Záhradné studne môžu byť okrasné aj drevené

Záhradná studňa
zdroj: gettyimages.com

Studňa môže byť okrajovým prvkom aj dominantou záhrady, úžitková ale aj okrasná. Je len na vás, akú podobu a funkciu studni zvolíte. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ako môžete so studňou naložiť. Inšpirujte sa.

Máte nádhernú záhradu plnú kvetov, okrasných drevín, s altánkom či bazénom? Chýba vám v nej vodný prvok, no do kopania jazierka sa vám rozhodne nechce? Riešenie môže byť omnoho jednoduchšie, dostupnejšie a priestorovo minimalistické. Hovoríme o okrasnej záhradnej studni.

...

Záhradné studne pre úžitok aj potešenie

Ak sa pozrieme do minulosti, studňa zdobila každú jednu záhradu. Niet sa čomu čudovať. Častokrát bola jediným zdrojom pitnej vody. Voda slúžila aj na varenie, umývanie či pranie, ak nebol v blízkosti potok. Jej praktické využitie nemožno opomenúť ani dnes. Ešte stále existujú dediny, v ktorých je s pitnou vodou dosť veľký problém a studňa je jediným východiskom normálneho života. Ak máte veľkú záhradu s množstvom zeleninových záhonov, dobre poslúži aj na polievanie či napojenie automaticky riadeného zavlažovacieho systému.

Doteraz sme hovorili o studni kopanej. Aj tá však môže byť estetickým prvkom záhrady. S jej výstavbou sa ale poriadne natrápite, prípadne sa uštvete behaním po úradoch, vybavovaním najrôznejších povolení a celá táto činnosť značne odľahčí aj váš rodinný rozpočet. Studňa ako dekorácia je v tomto smere bezproblémovou záležitosťou.

Záhradná studňa
zdroj: gettyimages.com

Najskôr si premyslite, kde bude studňa umiestnená. Podstatné totiž je, aby okolité prostredie zvýraznila, splynula s ním a vtisla mu pečať dokonalosti. Z materiálov máte na výber hneď niekoľko – drevo, kameň, kov. Voľte s ohľadom na charakter záhrady aj prostredia. Stred studne sa dá využiť ako kvetináč na klasické rastliny alebo ho naplňte vodou a vysaďte vodnými druhmi. V okolí studne môžete umiestniť okrasné dreviny a kry, menšie ihličnaté stromčeky, kvetinové záhony, ale aj skalku. Studňu si môžete postaviť sami, na základe nejakého plánu alebo si ju zakúpite v obchode. Prevezmete si ju v krabici v rozloženom stave. S menšou dávkou zručnosti ju poskladáte za malú chvíľku.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: