástroj nechajte v tomto roztoku niekoľko minút až desať minút.
- Vyberte ho, dôkladne osušte a skontrolujte, či niekde nezostali zvyšky hrdze.
Nezabudnite na záverečnú údržbu
Keď je náradie opäť čisté, je veľmi dôležité zabezpečiť, aby sa hrdza čo najskôr neobjavila znova. Preto venujte chvíľu dôkladnému usušeniu a namažte kovové časti olejom (napríklad univerzálnym mazivom alebo špeciálnym olejom na náradie). Tým dosiahnete niekoľko vecí naraz:
- Kov ostane chránený pred vzdušnou vlhkosťou a koróziou.
- Pohyblivé časti (napríklad pánty nožníc) budú pracovať ľahšie a plynulejšie.
- Náradie nebude zadrhávať a vydrží dlhšie.
Napokon náradie uložte na suché miesto, ideálne zavesené alebo uložené v priehradkách, kde ho prípadná vlhkosť nenapadne tak rýchlo. Niektorí kutilovia radia aj použitie silikónových vrecúšok či pohlcovačov vlhkosti v kufríkoch na náradie, čo je užitočné najmä vtedy, ak žijete vo vlhkejšom podnebí.
Zhrnutie
Odstraňovanie hrdze nemusí byť vôbec namáhavé ani finančne náročné. Stačia vám bežné suroviny ako ocot, soľ, voda a jedlá sóda, trocha trpezlivosti pri namáčaní a následnom očistení. Okrem toho je dobré mať poruke aspoň ručný drôtený kartáč alebo menší elektrický rotačný nástroj, s ktorým hravo vyčistíte aj menej prístupné miesta.
Ak sa budete o svoje náradie pravidelne starať – po použití ho očistíte, osušíte a zľahka premažete – významne predĺžite jeho životnosť a ušetríte si starosti s náročnejšími opravami. Výsledkom je nielen krajšie vyzerajúci, ale najmä plne funkčný pracovný pomocník, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky.