Záhradnícke okienko na apríl. Ako zvládnuť sadenie, presádzanie aj stres?

strihanie levandule
strihanie levandule Foto: www.shutterstock.com

Apríl je obdobím, keď príroda doslova ožíva a záhradkári majú plné ruky práce. Možno aj vy máte pocit, že úlohy na záhrade sa na vás valia zo všetkých strán a nie je možné ich všetky stihnúť. Alebo ste nakúpili viac rastlín, než kam ich môžete vysadiť. Nezúfajte! Záhradkárčenie by malo byť hlavne radosťou. A verte mi, z vlastnej skúsenosti viem, že záhony sú našťastie veľmi „pružné“ a vždy sa tam niečo navyše zmestí.

Strihanie levandule: Kedy a ako správne?

Levanduľa je poloker pochádzajúci zo Stredomoria, ktorý miluje slnečné a teplé podnebie. Jej drevnatá časť si však vyžaduje pravidelný rez, aby si zachovala kompaktný a elegantný guľovitý tvar. Kedy a ako zasiahnuť, závisí od konkrétneho druhu:

  • Levanduľa lekárska sa strihá najskôr. Ak ju chcete omladiť, ostrihajte ju hneď za prvými mladými lístkami. Ak jej chcete len skrátiť tvar, postačí zrezať približne tretinu výhonov. Tento druh zvládne rez aj do staršieho dreva, pokiaľ vidíte, že na ňom pučia nové listy.
  • Levanduľa úzkolistá si žiada jemnejšie zaobchádzanie. Na jar ju strihajte až ku koncu apríla a nikdy nerežte do starej dreviny. Jarný rez by mal byť len mierny, skutočné tvarovanie do guľovitého kopčeka vykonávajte až po odkvitnutí.
  • Levanduľa prostredná potrebuje najviac trpezlivosti. Citlivo reaguje na jarné mrazy, a preto ju strihajte až neskôr. Aj tu platí – žiadny rez do starého dreva, iba jemné skrátenie o maximálne 5 centimetrov.

Pravidelné strihanie je kľúčom k udržaniu krásneho guľovitého vzhľadu levandule a zároveň podporuje hustý rast a bohaté kvitnutie.

Akú levanduľu si vysadiť?

Máte na záhrade dostatok priestoru? Skvelou voľbou je Levanduľa prostredná Grosso, ideálna na výrobu kozmetiky, vonných vrecúšok či sušených kytíc. Pestujú ju aj na známej levanduľovej farme, kde si môžete vychutnať napríklad ich lahodnú levanduľovú limonádu alebo si kúpiť voňavé vankúšiky.

Vysaďte si plamienok

Plamienky patria medzi najobľúbenejšie popínavé rastliny v záhradách, očaria vás rozmanitosťou tvarov a farieb kvetov. Apríl je ideálnym obdobím na ich výsadbu, no predtým je dobré vedieť, aký druh plamienka si vyberáte – ovplyvní to nielen miesto výsadby, ale aj spôsob starostlivosti.

Kde plamienky vysádzať?

  • Vyhovuje im slnečné stanovište alebo polotieň. Dôležité je, aby ich korene zostali v tieni, čo dosiahnete podsadením trvalkami.
  • Pôda by mala byť úrodná, priepustná, s neutrálnym až mierne zásaditým pH.
  • Pri pestovaní v nádobách voľte kvetináče s rozmermi aspoň 45 × 45 cm a nezabudnite na odtokové otvory.
  • Na jar pôdu okolo rastlín mulčujte kompostom alebo vyzretým hnojom.
  • Pozor na slimáky – čerstvé mladé výhonky im veľmi chutia.

Skupiny plamienkov

Plamienky rozdeľujeme do troch základných skupín:

  1. Skoro kvitnúce druhy a ich kultivary
    Kvitnú na minuloročnom dreve. Napríklad plamienok horský (Clematis montana) môže dorásť až do výšky 12 metrov a je plne mrazuvzdorný.
  2. Skoro kvitnúce plnokveté a poloplné kultivary
    Tiež kvitnú na starom dreve, ale na krátkych letošných výhonkoch. Dorastajú do výšky 2,5 až 4 metrov. Svetlé kultivary, napríklad s ružovými prúžkami, sadíme do polotieňa, aby nevybledli. Tmavé odrody zas milujú priame slnko – ich farby budú potom sýtejšie. Veľkým bonusom je ich schopnosť druhýkrát zakvitnúť na konci leta.
  3. Neskoro kvitnúce veľkokveté a bylinkové druhy
    Tieto plamienky kvitnú na nových výhonkoch, preto sa skoro na jar strihajú až takmer pri zemi. Napríklad:
  • Clematis viticella je skvelý partner pre ruže a vresoviská.
  • Clematis jouiniana rastie ako pôdopokryvný koberec.
  • Clematis tangutica je robustný druh, ktorý potrebuje veľa priestoru na stene alebo strome.
  • Clematis heracleifolia var. davidiana a Clematis integrifolia (nízky, bylinný druh) skrášlia trvalkové záhony.

Čo zasadiť namiesto trávnika?

Ak sa váš trávnik pod stromami trápi a redne, skúste ho nahradiť odolnými trvalkami, ktoré milujú tieň a nevyžadujú veľa vlahy. Výbornou voľbou sú napríklad Valdštajnka trojpočetná, pakost uzlinkatý, Pachysandra vrcholová (v kyslej pôde), kopytník európsky či zbehovec plazivý. Vo vlhkejších podmienkach sa bude dariť škornici červenej, hluchavke žltej, kokoříku mnohokvetému alebo barvínku menšiemu.

Keď počasie nepraje

Ak je vonku nevľúdne, nezabúdajte na svoje izbové rastliny. Po zimnom období majú konečne dostatok svetla a je ideálny čas ich presadiť. Vhodné je tiež rozdeliť trsovité rastliny alebo odobrať odrezky tých, ktoré už vytvorili dostatočne silné korene. Každá rastlina ocení nový substrát a viac priestoru na rast.

Trvalka roka 2025: Škornica

Trvalku sezóny“  pre rok 2025 si vyslúžila tento titul škornica (Epimedium). Táto na pohľad krehká, no neuveriteľne odolná rastlina rozkvitá v apríli pod korunami stromov a kríkov. Kvetmi v odtieňoch bielej, žltej až oranžovej rozžiari každý kút záhrady.

Škornica pochádza z Číny, Japonska, ale aj zo Stredomoria. Ázijské druhy preferujú humóznu, vlhkejšiu pôdu, zatiaľ čo tie stredomorské zvládnu aj suchšie podmienky. Rastie pomaly, môže vytvárať pôdopokryvné koberce alebo kompaktné trsy a na jeseň poteší aj krásne vyfarbenými listami.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať