Záhradné doplnky sú z dreva, kovu aj kameňa

Záhradné doplnky
zdroj: gettyimages.com

Terasa so záhradným nábytkom, grilom či hojdačkou sú stálicami vo vybavení záhrady. Avšak celkový dojem netvoria len veľké veci, ale aj malé, častokrát, nenápadné doplnky. Poďte sa s nami inšpirovať.

Záhrady už dávno neslúžia len na pestovanie kvetov a zeleniny. Možnosti ich využitia postupne pribúdajú a medzi hlavnými funkciami nájdeme aj estetickú. S tou súvisia aj najobľúbenejšie dekorácie, najčastejšie oživujúce slovenské exteriéry.

...

Krásu vyčarí aj maličkosť

Zabudnite na plasty a napodobeniny prírodných materiálov. Investujte radšej do tých skutočných – nie je predsa nič lepšie, ako poprechádzať sa po oblých kamienkoch, drevenej terase či posedieť si na voňavej drevenej lavici alebo kovovej stoličke. Osvedčené materiály, ktoré nikdy zo záhrad nezmiznú, sú aj hlinené a prútené kvetináče a nádoby. Tieto materiály podporujú vzhľad typický pre rustikálny štýl bývania. Je vhodné ich primerane kombinovať – príliš veľa kameňa a kovu môže pôsobiť chladne a sterilne, preto je nutné vyvažovať ich prítomnosť dostatočným množstvom drevených prvkov.

Textil ako materiál Plast a drevo boli v záhradnom nábytku trendom po dlhé roky. Pre dlhšie trávenie času na záhrade, resp. na záhradnej terase je však príjemnejší čalúnený nábytok. Látka je totiž omnoho mäkšia, jemnejšia a na dotyk prirodzenejšia, než tvrdé drevo. Súčasným trendom je záhradný nábytok, ktorý sa podobá na ten interiérový. Textílie sú preto čoraz viac využívané aj na tento účel, či už vo forme čalúnenia alebo markíz a závesov.

Recyklácia Dnešné trendy velia správať sa ekologicky a hospodárne. Neznamená to však len šetriť energiami, ale tiež nemrhať prostriedkami na nové výrobky. Predtým, než nejakú starú vec vyhodíte, dvakrát sa zamyslite, či z nej nie je možné vytvoriť niečo nové. Napr. starý ošúchaný vandlík či lavór môžete zakopať do zeme a používať ho ako malé záhradné jazierko, deravý hrdzavý fúrik môžete naplniť zeminou a zasadiť doň kvety, staré odkvapové rúry môžete použiť ako podlhovastý kvetináč na bylinky a nábytok či poličku z paliet snáď netreba ani spomínať.

Pozrite si záhradné dekorácie v týchto e-shopoch:

Dary prírody ako symbol hojnosti Nepochybným znakom úrodného roka je množstvo nielen skonzumovaných, ale tiež zakonzervovaných plodín. Nie, nevystavujte si v záhrade zaváraninové poháre. Sušené klasy kukurice, hlavičky cesnaku, červené papričky, bylinky či rôznofarebné tekvice rozhodne patria k letu a jeseni. Ozdobia vašu záhradu farbami a navodia príjemnú a prirodzenú atmosféru.

Trendom medzi rastlinami sú bylinky a sukulenty Farebné kvety určite skrášlia každú záhradu, aby si však zachovali svoju krásu, vyžadujú dôkladnú starostlivosť. Novým trendom sú tzv. sukulenty. Sú to malé rastlinky, ktoré si získali srdcia mnohých záhradkárov vďaka zaujímavým tvarom ich listov a prekrásnym kvetom. Ich najväčšou výhodou je, že sú nenáročné na pestovanie – väčšina z nich totiž nepotrebuje pravidelné zalievanie a stačí im rosenie. Niektoré druhy menia počas roka sfarbenie listov v závislosti od intenzity slnečného žiarenia. Bylinky taktiež nie sú príliš náročné na pestovanie, vyžadujú si iba pravidelné zalievanie. Záhradu síce príliš neskrášlia, no poskytnú množstvo čerstvých surovín pre vašu kuchyňu a inšpiráciu pre prípravu nových receptov.

Myslite na svoje okolie V záhrade nie ste nikdy sami – myslite na to aj pri jej zariaďovaní. Zhotovenie búdky či kŕmidla pre vtáky je otázkou pár hodín práce a priláka do vašej záhrady radostný spev týchto čiperných tvorov. Nezabúdajte ani na misky s vodou, z ktorých sa budú môcť zvieratá napiť. Malé záhradné jazierko určite priláka zopár žiab, ktoré počas jarných a letných večerov vytvoria vo vašej záhrade prekvapivo príjemnú zvukovú kulisu. Výsadba vhodných druhov farebných kvetín zasa poskytne priestor mnohým druhom pestrofarebných motýľov.

Kúsok vášho sveta Záhrada je skvelým miestom na vyjadrenie vašej jedinečnej osobnosti. Vytvorte si na terase malý kúsok svojho sveta a ozdobte ho tým, čo vás vystihuje. Radi fotografujete alebo maľujete? Vystavte na obdiv vaše fotografie či obrazy v elegantných drevených rámoch. Máte radi vodné športy? Zaveste na stenu veslá alebo ich časti. Ak radi bicyklujete, môžete si vlastnoručne vyrobiť dekorácie z použitých ozubených prevodových kolies či iných súčiastok.

Každá záhrada bude o niečo krajšia a živšia, ak ju ozdobíme elegantnými doplnkami. Výber nábytku, osvetlenia či pútavých dekorácií však nemusí byť jednoduchý, nakoľko treba zladiť dizajn s praktickou stránkou. Pri výbere nám môže pomôcť napr. aj prehľad najobľúbenejších dekorácií vyhľadávaných slovenskými záhradkármi.

  • Postavičky a miniatúrne figúrky – mávajúci krtkovia, veselí trpaslíci či plaziace sa slimáky sú len zlomkom toho, čo sa dá v predajniach so záhradnými postavičkami zohnať. Najlepšie na nich je, že sú miniatúrne a nepôsobia honosne, čím zmenia záhradu na hravé miesto
  • Originálne kvetináče – určite ste už videli záhony v namaľovaných pneumatikách alebo kvety zasadené do upravenej starej vane. Aj takéto nápady vznikajú pri hľadaní originality, ktorej cieľom je oživiť prostredie duchom tvorivosti
  • Imitácie studničiek – studne odjakživa slúžili na čerpanie vody, no dnes sa dajú využiť aj ako dekorácia. Samozrejme, že ide o imitácie z dreva alebo keramiky, ktoré žiaria pestrými farbami a niekedy ich zdobia aj rôzne motívy
  • Kamenné fontánky – medzi najobľúbenejšími dekoráciami sú aj fontánky a to hlavne kamenné. Zvuk tečúcej vody prispieva k harmónii v záhrade a zároveň sa môže postarať o vlahu
  • Nočné lampičky – prítomnosť malých nočných lampičiek rozmiestnených po záhrade je tiež skvelým riešením, ako dať exteriéru šmrnc. Obzvlášť, pokiaľ je záhrada príkladom elegancie a pod nočným osvetlením ešte viac vynikne

Výber vhodných dekorácií do záhrady závisí od viacerých faktorov, medzi ktorými nechýba finančná náročnosť, schopnosť zladiť ich s prostredím alebo životnosť materiálov. Keďže trh ponúka obrovské množstvo produktov, každý si nájde podľa vlastného vkusu. A ten, kto má s výberom problém, nech sa nechá inšpirovať našimi tipmi pre najobľúbenejšie dekorácie.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: