Mačky si získavajú čoraz väčšiu obľubu ako nenahraditeľní spoločníci v našich domácnostiach. Na prvý pohľad pôsobia nezávislo a uzavreto, no pri bližšom pozorovaní zistíme, že dokážu vytvoriť s človekom jedinečné puto. Všimli ste si niekedy, že vaša mačka na vás zaspí? Možno ste to brali len ako roztomilú scénku, no v skutočnosti vám týmto gestom niečo dôležité naznačuje.
Mačky a ich (ne)závislá povaha
Tradične sa o mačkách hovorí, že sú samotárske a na rozdiel od psov nepotrebujú blízky kontakt so svojím majiteľom. Pravda však býva často niekde uprostred. Mačka vás síce väčšinou nebude natešene vítať vo dverách, akoby ste sa nevideli roky, no jej náklonnosť je pevnejšia, než by sme na prvý pohľad povedali. Prítomnosť človeka vyhľadáva nielen kvôli potrave či pohodliu, ale aj kvôli budovaniu vlastného teritória a vzťahu.
Jedným z prejavov, že si vás mačka skutočne obľúbila, je práve jej zvyčajné zaspávanie vo vašej tesnej blízkosti – ideálne priamo na vašom lone alebo hrudníku. Keď sa tak stane, mnohých chovateľov táto dôvera mačky nesmierne poteší a súčasne dojíma.
Zdieľané teplo a pocit bezpečia
Jedným z najjednoduchších dôvodov, prečo mačky rady zaspávajú na človeku, je teplo. Mačky milujú vyhrievanie a dokážu si nájsť tie najteplejšie miesta – či už na radiátore, na priamom slnku, alebo pokojne aj na kolenách svojho človeka. Naša telesná teplota im ponúka nielen fyzický komfort, ale aj istotu a pokoj.
„Prečo sa mačky rady vyhrievajú?“
Mačky sú zvedavé a rýchlo vycítia, kde je v byte alebo dome najpríjemnejšie miesto. Vyžarujete telesné teplo, ktoré je pre ne veľmi príťažlivé. Navyše ľudské telo mačku svojím rytmom dýchania a tlkotom srdca upokojuje – v takejto atmosfére sa vie uvoľniť a bezpečne zaspať.
Ak si chcete pozrieť bližšie informácie o mačacom správaní, odporúčame krátke video
„Toto je môj človek!“: Mačacie teritórium
Za týmto správaním nie je iba hľadanie tepla. Mačky si totiž usilovne značkujú svoje územie – a do tejto sféry prirodzene patria aj ľudia. Ukladaním sa na vás mačka vysiela okoliu jasný signál, že ste „jej človek“. Vďaka jej pachovým žľazám sa na vašom oblečení či koži zachytávajú mačacie hormóny a feromóny, ktoré ostatným mačkám alebo domácim miláčikom jasne naznačujú, že nie ste „voľný človek“.
Takéto správanie môžeme chápať s jemným úsmevom aj ako prejav mačacej „vznešenosti“. Nežná mačka vám tým hovorí, že má nad vami istú mieru kontroly, hoci sa často tvári, že vás až tak nepotrebuje.
Mačky a ľudská náklonnosť
Napriek rozšírenému presvedčeniu, že mačky sú chladné a vypočítavé tvory, existuje množstvo dôkazov, že vedia byť veľmi pripútané k človeku. Samozrejme, nebudú možno prejavovať taký jasavý entuziazmus ako psy, ale ich jemné náznaky lásky a prítulnosti sú v skutočnosti silným a úprimným prejavom dôvery.
Keď s vami mačka zaspáva, môže vám pritom lízať nos či jemne pradie. Tieto úkony sú symbolmi priateľstva a vzájomnej pohody. Z hľadiska mačky totiž ide o ideálny čas, aby sa k vám priblížila a uistila vás (aj seba) o vašom jedinečnom vzťahu. Mnoho chovateľov si práve kvôli tejto mačacej dôvere nedovolí pohnúť čo i len malíčkom, aby zvieratko náhodou nezobudili. Výsledkom je síce niekedy pichanie v nohe či boľavý chrbát, no koľko majiteľov by to pre svoju mačku neurobilo?
Pocit bezpečia z vyššej pozície
V niektorých prípadoch mačka nevyhľadáva blízkosť človeka iba zo sentimentu, ale aj z praktického dôvodu. Ak je zdvihnutá vyššie (napríklad keď sedíte na stoličke či ležíte na gauči), môže získať lepší prehľad o svojom okolí. Zhora má väčší pocit kontroly nad tým, čo sa deje v miestnosti, a zároveň sa cíti chránená – veď vy ako majiteľ jej vytvárate akýsi „živý štít“.
To však nič nemení na fakte, že takéto správanie nás, milovníkov mačiek, zvyčajne veľmi teší. Je to dokonca malá pocta: mačka sa rozhodla dôverovať vám natoľko, že si u vás bezstarostne zdriemne. Keďže mačky sú známe tým, že robia len to, čo naozaj chcú, dá sa povedať, že je to ich tichý kompliment na vašu adresu.
Zhrnutie: Tichá reč mačiek
Hľadanie tepla
Mačky sú milovníci tepla a ľudské telo im ponúka ideálnu možnosť, ako sa zahriať a cítiť sa v bezpečí.Značkovanie teritória
Keď vaša mačka zaspí na vás, ponecháva na vás svoju vôňu, čím dáva okolitému svetu jasne najavo, že patríte k nej.Prejavenie dôvery
Kontakt a spanie v bezprostrednej blízkosti je signálom silného puta. Vaša mačka sa s vami cíti komfortne a chce s vami tráviť čas.Pocit bezpečia zhora
Ak mačka spočinie na vás, získava výhodu vyššej pozície a môže pozorovať okolie či cítiť väčší pocit istoty.
Je to bezpečné a prospešné
Uvažujete, či je vhodné mačke dovoliť zaspávať na vás? Drvivá väčšina chovateľov by sa zhodla na tom, že áno. Pokiaľ vám nespôsobuje problémy alergia či iné zdravotné obmedzenia, ide o veľmi príjemný a prospešný spôsob budovania vzťahu s vaším miláčikom.
Mačka počas spánku zvyčajne pradie, čo u ľudí vyvoláva upokojenie. Jemné vibrácie pradenia majú relaxačný účinok, napomáhajú znižovaniu stresu a môžu dokonca prispieť k zníženiu krvného tlaku. Zároveň sa takto prehlbuje dôvera medzi mačkou a človekom.
Ak vám teda mačka zalezie do lona či na hrudník a spokojne si zdriemne, môžete to brať ako prejav náklonnosti a bezpečia. Je to okamih, keď vám mačka akoby vravela: „Dôverujem ti a cítim sa pri tebe dobre.“
Záverom možno povedať, že ak máte doma mačku, ktorá rada zaspáva priamo na vás, znamená to viac než len zdieľané teplo či vhodnú pozíciu. V prvom rade ide o dôkaz, že ste si vybudovali dôveru a ste pre ňu dôležitou súčasťou „mačacej rodiny“.
Hoci mačky na rozdiel od psov nezvyknú jasne prejavovať radosť z prítomnosti človeka, v týchto tichých momentoch vám predsa len dávajú najavo silné puto. Tak si túto výnimočnú chvíľu s kľudným svedomím užite – je to jedinečný prejav mačacej náklonnosti a uznania.