S príchodom jari sa väčšina záhradkárov teší na čerstvú zeleň a rozkvitnuté záhony. Spolu s týmito radosťami sa však objavujú aj starosti v podobe chorôb, škodcov či neúprosne rastúcej buriny. V posledných desaťročiach k týmto problémom pribudol ďalší – expanzia oranžových slizniakov. Títo nepozvaní hostia sa dokážu masovo premnožiť a za krátky čas spôsobiť na záhrade hotovú skazu. Našťastie, existuje jedna pomerne účinná metóda, ako proti nim bojovať.
Nezvaný hosť z Pyrenejského polostrova
Hoci máme na Slovensku aj vlastné druhy slizniakov, tzv. plzák španielsky je nepôvodný druh, ktorému sa tu mimoriadne darí. Prišiel k nám z Pyrenejského polostrova, odkiaľ sa od 50. rokov minulého storočia rozšíril do celej západnej Európy. Koncom 90. rokov bol dokonca zaznamenaný už aj v USA. U nás sa prvé pozorovanie plzáka španielskeho datuje do roku 1991 a od tej doby stihol takmer úplne vytlačiť pôvodné druhy našich slizniakov.
Dospelý jedinec plzáka španielskeho dorastá až do 12 cm a na poliach či v záhradách dokáže zožrať úctyhodné množstvo rastlín. Ak ho necháme „úradovať“ celú sezónu, jeho spotreba môže dosiahnuť až jeden kilogram listov, klíčkov, kvetov alebo stoniek. Pomerne rýchlo si tak vieme predstaviť, akú škodu napácha desiatka či stovka takýchto tvorov, nehovoriac o ich notoricky známom slizkom povrchu, ktorý znechutí každého, kto sa s ním stretne pri zbere zeleniny.
Prečo je taký úspešný?
Plzák španielsky nemá na našom území príliš veľa prirodzených nepriateľov. V pôvodnej domovine ho zrejme dokázali populáciu držať na uzde miestne druhy predátorov či parazitov, no v našich podmienkach sú jeho šance na prežitie mimoriadne vysoké. Vyhovuje mu i to, že v lete sa dokáže schovať pred horúčavami a vyhľadáva vlhké, tienisté miesta – čo v záhradách nie je nič nezvyčajné. Okrem toho mu vôbec nevadí, či si pochutná na listovej zelenine, okrasných kvetoch alebo bylinkách. A tak sa ľahko stane, že v priebehu teplých mesiacov nám invázia slizniakov zdecimuje nielen šalát, ale pokojne aj pestrofarebné ostrôžky či bylinky zasadené na bylinkovom záhone.
V ktorých kútoch záhrady sa najradšej zdržiava?
- V blízkosti šalátu, kapusty a inej listovej zeleniny.
- V tienistých a vlhkých priestoroch, napríklad pri hustých kríkoch či v zákutiach plných buriny.
- Pri rastlinách s veľkými a šťavnatými listami (teda ideálny „slimákovský“ bufet).
Prirodzení nepriatelia v našej prírode
Napriek tomu, že plzák španielsky je voči našim domácim parazitom a chorobám odolný, existuje pár prirodzených predátorov, ktorí si občas na týchto oranžových požieračoch pochutnajú. Patria sem napríklad:
- Slepúch lámavý – patrí medzi jaštery bez nôh a je v Česku silne ohrozený; na jeho podporu je dobré vytvoriť v záhrade úkryty, aby sa cítil bezpečne.
- Niektoré žaby (napríklad ropucha obyčajná, zelená či krátkonohá) a skokany – tie vo vlhkých záhradách môžu slizniakov loviť.
- Bystrušky – chrobáky dravé, ktoré často likvidujú rôznych škodcov.
- Slimák najväčší (u nás pôvodný druh) – údajne dokáže požierať aspoň menšie jedince plzáka španielskeho.
- Ježkovia, kosy – občas si doprajú aj týchto invazívnych slizniakov.
Najväčšia slabina tejto prirodzenej ochrany však spočíva v tom, že živočíchov, ktorí by slimáky likvidovali, nemáme v záhradách dostatok. Dôvodom je často nedostatok úkrytov, potravy či vhodného životného priestoru, ktorý by ich prilákal a udržal v blízkosti našich zeleninových hriadok.
Experimenty s aromatickými rastlinami a iné pokusy
Väčšina záhradkárov sa snaží oranžové slizniaky aspoň odplašiť. Medzi často spomínané metódy patria napríklad:
- Intenzívna vôňa aromatických byliniek – levanduľa, rozmarín či šalvia sa v záhradách využívajú ako prirodzené odpudzovače hmyzu. Niektorí tvrdia, že môžu pomôcť aj proti slizniakom, iní však tvrdia, že je to len minimálne efektívne. Ak je slizniakov naozaj veľa, jedna bylinková hriadka ich nezastaví.
- Mechanické prekážky – rôzne pichľavé mulče (napr. ostré škrupiny z vajec alebo kamienky) okolo rastlín, ktoré slimákom sťažujú pohyb. Nejde však o dokonalé riešenie, najmä ak záhradu zdobia stovky slizniakov.
- Zberanie a likvidácia – počas vlhších častí dňa (ráno alebo po daždi) sa slizniaky často ukrývajú na dostupných miestach, odkiaľ ich môžete priamo pozbierať. Je to však veľmi časovo náročné a pri väčšej ploche takmer nekonečný boj.
- Pivné pasce – mnohí na ne nedajú dopustiť, lebo sladká vôňa piva slimáky láka. Pasce ich ale často chytia len časť a nie každému vyhovuje manipulácia s nimi.
Ak ste už vyskúšali všetky možné „ľudové“ návody a stále máte pocit, že oranžová armáda sa len rozrastá, je načase postaviť jej do cesty niečo naozaj účinné a zároveň prirodzené.
Zahraničný úder proti zahraničnému votrelcovi
Plzák španielsky pochádza zo zahraničia, a tak sa proti nemu neboja vytiahnuť „dovozovú“ posilu viacerí skúsení záhradkári: kačice indické bežce. Nie je to žiadny novodobý trend – tieto elegantné a svižné kačky sú známe svojou chuťou na slimáky a rôzne iné drobné živočíchy. Prirodzene behajú po záhrade a hľadajú drobnú korisť, vďaka čomu môžu výrazne znížiť počet slizniakov v okolí.
Jeden sused, ktorý chová indických bežcov, mi spomínal, že mu dokázali za necelý mesiac vyčistiť pozemok od väčšiny oranžových „nájazdníkov“. Dokonca si poradili aj s slimákmi, ktoré sa k nemu sťahovali z okolitých plôch. V boji proti premnoženým oranžovým slizniakom sú tieto kačky natoľko prospešné, že si ich ľudia zámerne zaobstarávajú ako „biologickú zbraň“.
skúsenosti s chovom
Čo potrebujete vedieť o chove indických bežcov
Minimálne v páre: Indické bežce sú spoločenské tvory a potrebujú minimálne jedného „parťáka“. Ideálne je držať aspoň jeden pár. Keďže samička dokáže ročne zniesť približne 200 vajec, bežci nemusia byť iba „strážnici“ pozemku, ale aj zdroj vajec.
Priestor okolo 500 m² pre pár: Tieto kačky sú veľmi aktívne a rady pobehujú po trávniku. Odporúča sa preto minimálna výmera pozemku okolo 500 m², aby mali dostatok miesta na pohyb. Keďže rady behajú, rýchlo preskúmajú väčšiu časť pozemku a pomôžu s likvidáciou slimákov aj v odľahlejších kútoch záhrady.
Voda na kúpanie: Ako všetky kačky, aj indickí bežci potrebujú prístup k vode. Pokiaľ nemáte v záhrade jazierko, môžete zapustiť do zeme napríklad starú vaňu či väčší plastový kontajner naplnený vodou. Kačky sa rady namočia, plávajú a udržiavajú si tak operenie vo výbornej kondícii.
Jednoduchý príbytok: Na noc a na ochranu pred nepriaznivým počasím postačí aj jednoduchý prístrešok. Mal by byť dostatočne veľký, aby sa doň kačky zmestili, a ideálne by ste k nemu mali mať prístup na pravidelné čistenie.
Strava: V lete sa o seba indickí bežci do veľkej miery postarajú sami – okrem slimákov radi skonzumujú aj iných drobných škodcov či hmyz, prípadne potravu vo forme mladej trávy a zelene. Aby ste im však zabezpečili dostatočne pestrú stravu, je dobré ráno prisypať napríklad zrno alebo zmes určenú pre hydinu. Obzvlášť si treba chrániť vlastnú zeleninu – kačky si rady zahryznú do šalátu či iných listových rastlín, preto je vhodné ohradiť tieto záhony jednoduchým, nízkym plôtikom. Kačky nelietajú, takže ho bez problémov nepreskočia.
V zime treba bežcov pravidelne prikrmovať vhodným krmivom, aby si udržali kondíciu a dokázali zvládnuť aj chladné obdobie.
Koľko slimákov zje jeden bežec za deň?
Často sa hovorí, že dospelý jedinec kačice indického bežca zje denne až 50–60 slimákov, hoci číslo môže kolísať podľa ročného obdobia, dostupnosti potravy a veľkosti pozemku. Kačky si tak vedia poradiť s výrazným množstvom týchto škodcov a zároveň zlepšujú ekosystém v záhrade tým, že prirodzene redukujú populáciu mäkkýšov bez nutnosti používať chemické prostriedky.
Prečo sa oplatí myslieť na indických bežcov už teraz?
- Prevencia pred budúcim premnožením slimákov: Ak s kúpou, resp. s chovom kačíc začnete na jar, do leta sa už dokážu dobre adaptovať na prostredie a stihnú zachytiť prvú vlnu mláďat slizniakov.
- Jednoduchý chov a pridaná hodnota: Okrem hubenia slimákov vedia obohatiť vašu kuchyňu čerstvými vajcami a takisto sú nenáročné na starostlivosť v porovnaní s inou hydinou.
- Zábavní spoločníci: Indickí bežci sú známi veselým a aktívnym správaním. Dokážu pobaviť nielen deti, ale aj dospelých, ktorí radi pozorujú ich neustály pohyb po záhrade.
Zhrnutie: Nebojte sa prírodných riešení
Vojna proti plzákovi španielskemu nie je jednoduchá, ale ani vopred prehratá. Klasické metódy ako zberanie, pivné pasce či aromatické rastliny môžu čiastočne pomôcť, no pri masívnom premnožení je často potrebné spoľahnúť sa na výkonnejšieho pomocníka. Indickí bežci sú presne tou účinnou „zbraňou“, ktorá dokáže slizniakov udržať na prijateľnej úrovni – a zároveň vám pri troche šťastia zabezpečia aj chutné vajcia.
Ak ste doteraz váhali, či si tieto netradičné kačky zaobstarať, možno nastal ten správny čas. Dobre im pripravte priestor, zaistite primeranú starostlivosť a sledujte, ako sa vaša záhrada mení na menej „slizkú“ oázu. A hoci nič nefunguje stopercentne, získate prirodzenú, dlhodobú a pomerne spoľahlivú ochranu proti oranžovým votrelcom, ktorí by inak dokázali zlikvidovať úrodu aj okrasné kvety v priebehu niekoľkých týždňov.
Stačí teda málo – kúsok priestoru, primerané podmienky a trocha trpezlivosti. Výsledkom môže byť spokojná hydina, zdravšie rastliny a o poznanie menšie škody na vašej záhrade. A to je určite výmena, ktorá sa oplatí.