Cukety patria medzi obľúbenú zeleninu vďaka svojej nenáročnosti na pestovanie a širokému využitiu v kuchyni. Hoci im postačí bežná starostlivosť, existuje spôsob, ako môžete dosiahnuť ešte bohatšiu a kvalitnejšiu úrodu. Ide o jednoduché prírodné hnojivo zo žihľavy (pŕhľavy), ktoré mnohí záhradkári považujú za malý zázrak. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, prečo je žihľavový výluh taký prospešný, ako si ho ľahko vyrobiť a ako ho správne použiť pri pestovaní cukiet.
Prečo práve žihľava?
Žihľava sa voľne vyskytuje na väčšine pozemkov, ale ľudia sa jej často vyhýbajú, pretože pŕhli. V skutočnosti však obsahuje veľké množstvo dôležitých živín, vrátane dusíka, draslíka, fosforu, zinku a iných stopových prvkov, ktoré napomáhajú rastu a celkovému zdraviu rastlín.
Práve preto dokáže žihľavový výluh podporiť pestrú škálu plodín – od ovocných kríkov až po koreňovú zeleninu či bylinky. Cukety naň reagujú mimoriadne dobre, pretože potrebujú výživnú pôdu a dostatok vlahy, aby mohli vytvárať bohaté a zdravé plody. Ak teda hľadáte jednoduchý a účinný spôsob hnojenia, žihľava je skvelou voľbou.
Ako si vypestovať cukety a pripraviť im kvalitné podmienky
- Výber semien alebo sadeníc. Cukety môžete pestovať buď z priamo vysiatych semien, alebo zo sadeníc. Oba spôsoby sú úspešné, avšak sadenice často prinášajú rýchlejšiu úrodu.
- Príprava pôdy. Cukety potrebujú slnečné stanovisko a výživnú pôdu. Pred výsadbou ju preto obohaťte kvalitným kompostom alebo iným organickým hnojivom.
- Výsadba. Ak sadíte zo semienok, vysejte ich do hĺbky asi 2 – 3 cm a dbajte na to, aby mali rastliny dostatočný priestor. Pri sadeniciach vyberte zdravé, silné priesady a vysádzajte ich podobne s ohľadom na miesto na rozrastanie.
- Zálievka. Cukety obľubujú pravidelnú a výdatnú zálievku. Dôležité je zalievať priamo ku koreňom a vyhýbať sa kropeniu listov, ktoré by mohli vo vlhkom prostredí podľahnúť chorobám.
Výroba žihľavového výluhu krok za krokom
Žihľavový výluh je koncentrované tekuté hnojivo, ktoré vzniká fermentáciou čerstvých žihliav vo vode. Postup na jeho prípravu je skutočne jednoduchý:
Zber žihľavy
- Natrhajte alebo nastrihajte si čerstvé žihľavy. Vždy používajte rukavice, aby ste sa popŕhlenia vyhli. Najvhodnejšie sú mladé výhonky, ktoré ešte nemajú kvety.
Nádoba a voda
- Pripravte si väčšiu nekovovú nádobu (napríklad plastové vedro alebo sud). Kov by mohol nežiaduco reagovať s fermentujúcou zmesou. Žihľavy vložte do nádoby približne do 3/4 jej objemu.
Zaliatie a kvasenie
- Prelejte žihľavy odstátou vodou až po okraj. Voda by mala zakrývať všetky časti rastlín.
- Zmes nechajte kvasiť na teplom mieste, ideálne na záhrade v polotieni. Raz denne ju premiešajte, aby sa podporil rovnomerný priebeh kvasenia.
- Doba kvasenia je spravidla 2 až 3 týždne, pričom závisí od teploty. Akonáhle prestanú vystupovať bublinky na povrchu, proces je ukončený.
Precedenie (nepovinné)
Po fermentácii môžete výluh precediť a zvyšnú hmotu (listy, stonky) využiť napríklad do kompostu. Samotná tekutina je užitočná pre rastliny.
Ako správne aplikovať žihľavový výluh
Žihľavový výluh je veľmi silný koncentrát, preto je potrebné ho pred použitím riediť. Odporúčaný pomer je približne 1 : 10, čo znamená, že na 1 liter výluhu pridáte 10 litrov vody. Takto pripraveným roztokom je vhodné hnojiť maximálne raz za mesiac, aby ste predišli prehnojeniu.
- Zalievanie ku koreňom: Pri aplikácii sa snažte zalievať priamo ku koreňom rastlín.
- Výdatné hnojenie: V obdobiach intenzívneho rastu, keď sa na cuketách tvoria kvety a začínajú plodiť, dokáže žihľavový výluh výrazne podporiť bohatú úrodu.
- Pozor na zápach: Počas kvasenia, ale aj pri používaní výluhu, je typický silnejší zápach. Ak vám prekáža, môžete do kvasenia pridať bylinky ako levanduľa, mäta či medovka, ktoré vôňu čiastočne zmiernia.
Výhody a ďalšie tipy
Univerzálnosť
Tento prírodný elixír môžete využiť nielen na cukety, ale aj na paradajky, papriky, kvitnúce rastliny či dokonca ovocné kry. Všade, kde potrebujete podporiť rast a kvitnutie, vám žihľavové hnojivo poslúži.
Ekologické a lacné riešenie
Pri jeho výrobe využívate burinu, ktorú by ste inak pravdepodobne odstránili, a premieňate ju na hodnotné hnojivo. Neobsahuje žiadne syntetické chemikálie, takže šetrí životné prostredie i vašu peňaženku.
Striedanie hnojív
Hoci je žihľavový výluh veľmi účinný, netreba ho používať celý rok nepretržite. Pestovanie obohatíte aj inými prírodnými hnojivami (napríklad z kostí, slepačieho trusu či kompostu), čím rastlinám doprajete širšie spektrum živín.
Skladovanie
Ak si pripravíte väčšie množstvo výluhu, môžete ho skladovať na chladnejšom mieste a vždy pred použitím nariediť. Dávajte si len pozor, aby ste nádobu neuzatvárali úplne vzduchotesne, keďže výluh môže stále jemne pracovať.
Záver
Vďaka žihľavovému výluhu dokážete výrazne zvýšiť úrodu nielen pri cuketách, ale aj pri iných plodinách vo vašej záhrade. Tento rok teda skúste nahradiť klasické, mnohokrát drahé a chemické hnojivá ekologickým a ľahko dostupným riešením. Žihľava, na ktorú bežne hľadíme ako na burinu, sa tak stane nenahraditeľným pomocníkom.
Ak dodržíte základné postupy pri výrobe a riedení žihľavového výluhu a budete ho aplikovať primerane, vráti sa vám to v podobe bohatých, chutných a zdravých cukiet, ktoré potešia nielen vás, ale aj všetkých členov vašej rodiny. Vyskúšajte a presvedčte sa sami, aký pozitívny dopad má jednoduché prírodné hnojivo na vašu úrodu!